Dalen – Inteligentne Oświetlenie

Inteligentne plafony marki Dalen to nowoczesne oprawy, których konstrukcja pozwala uzyskać zaskakujące efekty świetlne przy niskim zużyciu energii. Produkty niezwykle innowacyjne zarówno poprzez wygląd jak i technologię produkcji. Plafony zależnie od modelu, posiadają opcję sterowania pilotem i telefonem poprzez specjalną aplikację.

Posiadają regulowaną temperaturę barwową, ściemnianie, kilka trybów pracy a w tym tryb „sen” polegający na stopniowym wygaszaniu. Można połączyć wiele urządzeń sterowanych jednym pilotem. Plafony nie falują i nie migają , co chroni nasz wzrok. Mają duży kąt świecenia aż 270 stopni.
Plafony DALEN nie emitują fal o długości 350nm, które przyciągają owady.
Ponadto lampy DALEN są wyposażone w uszczelki, które nie pozwalają wnikać owadom do środka oprawy.

 

Led kontra zwykła żarówka

 Led kontra zwykła żarówka

 https://www.tomix.pl/go/_search/full_search.php?SEARCH_FORM=&search_query_words=led&x=0&y=0

Pojedynek
Led VS zwykła żarówka
Nowoczesność i technologia kontra zwykłe przyzwyczajenie?
Żarówka Led:
- koszt zakupu Led jest ok 5x większy od zwykłej żarówki, lecz na dłuższą metę jest bardziej opłacalny
- duża oszczędność energii, spadek od 30-50% na rachunkach po zastosowaniu Led-ów.
- można dobrać według własnych potrzeb kolorystykę światła
- LED pozwala uzyskać znacznie więcej światła z jednego wata zasilania, niż zwykła żarówka. To właśnie efektywność odpowiada za oszczędność technologii LED.
- zwykłe żarówki szybko się włączają, ale niestety – długo wyłączają, pobierając stale prąd. W przypadku żarówek LED mamy szybkie włączanie (stopniowe nagrzewanie) i natychmiastowe wyłączanie.
- zwykła żarówka ulega awarii i przestaje świecić „przepala się”, natomiast Led traci żywotność powoli przygasa, dzięki czemu w porę możemy zorientować się, kiedy należy dokupić drugą żarówkę.
- Odporność – żarówki LED są trwalsze i mocniejsze, przez co są mniej podatne na zbicie, niż żarówki zwykłe.
Podsumowując…….
Wynik oczywisty, zwykła żarówka została na zawsze zdetronizowana. Na jej miejsce dumnie wkracza  technologia LED wyprzedzająca tego typu żarówki o lata świetlne.

https://www.tomix.pl/go/_search/full_search.php?SEARCH_FORM=&search_query_words=led&x=0&y=0

Ultra Nowoczesne panele Oled od Aquaform

Panele Oled Aquaform

Jeśli macie dosyć klasyki, mamy coś specjalnie dla poszukiwaczy oryginalnych i nietypowych rozwiązań.
Ultra nowoczesne, designerskie oprawy wyprodukowane w innowacyjnej technologii OLED. Technologia ta to najnowsze rozwiązanie oświetleniowe dostępne na świecie, mająca w najbliższej przyszłości zastąpić popularne w tym momencie ledy. Do oświetlenia wykorzystuje się organiczne diody LED (OLED), które emitują światło, gdy do cienkiej warstwy składników organicznych doprowadzimy prąd. Światło uzyskane w ten sposob jest bardzo przyjemne, charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem oddawania barw, na poziomie CRI 90, emituje niewielkie ilości ciepła. Cała powierzchnia świecąca jest niezwykle cienka, świeci całą powierzchnią, szybko się włącza i wyłącza i nie zawiera żadnych szkodliwych materiałów. Wszystko to odbywa sie przy niewielkim zużyciu prądu i długiej trwałości, sięgającej 30000 godzin.
Zapraszamy

https://www.tomix.pl/go/_search/full_search.php?SEARCH_FORM=&search_query_words=oledrian&x=0&y=0

Oświetlenie szynowe

Oświetlenie szynowe do domu, biura i sklepu…..
Lampy oparte na systemach  szynowych znajdują zastosowanie w miejscach typowo komercyjnych, tj.w salonach sprzedaży, gabinetach lekarskich i kosmetycznych oraz na wystawach galerii handlowych. Reflektory i naświetlacze punktowe są idealnie przy wyeksponowaniu towaru w celu przyciągnięcia uwagi klientów.. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu kąta światła opraw szyno przewodu podkreślimy wyjątkowość produktów oraz atrakcyjność całej oferty sklepu, co finalnie przełoży się na większą sprzedaż danych produktów.
Systemy szynowe świetnie sprawdzą się również w mieszkaniach i miejscach codziennego użytku. Oprawy wiszące, zawieszone na szynach mogą wyglądać całkiem interesująco np. w kuchni czy w jadalni nad stołem.

Najpopularniejsze jednak systemy szynowe, to takie, w których zostały użyte reflektory. Zastosowanie tego typu opraw, pozwala na wielokierunkowe oświetlenie przestrzeni mieszkalnych czy biurowych.

Technologia OLED przyszłość oświetlenia

Diody LED i OLED – czym się różnią?


Główna różnica między diodami LED i OLED polega na tym, że diody OLED wytwarzane są przy użyciu półprzewodników organicznych, podczas gdy diody LED wbudowane są w kryształy pochodzące z materiałów nieorganicznych. Pomiędzy tymi dwoma typami półprzewodnikowego oświetlenia istnieją także zauważalne różnice: diody LED są migotającymi punktami świetlnymi, zaś diody OLED to płaskie panele równomiernie emitujące światło na całej powierzchni. Produkowane przez nie światło jest „spokojne”, bardziej połyskliwe i rozproszone, a także nie oślepia. Cienka, płaska charakterystyka diod OLED umożliwia także wykorzystanie emitowanego przez nie światła w sposób niemożliwy do zastosowania przy użyciu innych źródeł światła. Diody OLED nie zastąpią diod LED – mają one swoje bardzo specyficzne i praktyczne rodzaje zastosowań. Oba jednak uzupełniają się nawzajem zapewniając wiele możliwości w erze oświetlenia cyfrowego.

Oled w Tomix.pl
https://www.tomix.pl/go/_search/full_search.php?SEARCH_FORM=&search_query_words=oledrian&x=0&y=0

Światło ciepłe czy zimne?

Przy zakupie oświetlenia, warto pomyśleć o jego odpowiedniej barwie. Dobrze dobrana barwa światła zwiększa poczucie naszego komfortu i poprawia samopoczucie. Ma to szczególnie znaczenie  jesienną i zimową porą kiedy przy sztucznym oświetleniu spędzamy większość dnia. Od temperatury barwowej oświetlenia zależy to, jak odbieramy kolory przedmiotów, znajdujących się w naszym bezpośrednim otoczeniu. Co więcej, barwa światła może nas i pobudzać do działania lub uspokajać oraz dawać poczucie ukojenia, odpoczynku. Źle dobrane światło przy biurku, przy którym pracujemy, niejednokrotnie powoduje senność, zaś niewłaściwa barwa światła w miejscu domowego relaksu będzie nas niepotrzebnie pobudzać i wprawiać w zły nastrój.

Barwa ciepła, zimna ? czyli o co chodzi?

Do przypisania barwy światła służy temperatura barwowa (TC), którą mierzymy w Kelwinach. Przyjmuje się, że światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, a zimne powyżej 5300 K. Według niektórych źródeł, da się wyróżnić jeszcze trzecią, pośrednią barwę światła – neutralną, jaką lokuje się w przedziale 3300 K a 5300 K.

Jeszcze inaczej można podzielić barwy na „białą zimną”, „białą ciepłą” i tzw. „białą naturalną

Przedziały barwowe:

2700 K – 3300 K światło ciepłe, wprowadza spokojną atmosferę. Idealna barwa do pomieszczeń związanych z relaksem i odpoczynkiem np. sypialnia

3300 K – 4000 K przyjazny charakter światła z lekkim akcentem dynamizmu.

4000K – 5300 K ten przedział z pewnością sprawdzi się w miejscach pracy i większej aktywności. pomoże nam skupić się na zajęciach. Dobry rodzaj oświetlenia do biur oraz miejsc pracy.

Powyżej 5300 K światło zimne, idealnie sprawdzi się jako element dekoracyjny np. schody, półki itp. wszędzie tam gdzie trzeba coś podkreślić lub zaakcentować.

Używajmy światła ciepłego wtedy kiedy chcemy wypocząć i zrelaksować się. Barwa światła zimna będzie idealna do miejsc, w których pracujemy i musimy skupić swoją uwagę.

Jak dobrać odpowiednią żarówkę ?

Rozmiar gwintu

Jednym z podstawowych atrybutów, którym należy kierować się podczas doboru żarówki jest jej rozmiar, ściślej mówiąc rozmiar gwintu. Wyróżniamy kilka najbardziej popularnych jego typów w zależności od miejsca przeznaczenia. Przyjmuje się, iż do oświetlenia pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych wykorzystuje się żarówki z dużym gwintem oznaczonym symbolem E27 potocznie nazywanym również gwintem Edisona, oraz małym E14. Na rynku dostępne są również mniej popularne trzonki GU10, G9, G4, MR11 oraz MR16.

trzonki na blog 
Napięcie
Napięcie, jest kolejnym z parametrów wymagającym naszej uwagi. W standardowym, domowym gniazdku wynosi ono 230V. Na rynku dostępne są jednak żarówki z napięciem 12V, które wymagają zastosowania specjalnego transformatora, niejednokrotnie będącego już w zestawie.
Moc
Czymże była by nasza żarówka bez odpowiedniej mocy. Atrybut ten ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa bezpośrednio na efektywność świetlną żarówki. W przypadku klasycznych opraw dysponujemy przedziałem od 60W do 100W, który wystarczy do oświetlenia średniej wielkości pokoju.

Ilość emitowanego światła
Ostatnią z kategorii, którą należy brać pod uwagę jest ilość światła emitowanego przez żarówkę nazywaną również luminacją. Różnica ta i zależność wynika przede wszystkim z mocy żarówki. Tak więc 100W, klasyczna żarówka ma od 1300-1400 lumenów z kolei 60W prawie dwukrotnie mniej bo 710 lumenów.

Jak oświetlić miejsce do czytania?

Dobrze dobrane Oświetlenie do czytania, zapewni brak nadmiernego zmęczenia oczu i pozwoli cieszyć się dobrą książką w ciemne jesienne i zimowe wieczory. Stosowane w tym przypadku źródło światła powinno nie mieć zbyt bardzo skupionej wiązki światła, Odpowiednią ilość światła dostarczą nam żarówki w przedziale mocy od 40 – 60 Watt. Należy również zwrócić uwagę na miejsce w którym umieszczamy punkt świetlny, jeżeli osoba która będzie pracować przy biurku jest praworęczna źródło światła powinno znajdować się z lewej strony. Umożliwi to bezproblemowe oświetlenie miejsca pracy.

Jeśli lubimy czytać w łóżku, idealne do tego celu będą kinkiety z dodatkową diodą led, którą będziemy mogli odpowiednio ustawić w kierunku, który nam w danej chwili odpowiada.

Co oznacza skrót IP

Co oznacza  skrót IP ?

Często  przy opisach technicznych lamp pojawia się  skrót „IP”

IP44, IP20…  co to jest?

 IP jest to skrót od nazwy „Index of Protection”, czyli w tłumaczeniu „stopień ochrony”(szczelność oprawy), z kolei cyfry mówią o tym przed czym stopień ochrony konkretnej rzeczy nas chroni. Pierwsza cyfra wskazuje na ciała stałe, z kolei druga na ciecze. Dokładne oznaczenie kolejnych numerów wraz z wyjaśnieniem pokazuje poniższa tabela.

 

 

Gdzie i jakie IP ?

Lampy, lampki lub żarówki używane do oświetlenia zewnętrznego powinny mieć klasę IP co najmniej IP43.

Klasa IP dla opraw narażonych na bezpośrednie polewanie wodą nie może być niższa niż IP65, dla opraw,pracujących pod wodą minimalna klasa szczelności musi mieć stopień IP67.

Tak więc jeśli żarówka ma służyć w łazience, kuchni, czy też w podbitce dachowej powinna mieć klasę szczelności IP44, jeśli ma to być lampa  ogrodowa musi mieć minimum klasę IP65, jeśli oprawa ma być zanurzona w oczku wodnym czy też basenie musi mieć klasę IP67

Oczywiście można używać oświetlenia o klasie szczelności IP65 czy też IP67 wewnątrz..

Oświetlenie łazienki – Strefy

Oświetlenie łazienki – Strefy

Oświetlenie łazienki wymaga dobrania odpowiednich źródeł światła. Przepisy budowlane dokładnie określają granice stref w łazience i związane z nimi normy. Gdzie one się znajdują ?

https://www.tomix.pl/c/pl/32/5/1/0/long/oswietlenie+lazienkowe.html

Norma IP XY
Każde źródło światła i gniazdko elektryczne posiadają symbol IP oraz 2 liczby. Pierwsza z nich oznacza odporność na działanie ciał stałych, druga przedstawia odporność na wodę. Skala obejmuje liczy od 0 do 8, w tym oprawy oznaczone „0″ są całkowicie nieszczelne, a cyfrą „8 w pełni hermetyczne.

Strefy:
Wnętrze wanny i prysznica to strefa 0. Tam woda jest stale, dlatego należy wybrać oświetlenie klasy IP X7, pracujące pod napięciem 12 woltów.

Strefa bezpośrednio nad wanną, sięgająca 225cm od podłogi, to strefa 1. Tam nadal powinno pojawić się oświetlenie zasilane niskim napięciem, jednak może to być model klasy X4 (odporne na zachlapania ze wszystkich stron) bądź klasy X5 (odporne na strumień wody).

https://www.tomix.pl/c/pl/32/5/1/0/long/oswietlenie+lazienkowe.html

Wokół strefy 1 rozciąga się pas szeroki na 60cm, jest to strefa 2 (obejmuje również podłogę wokół wanny/prysznica). W strefie 2 można zamontować oświetlenie zasilane napięciem 230V, jednak nadal musi to być oprawka klasy X4.

Strefa 3 to obszar do 240cm od wanny , czyli pozostała cześć łazienki. Tam w zupełności wystarczy oprawka X1, odporna na przypadkowe, wolno spadające krople wody.

Zapisz