Jakie oświetlenie do pracy przy komputerze wybrać?
Organizując swoją komfortową strefę do pracy, warto zadbać o każdy element. Mowa oczywiście o odpowiednim biurku, które zapewni Ci wygodną pracę. Nie można także pominąć krzesła, które powinno zapewnić plecom właściwe podparcie. To jednak nie koniec. W domowym biurze, czy po prostu w sypialni, czy salonie zaaranżowanym na mobilny gabinet, powinno znaleźć się odpowiednie oświetlenie, które sprawi, że wykonywanie pracy stanie się w ogóle możliwie. Nawet jeśli większość rzeczy do pracy robisz przy komputerze, dobrze jest oświetlić to miejsce, aby wzrok nie przemęczał się nadmiernie.
Jakie oświetlenie do pracy przy komputerze?
Obecnie coraz więcej czasu spędzamy przy komputerze. Nic zatem dziwnego, że potrzebne nam odpowiednie światło, które sprawi, że nasze oczy nie będą mocno się męczyły, a niebieskie światło pochodzące z monitora komputera nie będzie dla nas tak bardzo szkodliwe. A co za tym idzie, będzie można spędzić przy komputerze znacznie więcej czasu. Jakie powinno być idealne oświetlenie? Z pewnością najlepiej sprawdzają się źródła światła, które są skupione w jednym miejscu. Mowa zatem o lampkach na biurko, które dla ułatwienia zostały wyposażone w ruchomy, elastyczny stelaż, który można ustawić pod dowolnym kątem. Możesz także postawić na coś absolutnie rewolucyjnego i wybrać nowoczesne rozwiązanie, jakim jest szynowe oświetlenie. Co prawda z reguły wykorzystywane jest ono w butikach i biurowcach, ale coraz więcej osób decyduje się na nie również w domu, zwłaszcza w dużym salonie. Możesz wtedy wydzielić miejsce w kąciku i wykorzystać właśnie to mocne, raczej zimne światło również przy pracy przy komputerze. Wspaniale prezentują się także lampki stojące, które można wykorzystać, aby kompletnie zmienić wygląd pomieszczenia i jego odbiór wizualny, a także zrobić z nich użytek podczas pracy przy komputerze, czy czytania książek.
Jakie światło do pracy przy komputerze? Dobierz barwę światła
Światło, które pobudzi Cię i sprawi, że będziesz miał większą ochotę na pracę, to barwa chłodna lub neutralna. Wówczas czujesz się pobudzony i gotowy do wykonywania zadań przy komputerze, nawet w późnych godzinach wieczornych. Pamiętaj, że właśnie wtedy dodatkowe światło przy monitorze znacząco zwiększy komfort pracy. W zależności od tego, gdzie znajduje się Twoje miejsce do pracy, możesz dopasować odpowiednie oświetlenie. Dla przykładu w salonie najlepiej sprawdzi się podzielenie miejsca na strefy. W całym pomieszczeniu postaw na neutralną barwę. Natomiast w miejscu, gdzie zamierzasz urządzić sobie kącik do pracy, możesz ustawić dodatkową lampę, która będzie dawała chłodniejsze i mocniejsze światło. Wówczas będziesz mógł wykonywać pracę przy komputerze bez dodatkowego obciążania oczu. Dobrym rozwiązaniem są lampy, które mają ruchomy stelaż, dzięki czemu możesz je ustawić w kierunku miejsca pracy. Natomiast jeśli Twoje biurko umiejscowione zostało w sypialni, gdzie panuje raczej delikatniejsze, ciepłe światło, dobrze jest wybrać mniejszą lampę na biurko. Wówczas jego promień będzie skupiony na jednym konkretnym punkcie i sprawi, że niebieskie światło pochodzące z komputera nie będzie dla Ciebie męczące. Warto także zastanowić się jaką żarówkę wybrać. Jej wielkość i moc będzie odczuwalna podczas pracy, zwłaszcza jeśli spędzasz w tym miejscu dużo czasu. Wszystko oczywiście zależy od miejsca, w którym będzie się ona znajdowała. Możesz także postawić na nowoczesne rozwiązania takie jak zdalne sterowanie światłem, wówczas zarówno moc kinkietów, jak i żyrandola możesz dostosować indywidualnie do własnych potrzeb. Taka innowacyjna propozycja sprawdzi się w zasadzie w każdym pomieszczeniu, a zwłaszcza tym, w którym wykonywane są różne czynności, takie jak odpoczywanie, oglądanie telewizji i właśnie praca przy komputerze.
Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy z komputerem – jak duże powinno być?
Wykonując pracę przy komputerze, warto być świadomym tego, że urządzenie to emituje bardzo dużo tzw. światła niebieskiego, które może być szkodliwe dla oczu. Jak wpływa ono na nasz mózg? Organizm człowieka, który narażony jest na nadmierne działanie właśnie tego typu niewidzialnego światła, powoduje, że bez względu na porę dnia czy nocy, wydaje nam się, że jest dzień. Przez to cały czas jesteśmy pobudzeni do pracy. Jeśli pracujesz do późnych godzin wieczornych, wiesz, że niezmiernie ciężko jest wówczas zasnąć. Dlatego, aby zniwelować nieco jego działanie, należy zainstalować w dodatkowe źródło światła, które jest bardziej naturalne i zdecydowanie mniej szkodliwe. Wspaniale sprawdzają się lampki, które dają punktowe światło. Powinny być one jednak odpowiednio ustawione, a ich natężenie również ma kluczowe znaczenie. Najlepiej zatem, aby światło do nauki czy pracy padało na komputer z góry. Dobrze sprawdzają się wówczas tzw. lampki mobilne, które można dowolnie ustawić w miejscu pracy. Bez względu na to, czy skupisz się akurat na dokumentach, czy na sprawdzaniu danych na komputerze, można je odpowiednio dostosować do własnych potrzeb. Warto także dobrać barwę światła. Do wyboru mamy zimne bądź ciepłe, a także neutralne, które stosowane jest z reguły w salonie. Podczas pracy lepiej sprawdza się zimna barwa, która pobudza nas do działania. Natomiast ciepłe światło sprawia, że stajemy się nieco ospali i sprzyja raczej wyciszeniu i odpoczynkowi. Natężenie światła powinno oscylować na poziomie około 500 lx. Dzięki temu oczy nie męczą się nadmiernie. Warto także pamiętać, aby komputer nie znajdował się bliżej oczu niż 30 cm.
Jaka barwa światła do pracy przy komputerze będzie najlepsza?
Dopasowanie barwy światła do różnych przestrzeni ma naprawdę duże znaczenie. Dzięki temu w konkretny sposób odbieramy dane miejsce. Dlatego w sypialni poleca się instalowanie światła ciepłego, a w salonie neutralnego, natomiast w kuchni lepiej wygląda zimne światło. Co jednak z miejscem, w którym wykonuje się pracę przy komputerze? Wówczas najlepiej postawić na chłodne lub neutralne światło, które lepiej wpływa na naszą chęć do pracy. Jednak głównym czynnikiem jest samo ustawienie światła oraz jego natężenie. Jeśli wszystkie te zależności, czyli koło 500 lx natężenie oraz ustawienie lampki czy innego źródła światła znajduje się nad monitorem, zostanie zachowane, a przy tym będzie miało ono odpowiednią barwę, z pewnością praca nawet do późnych godzin nocnych nie będzie dla Ciebie uciążliwa. Poza samą barwą, dla wielu osób znaczenie ma to, jak będzie wyglądało samo źródło światła. Doskonale sprawdzają się nowoczesne lampy, które bez trudu dopasujesz zarówno do pomieszczenia zachowanego w stylu industrialnym, jak i skandynawskim, minimalistycznym i glamour. Sam klosz oraz jego kształt również wpływa na to, jaką barwę finalnie przyjmie światło i jak będzie ono wpływało na nasz komfort podczas pracy przy komputerze. Zatem skoro wybierasz lampę do salonu, tak samo należy dopasować styl i klimat, w jakim zostanie zachowane oświetlenie w gabinecie, czy przy biurku w sypialni.
Jak oświetlić stanowisko komputerowe, aby było stylowe i praktyczne?
Stanowisko z komputerem, bez względu na to, czy służy ono z reguły do pracy, czy relaksu, musi być odpowiednio oświetlone. Lampy na biurko mają wiele ciekawych kształtów i form, co znacząco upraszcza sprawę dostosowania wielkości i modelu oraz stylu do naszych potrzeb, oraz do aranżacji całego pomieszczenia. Należy pamiętać, że ta strefa mimo tego, że służy do pracy, nie jest odosobniona od reszty pomieszczenia. Dlatego powinna do niego idealnie pasować, również pod względem stylu. Stanowisko pracy, które świetnie się prezentuje, a do tego jest odpowiednio oświetlone, sprawia, że praca staje się przyjemniejsza. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem lampki na biurko, warto wybrać model, który będzie dawał dosyć intensywne światło, a do tego będzie je można tak ustawić, aby padało na komputer z góry. Dzięki temu Twoje oczy nie będą się męczyć, a wszystko, co zobaczysz na komputerze, będzie wyraźne. Możesz także dopasować taśmy ledowe, które najlepiej umieścić np. pod półką, która wisi nad biurkiem. Wówczas komfort świetlny będzie się plasować na najwyższym poziomie.