Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Światło ciepłe czy zimne?

2021-02-14
Światło ciepłe czy zimne?

Jaka powinna być odpowiednia temperatura barwowa i dlaczego to istotne?

 

Przy zakupie oświetlenia, warto pomyśleć o jego odpowiedniej barwie. Chociaż istnieją generalne zasady, które zazwyczaj zapewniają pozytywne rezultaty, to wybór odpowiedniego koloru światła do naszych potrzeb może być dość przytłaczający.

 

Dobrze dobrana barwa światła zwiększa poczucie naszego komfortu i poprawia samopoczucie. Ma to szczególnie znaczenie jesienną i zimową porą kiedy przy sztucznym oświetleniu spędzamy większość dnia. Od temperatury barwowej oświetlenia zależy to, jak odbieramy kolory przedmiotów, znajdujących się w naszym bezpośrednim otoczeniu. Co więcej, barwa światła może nas i pobudzać do działania lub uspokajać oraz dawać poczucie ukojenia, odpoczynku.

 

Źle dobrane światło przy biurku, przy którym pracujemy, niejednokrotnie powoduje senność, zaś niewłaściwa barwa światła w miejscu domowego relaksu będzie nas niepotrzebnie pobudzać i wprawiać w zły nastrój.


Czym jest temperatura barwowa?

 

Temperatura barwowa jest zasadniczo wskaźnikiem tego, jak bardzo żółte lub niebieskie jest światło emitowane przez żarówkę. Jest mierzona w kelwinach[K] i najczęściej znajdziemy produkty oświetleniowe z zakresem od 2200 do 6500 kelwinów.

 

Ciepłe źródła światła, to takie jak np. żarówki żarowe, mają niską temperaturę barwową (2200-3000 K) i więcej światła w zakresie czerwieni, pomarańczy i żółci. Kiedy myślisz o ciepłej temperaturze barwowej, pomyśl o ciepłym, zachęcającym świetle kominka lub przyjemnej, ekskluzywnej restauracji z eleganckim, przyciemnionym oświetleniem.

 

Zimne źródła światła, to z kolei takie jak niektóre lampy HID lub świetlówki, mają wysoką temperaturę barwową (> 4000 K) i więcej światła w zakresie niebieskim. Kiedy myślisz o chłodnej temperaturze barwowej, pomyśl o wyraźnym białym lub niebieskim świetle korytarzy szkolnych lub szpitali.

 

Sprawdź

 

Przewodnik po temperaturze barwowej według zastosowania

 

Oto uproszczony przewodnik po tym, jakie temperatury kolorów zazwyczaj działają najlepiej w zależności od zastosowania.


1. Oświetlenie terenów zewnętrznych, parkingów, oświetlenie bezpieczeństwa - Jest to jedna z aplikacji, w której wydajność ma zazwyczaj pierwszeństwo przed temperaturą barwową. Sugerujemy 3000-4000 K, ale najczęściej spotykane są niższe temperatury barwowe w zakresie 4000-5000 K +.
2. Handel detaliczny - Wybór odpowiedniej temperatury barwowej dla handlu detalicznego zazwyczaj zależy od marki, atmosfery, a nawet lokalizacji. Mając to na uwadze, większość sprzedawców detalicznych wybiera oświetlenie z zakresu od 2700K do 4000K. Niektórzy wybierają również mieszanie temperatur kolorów.
3. Ekspozycja biżuterii, zwłaszcza diamentów lub srebra - Chłodniejsze temperatury barwowe w zakresie 3500-4500K +
4. Ekspozytor na biżuterię, mieszane metale - Powszechne jest naprzemiennie ciepła (2700 K) i chłodna (4000 K) temperatura w zależności od tego, co jest na wystawie.
5. Restauracje z wyższej półki Cieplejsze temperatury barwowe (1800-2700 K) zwykle działają dobrze.
6. Restauracje z szybkim jedzeniem Cieplejsze temperatury kolorów zwykle sprawdzają się również w restauracjach serwujących szybkie dania, ale nie są tak ciepłe, jak w restauracjach z wyższej półki. Rozważ oświetlenie w zakresie od 2700 K do 3500 K.
7. Lobby hotelowe Podobnie jak w handlu detalicznym, oświetlenie hotelowe może się znacznie różnić w zależności od marki, atmosfery i lokalizacji. To powiedziawszy, cieplejsze temperatury barwowe w zakresie 1800-3000K dobrze sprawdzają się w hotelowych lobby.
8. Korytarze i pomieszczenia ogólnodostępne Generalnie dopasuj temperaturę barwową korytarzy i części wspólnych do holu.
9. Pokoje gościnne Pokoje gościnne zwykle mieszczą się w przedziale 2700-3000K, tworząc ciepłą , zachęcającą atmosferę.
10. Przestrzeń biurowa Temperatura barwowa od neutralnej do chłodnej (3000-4000 K) jest na ogół odpowiednia w przestrzeni biurowej.
11. Szpitale Niższe temperatury barwowe (od 3500 K do 5000 K) są dobre do ustawiania czystej, rześkiej atmosfery i zwiększania czujności w szpitalu.
12. Jadalnie Cieplejsze temperatury kolorów zwykle dobrze sprawdzają się w jadalniach. Rozważ oświetlenie w zakresie 2700-3500K.
13. Pomieszczenia ogólnodostępne i sale lekcyjne Niższe temperatury kolorów (3500-5000 K) są dobre do tworzenia energicznej atmosfery i promowania czujności.

Sprawdź

 

Jak wybrać temperaturę barwową ?

 

Jak widać, chłodniejsze temperatury kolorów (3500-5000 K +) sprawdzają się dobrze w środowiskach, w których chcesz promować czujność i spokój. Podobnie cieplejsze temperatury barwowe (2200-3000 K)dobrze sprawdzają się w przypadku dającego poczucie ciepła i komfortu. Niemniej każdy producent ma swoje pomysły, drobne różnice w wykonaniu, diody różnią się też jakością komponentów. Jednoznacznie wskazanie idealnego źródła światła do konkretnego przypadku byłoby więc trudne.

Nasze wpisy

loader
pixel