Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest etykieta energetyczna?

2017-08-15
Co to jest etykieta energetyczna?

Kupując sprzęt AGD oraz różnego rodzaju źródła światła, spotkaliście się z taką oto naklejką:

 

Jest to etykieta energetyczna. Etykieta zawierająca informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, np. zużyciu energii. W Unii Europejskiej muszą w nią być zaopatrzone urządzenia AGD oraz źródła światła. Etykieta taka daje konsumentowi możliwość porównania różnych urządzeń.
Co to jest klasa energetyczna?

Klasy efektywności energetycznej przyporządkowane są skali złożonej z liter od A do G, gdzie klasa A umieszczana na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej efektywne, a klasą G umieszczana na czerwonym pasku najmniej efektywne. Wyznacza się je ze stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenia określonego odpowiednimi przepisami.
W przypadku lamp etykieta taka zawiera informacje o
klasie efektywności energetycznej, strumieniu światła danej żarówki w lumenach, zużycia energii elektrycznej przez lampy w Watach oraz średniej długości życia w godzinach.

Wycofana tradycyjna żarówka 100 watów posiada moc świetlną 1360 lumenów i charakteryzuje się klasą E, gdyż nie zużywa więcej niż 109,00 watów. Natomiast świetlówka kompaktowa świecąca tak samo jasno i posiadająca klasę A, może zużywać co najwyżej 22,86 watów. Lampa LED o tej samej mocy świetlnej mam moc około 13-15 watów.

Nasze wpisy

loader