Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Różnica między żarówką led a zwykłą. Na co zwrócić uwagę?

2022-12-02
Różnica między żarówką led a zwykłą. Na co zwrócić uwagę?

Na rynku możesz znaleźć zarówno żarówki ledowe, które nadal uważane są za nowoczesne rozwiązanie technologiczne, a także tradycyjne świetlówki. Każde z nich ma swoje wady i zalety, jednak jedno z tych rozwiązań ma ich zdecydowanie więcej. Warto jednak przyjrzeć się zarówno jednej, jak i drugiej wersji, aby właściwie dopasować oświetlenie do swojego domu oraz ogrodu. Liczy się oczywiście cena, moc, czas działania, a także ekologia. Zatem żarówka led czy zwykła będzie idealna do Twojego domu?

Żarówka led a zwykła – czym się różnią?

Zwykła żarówka i ta w wersji ledowej mają zasadnicze różnice. Pierwszą z nich jest z pewnością zużycie energii, które w przypadku tradycyjnych rozwiązań jest dosyć wysokie. Do tego świetlówki nie wykorzystują pobranego prądu jedynie na rozświetlenie pomieszczenia, a przede wszystkim na rozgrzanie się. Przez to bardzo często dochodzi do przepalenia się żarówki, a tym samym przestaje ona właściwie spełniać swoją funkcję. Natomiast wersje ledowe odznaczają się długim czasem działania. Świecą nieprzerwanie nawet 30 tysięcy godzin! To ogromna różnica jeśli porównamy je do tradycyjnych rozwiązań, których czas działania szacowany jest na zaledwie 10 tysięcy godzin. Do tego pobierają zdecydowanie mniej prądu, a oszczędność sięga w tym przypadku aż 90%. Jest to ogromna różnica, zwłaszcza przy cały czas wzrastających cenach za prąd. Warto także wspomnieć, że żarówki ledowe nie przepalają się i są w zasadzie bezawaryjne, dlatego tak chętnie stosowane są jako oświetlenie ogrodu. Wiele osób wybiera także to rozwiązanie w formie taśm ledowych, które można umieścić w zasadzie wszędzie, nawet we wnętrzu szafy, czy na ramie łóżka.

Żarówka led a zwykła przelicznik – która wersja jest bardziej ekonomiczna?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby płacić mniej za prąd to z pewnością żarówki ledowe będą lepszym rozwiązaniem. Uważane są nawet za wersję ekologiczne również z tego względu, że ich żywotność sięga nawet 50 tysięcy godzin, a co za tym idzie, nie musisz ich często wymieniać. Co oczywiście wpływa na mniejszą produkcję odpadów. Do tego pobór energii jest mniejszy, a przy tym możesz liczyć na takie samo lub nawet bardziej intensywne światło. Warto jednak wspomnieć, że jest to droższa alternatywa, jednak zakup szybko się zwraca. Klasyczne żarówki może i są tańsze, jednak trzeba je 3-4 razy częściej wymieniać, co sprawia, że wydajesz relatywnie więcej. Dlatego jest to jedynie pozorna oszczędność. Kolejną kwestią jest fakt, że żarówki ledowe można z powodzeniem wykorzystać na balkonie czy tarasie. Wspaniale oświetli każdą przestrzeń, a o uciążliwej wymianie żarówek możesz zapomnieć. Na rynku znajdziesz także połączenie ledów i lampy solarnej, co sprawia, że zużycie energii jest równe zeru. Pozyskujesz ją bowiem za pomocą światła słonecznego, a akumulator przetrzymuje ją i oddaje w odpowiednim momencie. Zatem różnica między żarówką led a zwykłą jest wówczas wręcz kolosalna.

 

 

 

Moc led a zwykła żarówka – która jest lepsza?

Porównanie żarówki led i zwykłej sprawi, że dowiesz się, która z nich będzie dla Ciebie idealna. Skupmy się na mocy, która ma kluczowe znaczenie. Warto porównać te dwie kwestie i sprawdzić, która z nich będzie korzystniejsza. Zatem dla przykładu żarówka LED o mocy 7 W będzie świecić tak samo, jak klasyczna propozycja o mocy 60 W. Natomiast ledowe rozwiązanie o mocy 8 W daje najlepsze światło i z reguły może być wykorzystywana w praktycznie każdym pomieszczeniu, sprawdzi się jako oświetlenie sypialni, a także jako uzupełnienie plafonów. Co do barwy światła na rynku znajdziesz rozwiązania o wartości 2200 Kelwinów, a także 2700K, 3000K, 4000K oraz 6500K. Przy czym ostatnia jest określana jako najzimniejsza. Możesz także skorzystać z opcji rozwiązań uzupełnionych o moduł RGB, który pozwala na dostosowanie koloru, a także poziomu jasności oraz intensywności światła do własnych potrzeb. Możesz dowolnie sterować światłem, a nawet ustawiać przeróżne kolory, takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w pokoju dziecięcym, jak i podczas różnych imprez okolicznościowych. Warto wspomnieć również o czynniku oddawania barw, który w przypadku żarówek LED jest zdecydowanie wyższy, niż przy tradycyjnych rozwiązaniach świetlnych i sięga aż CRI 80 i 90, a w tych z najwyższej półki dochodzi nawet do CRI 100! Jeżeli zależy Ci na najlepszej jakości oświetleniu, zadbaj o rozwiązania, które gwarantują intensywne światło, przy niskim zużyciu energii, takie jak żarówki LED.

Powiązane kategorie

Nasze wpisy

loader
pixel