Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podświetlić obraz?

2023-07-03
Jak podświetlić obraz?

Odpowiednie źródła światła do wnętrz mają różne, nie tylko praktyczne funkcje. W trendach aranżacyjnych coraz częściej wykorzystuje się dekoracyjne właściwości rozwiązań, takich jak taśmy LED. Modne w różnego typu wnętrzach staje się między innymi oświetlanie obrazów. Najczęściej wykorzystuje się do tego kinkiety obrazowe, jednak nie jest to regułą, równie dobrze sprawdzić się może lampa podłogowa ze strumieniem światła skierowanym na środek dzieła. Takie rodzaje oświetlenia wybierać można przy nisko zawieszonych obrazach o dużych rozmiarach. Lampa wisząca, która daje rozproszone światło, również może z powodzeniem posłużyć oświetleniu dekoracji. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, warto skupić się na z pozoru nieistotnych szczegółach, takich jak kąt padania światła, ponieważ to właśnie one pozwalają na właściwe wyeksponowanie dzieła sztuki, co nadaje wnętrzu charakteru. Co warto wiedzieć na temat idealnego oświetlenia obrazów i na jakie lampy obrazowe warto stawiać, biorąc pod uwagę aktualne trendy w aranżacji wnętrz?

Jak podświetlić obraz wiszący? Najlepsze lampy obrazowe do wnętrz w dowolnym stylu

Oświetlenie dzieł sztuki to ciekawa opcja w dowolnie urządzonym wnętrzu. Zarówno aranżacje klasyczne, jak i skandynawskie, loftowe czy nowoczesne będą wyglądać spójnie i efektownie, jeśli wzbogacimy je poprzez oświetlenie obrazów umieszczonych na ścianach. Właściwe dobranie obrazu sprawi, że nie będzie on zakłócał harmonii nawet surowego wnętrza urządzonego w stylu minimalistycznym. W zależności od aranżacji należy jednak zadbać o właściwe dopasowanie oświetlenia, by pasowało ono nie tylko do podświetlanego dzieła, ale też do pozostałych dekoracji ściennych. Różne rodzaje źródeł światła w danym wnętrzu muszą ze sobą idealnie współgrać, by zapobiec wrażeniu przesytu. Jeśli zależy nam na tym, by skutecznie oświetlić obraz, warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie dają taśmy LED. Niekwestionowaną zaletą tego typu oświetlenia jest jego energooszczędność. Ledy w formie taśm nie tylko prezentują się efektownie, ale też są ekologicznym rozwiązaniem, które dodatkowo zużywa mniej energii elektrycznej od tradycyjnych żarówek. Oświetlenie LED umożliwia otoczenie ramy obrazu, co pozwoli na jego wyeksponowanie. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy oświetlaniu dzieł sztuki? Na co postawić spośród wszystkich dostępnych metod oświetlania obrazu?

Jak skutecznie oświetlić obraz? Oświetlenie szynowe a taśmy LED

Systemy szynowe niegdyś kojarzone były wyłącznie z halami produkcyjnymi. Dzisiaj coraz częściej spotkać je można w domach prywatnych. Na przestrzeni lat systemy szynowe unowocześniono na tyle, że aktualnie spełniają one wszelkie oczekiwania prywatnych użytkowników, którym zależy na odpowiednim doświetleniu wnętrz. Systemy oświetlenia szynowego pozwalają stworzyć układ na bazie kwadratu, dzięki czemu każda część pomieszczenia jest w pełni oświetlona. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w dużym pokoju. Oświetlenie szynowe najczęściej wykorzystywane jest w salonach i pokojach dziennych, więc może nadać się również do oświetlenia dzieła sztuki. Eksperci od aranżacji wnętrz w większości jako najlepsze oświetlenie obrazów wskazują ledy w formie taśm. W przypadku źródeł światła LED można mówić o samych zaletach. Rozwiązania te są bardzo oszczędne i przyjazne dla środowiska, co wcale nie ujmuje im jakości oraz wszechstronności. Bogaty wybór lamp ledowych sprawia, że nadają się one do każdego pomieszczenia. Ledy świetnie wywiązują się zarówno ze swojej praktycznej, jak i dekoracyjnej roli. Jeśli chcemy, by ledy zapewniły idealne oświetlenie obrazu w salonie, należy postawić na modne i chętnie wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach taśmy. Pozwolą one perfekcyjnie oświetlić wiszący obraz, poprzez pełne obrysowanie kształtu jego ramy. Istnieje wiele metod oświetlenia obrazu, nie musimy więc ograniczać się do jednego rozwiązania. Jakie jeszcze lampy pomogą skutecznie oświetlić obraz?

Lampa podłogowa do oświetlania obrazów — dlaczego warto na nią postawić

W jasnych wnętrzach, w których światło dociera w każdy zakamarek, nie trzeba się bardzo wysilać, by wyeksponować obraz. Wybrać warto więc nietuzinkowe rozwiązania, które będą prezentować się efektownie i nowocześnie. Do takich należą lampy podłogowe. Stanowią one idealny wybór w przypadku dużych i nisko położonych obrazów. Lampa powinna kierować strumień światła tak, by padał on na środek obrazu, w ten sposób będzie on idealnie doświetlony. W przypadku lamp podłogowych wybierać można spośród modeli wyposażonych w klosz, który zapewnia rozproszone światło. Ta opcja oświetlenia obrazów nie sprawdzi się jednak przy dziełach sztuki zawieszonych wysoko, niemal pod samym sufitem.

Jak wyeksponujemy obraz, który zawieszony jest wysoko? Oświetlenie ściany a panel LED

Jak dobrze oświetlić obraz znajdujący się wysoko, niemal pod samym sufitem? Nie jest to duże wyzwanie, jeśli popatrzymy na mnogość dostępnych do wyboru opcji. Sprawdzić może się między innymi panel LED o podłużnym kształcie. Zazwyczaj stanowi on wystarczające dopełnienie głównego światła, a przy tym prezentuje się bardzo efektownie. Ścienny panel LED występuje w różnych formach, często spotkać można między innymi rozwiązania emitujące różnokolorowe światło. Do oświetlania obrazów idealne są jednak klasyczne rozwiązania o ciepłej lub chłodnej barwie światła, którą należy dobrać zarówno do wystroju wnętrza, jak i do stylu dzieła sztuki. Panel LED powinien pasować do lamp sufitowych i tworzyć ich uzupełnienie. Główny strumień światła, jak również ten emitowany przez panel LED nie powinny ze sobą kolidować, lecz komponować się ze sobą. Do oświetlania obrazów idealnie sprawdzają się także klasyczne taśmy ledowe. Dzięki nim doświetlić możemy całą powierzchnię obrazu, jeśli zdecydujemy się na odpowiednio długie taśmy, które będą w stanie w pełni otoczyć ramę. Zarówno panel LED, jak i taśmy przypadną do gustu osobom pragnącym efektownie wyeksponować obraz, bez nadwerężania budżetu przeznaczonego na doświetlanie wnętrz.

Różne rodzaje oświetlenia dzieł sztuki — kinkiety obrazowe

Wśród dostępnych źródeł światła LED warto przyjrzeć się wszystkim opcjom. Nie tylko taśmy czy panel LED będą odpowiednie do wyeksponowania dzieła sztuki zdobiącego ścianę. Równie efektownie zaprezentują się kinkiety obrazowe. Dlaczego warto oświetlić obraz kinkietem LED? Powodów jest wiele, przede wszystkim rozwiązanie to jest bardzo łatwe w montażu, trwałe i solidne. Kinkiety LED dodatkowo sprawdzą się do oświetlenia rzędu obrazów znajdujących się na ścianie. Różne rodzaje oświetleń obrazu pozwalają na perfekcyjne dopasowanie wybranego modelu do stylu naszego wnętrza. Dzięki znajdującym się w salonie dziełom sztuki, pomieszczenie będzie się prezentować elegancko i nowocześnie, a zarazem ponadczasowo. Kwestia oświetlenia obrazów związana jest z dekoracyjnymi rodzajami źródeł światła w trendach wnętrzarskich.

Nasze wpisy

loader