Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co oznacza skrót IP

2021-05-29
Co oznacza skrót IP

Co oznacza skrót IP ?

 

Często widzimy to oznaczenie przy różnego rodzaju lampach, warto wiedzieć co oznacza. Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia należy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale również wybrane parametry techniczne.

 

Czynnikiem na który musisz zwrócić uwagę jest środowisko, w którym planujesz używać oświetlenia. Być może szukasz oświetlenia zewnętrznego do nowej werandy lub ciekawej lampy do niedawno wyremontowanej łazienki. W takim przypadku ważne jest, aby oświetlenie zapewniało pewien stopień ochrony przed kurzem i wodą. Właśnie do tego potrzebna jest Ci wiedza czym jest tajemniczy współczynnik IP.

 

IP to z angielskiego International Protection Rating, po polsku często skracany do "stopień ochrony". Jest to wartość, która wskazuje, w jakim stopniu sprzęt elektryczny jest odporny na kurz i wilgoć. Stopień IP składa się z dwóch cyfr. Pierwsza cyfra jest miarą ochrony przed wnikaniem pyłu. Druga liczba wskazuje, w jakim stopniu urządzenie jest wodoodporne.

 

Sprawdź

 

Gdzie i jakie IP ? Podstawowe informacje.

 

Lampy, lampki lub żarówki używane do oświetlenia zewnętrznego powinny mieć klasę IP co najmniej IP43.

 

Klasa IP dla opraw narażonych na bezpośrednie polewanie wodą nie może być niższa niż IP65, dla opraw,pracujących pod wodą minimalna klasa szczelności musi mieć stopień IP67.

 

Tak więc jeśli żarówka ma służyć w łazience, kuchni, czy też w podbitce dachowej powinna mieć klasę szczelności IP44, jeśli ma to być lampa ogrodowa musi mieć minimum klasę IP65, jeśli oprawa ma być zanurzona w oczku wodnym czy też basenie musi mieć klasę IP67.

 

Jak IP potrzebuje w łazience ?


To jedno z najczęście zadawanych nam pytań. Zdecydowaliśmy się przygotować dla Państwa infografikę, pomagającą w doborze oświetlenia łazienkowego.

Sprawdź

Nasze wpisy

loader