Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać odpowiednią żarówkę?

2017-11-05
Jak dobrać odpowiednią żarówkę?

Rozmiar gwintu

Jednym z podstawowych atrybutów, którym należy kierować się podczas doboru żarówki jest jej rozmiar, ściślej mówiąc rozmiar gwintu. Wyróżniamy kilka najbardziej popularnych jego typów w zależności od miejsca przeznaczenia. Przyjmuje się, iż do oświetlenia pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych wykorzystuje się żarówki z dużym gwintem oznaczonym symbolem E27 potocznie nazywanym również gwintem Edisona, oraz małym E14. Na rynku dostępne są również mniej popularne trzonki GU10, G9, G4, MR11 oraz MR16.


Napięcie
Napięcie, jest kolejnym z parametrów wymagającym naszej uwagi. W standardowym, domowym gniazdku wynosi ono 230V. Na rynku dostępne są jednak żarówki z napięciem 12V, które wymagają zastosowania specjalnego transformatora, niejednokrotnie będącego już w zestawie.
Moc
Czymże była by nasza żarówka bez odpowiedniej mocy. Atrybut ten ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa bezpośrednio na efektywność świetlną żarówki. W przypadku klasycznych opraw dysponujemy przedziałem od 60W do 100W, który wystarczy do oświetlenia średniej wielkości pokoju.

Ilość emitowanego światła
Ostatnią z kategorii, którą należy brać pod uwagę jest ilość światła emitowanego przez żarówkę nazywaną również luminacją. Różnica ta i zależność wynika przede wszystkim z mocy żarówki. Tak więc 100W, klasyczna żarówka ma od 1300-1400 lumenów z kolei 60W prawie dwukrotnie mniej bo 710 lumenów.

Nasze wpisy

loader
pixel