Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego przepalają się żarówki?

2023-06-26
Dlaczego przepalają się żarówki?

Żarówki led są cenione przede wszystkim za swoją ekonomiczność. Nie tylko pobierają one o wiele mniej energii elektrycznej od tradycyjnych żarówek, ale też dzięki specyficznej budowie wykorzystują niemal 100% pobranego prądu. Dzięki tak efektywnej i wydajnej pracy lampy led uważane są za najbardziej ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Nie bez znaczenia jest również żywotność diody led, która daje sporą oszczędność. Trwałość lamp led sprawia, że znika konieczność częstego wymieniania przepalonych elementów, co daje też oszczędność czasu, zwłaszcza gdy lampy znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Problem pojawia się wtedy, gdy trwałość żarówek nie jest zgodna z deklaracjami producentów czy osób rekomendujących ledy jako ekonomiczne rozwiązania. Co można zrobić z szybkim przepaleniem żarówki led i jak mu zapobiegać?

Krótka żywotność żarówki led — co ją powoduje? W jaki sposób wydłużyć działanie lampy led?

Nowoczesne żarówki led są nie tylko oszczędne i bardzo wydajne. Rozwiązania te cieszą się popularnością również z innych powodów. Budowa żarówki led jest bezpieczna dla użytkownika, ponieważ nie ma w sobie rtęci. Stosując żarówki led, oszczędzamy nie tylko na energii elektrycznej, ale też na częstej wymianie przepalonych elementów i kupnie zamienników. Długa żywotność diody led przekłada się na optymalne korzystanie ze źródła światła. Wydajność oświetlenia led potwierdzają zalety takie, jak mniejszy pobór energii, jej pełne wykorzystanie oraz trwałość lamp led. Niestety w przypadku tego ostatniego czynnika często pojawiają się problemy. Krótka żywotność diody led powoduje, że od plusów żarówek led odchodzi ekonomiczność. Częsta wymiana żarówek generuje dodatkowe koszty, co zaprzepaszcza całą oszczędność związaną z niższym poborem energii. W przypadku wysokiej jakości żarówek przedwczesne przepalenie niemal zawsze powoduje zbyt wysokie napięcie zasilania. Co jeszcze może powodować spadek trwałości żarówek led?

Żarówki led się przepalają — co jest przyczyną?

Lampa led ma z założenia świecić o wiele dłużej niż żarówki halogenowe. Zainstalowanie żarówki led powinno wnieść oszczędność do domowego budżetu, co jest spowodowane nie tylko przez mniejszy pobór energii elektrycznej, ale też przez dłuższy czas pracy żarówki. Ze względu na ekonomiczność nowoczesnymi lampami led doświetlane są nie tylko wnętrza, ale też tarasy, ściany i elewacje domów. Do plusów żarówek led należy również ekologia. Rozwiązania te często wymieniane są jako bardzo przyjazne dla środowiska. Jak deklarują producenci oświetlenia led, żarówki tego typu świecą od 15 do 50 tys. godzin, więc dzięki rzadkiej wymianie przepalonych elementów, konsumenci nie generują tak dużej ilości śmieci. Zdarza się jednak, że mimo wyraźnej deklaracji o dłuższym czasie pracy żarówki ulega ona przepaleniu o wiele wcześniej. Czasami jest to spowodowane wykorzystywaniem tanich żarówek led. Może się zdarzyć, że budowa żarówki led z niższej półki powoduje przedwczesne przepalenie. Dzieje się tak w przypadku żarówek wyposażonych w zbyt słabe podzespoły. Jeśli dojdzie do tego źle skonstruowana oprawa, to żarówka nie jest w stanie właściwie odprowadzić ciepła, co prowadzi do jej przepalenia. Oszczędzanie podczas zakupów żarówek ledowych i korzystanie z podejrzanie tanich ofert prowadzi zazwyczaj do zakupu żarówki z kiepskiej jakości komponentów i materiałów. W takim przypadku warto zapoznać się z ofertą, jaką proponują znani producenci oświetlenia led. W momencie, gdy żarówki znanych i cenionych na rynku firm również przepalają się szybciej, niż powinny, przyczyn należy szukać w instalacji. Co może decydować o skróconym czasie pracy żarówki ledowej?

Przepalenie żarówek led a nieprawidłowości w instalacji

Krótsza trwałość żarówek ledowych czasami jest spowodowana nieprawidłowościami występującymi w obrębie instalacji elektrycznej. Wśród najczęstszych wymienia się wadliwą budowę. Zaśniedziałe lub zabrudzone styki powodują skoki napięcia, w wyniku których ledowa żarówka przepala się o wiele szybciej, niż deklaruje to producent. Przerwanie świecenia z powodu zbyt wysokiego lub ciągle zmieniającego się napięcia to najczęstsze przyczyny przepalenia żarówki. Wadliwa praca regulatora napięcia w instalacji może powodować również inne problemy. Warto jednak pamiętać, że samodzielne sprawdzanie instalacji lub wykonywanie jakichkolwiek napraw jest zabronione. Jeśli problem częstego przepalania żarówek wciąż powraca mimo zmiany producenta, to należy sprawdzić stan sieci, wzywając fachowca.

Jakie żarówki led warto wybierać?

Wybierając odpowiednie żarówki led, można zapewnić sobie dłuższą żywotność źródła światła. Technologia led od momentu swojego wejścia na rynek zdobyła popularność wśród miłośników ekologicznych i oszczędnych metod oświetlania wnętrz. Z czasem żarówki led uległy znacznemu unowocześnieniu, co przekłada się między innymi na jeszcze dłuższy okres eksploatacji. W większości przypadków żarówki służą użytkownikowi tyle godzin, ile zadeklarował producent. Po jakie rozwiązania sięgać, jeśli nie chcemy, by przerwanie świecenia diody nastąpiło przedwcześnie?

  1. Żarówki led od znanych producentów. Oczywiście nie oznacza to, że musimy przepłacać. Wysoka jakość nie oznacza sztucznie zawyżonych cen. Średnia półka cenowa będzie najlepsza dla osób, którym zależy na żarówkach ledowych, które spełniają swoje podstawowe funkcje.
  2. Jak najniższy pobór mocy — pozwoli to na maksymalną oszczędność energii.
  3. Optymalna moc świetlna, która zaspokoi oczekiwania dotyczące doświetlenia wnętrza.
  4. Perfekcyjne dopasowanie paramentów diody led do oprawy, w jakiej ma zostać umieszczona.

Zakup energooszczędnej żarówki led przynosi same korzyści zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska. Optymalny czas użytkowania diod led możemy zapewnić sobie tylko wtedy, gdy sięgniemy po sprawdzone rozwiązania od znanych producentów. Nie tylko to określa jednak miarę trwałości żarówki. Przyczyną częstego przepalania ledów są też skoki napięcia. Wtedy nie tylko ledy mogą szybciej się przepalać przez przyczyny z zewnątrz. Przedwczesnemu przepaleniu ulec może także zwykła żarówka halogenowa. Co powoduje skrócony czas eksploatacji żarówki halogenowej?

Co powoduje szybsze przepalanie żarówek halogenowych?

W większości przypadków żarówki przepalają się przez niską jakość komponentów użytych do produkcji. Dotyczy to nie tylko nowoczesnego oświetlenia led, ale też halogenowej, tradycyjnej żarówki. Źródłem problemów czasem jest także napięcie zasilające i jego częste skoki. Zwykła żarówka ma nieco inną budowę od rozwiązań led, stąd też w przypadku halogenów przepalenie może być spowodowane zbyt dużą mocą połączoną ze szczelnie zamkniętą obudową. Trwałość żarówek skraca się też przez przypadkowe dotknięcia. W przypadku halogenów jakiekolwiek zabrudzenie na powierzchni należy natychmiast wyczyścić delikatnym materiałem nasączonym w alkoholu. Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny przepalania halogenów, to na pierwszym miejscu zabrudzenia stoją ex aequo ze skokami napięcia.

Powiązane kategorie

Nasze wpisy

loader