Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozebrać żarówkę LED?

2023-07-14
Jak rozebrać żarówkę LED?

Żarówki LED z chwilą pojawienia się na rynku szybko go podbiły. Na początku energooszczędne rozwiązania pełniły ważną funkcję głównie w dużych obiektach, takich jak magazyny i hale. Dzisiaj znajdują zastosowanie w większości domów prywatnych. Żarówka LED świeci, wykorzystując niemal w 100% pobieraną energię, dzięki czemu jest bardzo ekologicznym, a przy tym oszczędnym rozwiązaniem. Na uwagę zasługuje również żywotność lamp LED, która jest o wiele dłuższa od przestarzałych już żarówek tradycyjnych. Dłuższa żywotność również ma wpływ na domowy budżet związany z oświetleniem wnętrz oraz posesji. Kupując żarówki LED, możemy mieć pewność dobrej inwestycji. Niestety rozwiązania te nie są bezawaryjne. Migotanie diod LED czy żarzenie lamp LED to często spotykane problemy użytkowników. W celu sprawdzenia, czy możliwa jest naprawa żarówki, należy przeprowadzić umiejętny demontaż. W jaki sposób rozebrać żarówkę LED, by jej dodatkowo nie uszkodzić?

Jak rozebrać żarówkę LED? Co warto wiedzieć, kiedy lampa LED zaczyna żarzyć?

W przypadku migotania żarówek LED czy innych problemów podczas użytkowania nie należy od razu zakładać wymiany i zakupu nowej żarówki LED. Zazwyczaj da się z powodzeniem naprawić migoczącą żarówkę samodzielnie. Niezależnie od jakości żarówki LED, da się ją rozebrać, przy pomocy kilku podstawowych narzędzi, które zazwyczaj znaleźć można w każdym domu. Naprawa żarówki LED nie powinna być dużym wyzwaniem, jeśli korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, mających prostą i nieskomplikowaną budowę. Samodzielna naprawa żarówki LED pozwala zaoszczędzić na kupnie zamiennika, ponadto zapobiega zbędnemu generowaniu odpadów. Zanim zabierzemy się za samodzielną naprawę, warto zastanowić się nad przyczyną występowania danego zakłócenia. Co jest powodem żarzenia lamp LED? Najczęściej lampa LED żarzy w związku z napięciem sterownika żarówki LED, związanym z brakiem zamknięcia obwodu. Nawet niewielkie ilości prądu docierające do diody sprawiają, że halogen LED żarzy lub migocze mimo odłączenia od źródła zasilania. Co jeszcze warto wiedzieć, zanim zdemontujemy lampę? Kiedy można zdecydować się na samodzielną naprawę, a kiedy lepiej wymienić lampę LED na nową?

Najczęstsze uszkodzenia żarówki halogenowej i diody LED — jak samodzielnie je naprawić?

Zarówno w przypadku żarówki halogenowej, jak i diody LED należy się jednak liczyć z usterkami. Niektóre z nich da się jednak naprawić samodzielnie, by przedłużyć żywotność żarówki halogenowej czy diody LED. Czasami żarzenie czy migotanie halogenu nawet po wyłączeniu źródła światła nie jest wynikiem uszkodzenia, lecz specyficznej budowy. Powodem takiego zjawiska może być niewielka dioda umieszczona przy włączniku. Zazwyczaj pobiera ona znikomą ilość energii, a mimo to generuje słabe światło, które przez właścicieli halogenu uważane jest błędnie za usterkę. Migotanie diod LED lub inne budzące niepokój zjawiska, mogą być również spowodowane wadliwą instalacją. Jeżeli lampa LED żarzy lub migocze pomimo odłączenia od źródła zasilania, można założyć, że do przewodu neutralnego nadal przedostaje się napięcie. Kolejną przyczyną żarzenia lamp LED bywa też uszkodzony moduł zasilacza. Niewłaściwe świecenie żarówek LED można łatwo wyeliminować, jednak wcześniej należy się upewnić, czy problem nie leży w samej żarówce, poprzez umiejętny demontaż. W jaki sposób można rozebrać żarówkę LED szybko i łatwo, nie ryzykując jej uszkodzenia?

Żarówka LED — jak go rozebrać?

Uszkodzone diody LED można bardzo szybko przywrócić do życia. Nie trzeba posiadać umiejętności technicznych, wystarczą odpowiednie narzędzia oraz zastosowanie się do prostej instrukcji. Przed przystąpieniem do naprawy uszkodzonych żarówek ledowych należy je jednak umiejętnie zdemontować. Zamiast wyrzucić żarówkę LED, lepiej spróbować samodzielnej naprawy, co jest nie tylko ekonomicznym, ale i ekologicznym wyjściem. W jaki sposób można rozebrać i naprawić uszkodzone ledy?

  1. Odłączenie zasilania to pierwszy i najważniejszy krok, który jest kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa. Po upewnieniu się, że zasilanie zostało wyłączone, można przejść do demontażu oświetlenia i oprawy, w której znajduje się żarówka.
  2. Po wykręceniu żarówki z oprawy należy umieścić ją na równej powierzchni i zadbać o dobry dostęp światła. W kolejnym kroku należy dostać się do płytki z diodami. Aby to zrobić, trzeba delikatnie podważyć krawędzie kopułowej otoczki, a następnie wyjąc mini panel, na którym są umieszczone diody.
  3. W przypadku, gdy osłona jest przytwierdzona do pozostałej części obudowy klejem, konieczne będzie ostrożne rozcięcie klejonych elementów. Przy tej czynności wymagana jest duża precyzja, ponieważ łatwo jest uszkodzić komponenty żarówki.
  4. Po uzyskaniu dostępu do diod LED umieszczonych na płytce należy się im uważnie przyjrzeć. Jeśli na jednej z nich widać czarne przebarwienia, oznacza to, że uległa przepaleniu i konieczna jest jej wymiana. Po usunięciu uszkodzonej diody konieczne jest zamknięcie obwodu poprzez zlutowanie kabli.
  5. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy dioda uległa przepaleniu, można to sprawdzić odpowiednim miernikiem. Naprawę należy zakończyć, zamykając obwód żarówki LED.

Jeśli diody znajdujące się w środku LED wyglądają bez zarzutu, nie mają na sobie żadnych przebarwień ani nie wyglądają na przepalone, przyczyny usterki należy szukać gdzie indziej. W przypadku żarówki LED głównym powodem zakłóceń powodujących migotanie czy żarzenie po zakończeniu pracy może być specyficzna budowa lub problemy w obrębie instalacji.

Migotanie diody LED — jak wyeliminować?

Migotanie diod LED czy też żarzenie się to spory problem dla użytkownika. Oznacza to, że żarówka pomimo zakończenia pracy wciąż pobiera prąd. Ilość pobieranej energii podczas żarzenia lub migotania jest co prawda niewielka, jednak osoby, którym zależy na maksymalnie ekonomicznym oświetleniu, powinny unikać sytuacji, w których nieaktywne źródła światła wciąż pobierają prąd. Najprostszym wyjściem z sytuacji jest zakup żarówki od sprawdzonych producentów. Popularnym rozwiązaniem wśród użytkowników są elementy od marki Osram. Żarówka LED to ekonomiczne rozwiązanie, jednak nie należy przesadnie oszczędzać, by nie narazić się na zakup wadliwych rozwiązań z kiepskiej jakości komponentami. Zbyt niska cena produktu może oznaczać, że żarówki LED będą ulegać częstym awariom, diody będą się zapalać, a do tego pojawi się migotanie lub lampa LED będzie żarzyć. Osoby, którym zależy na tym, by samodzielnie móc naprawić żarówkę, w przypadku awarii również powinny sięgać po rozwiązania z wyższej półki. To właśnie nowoczesne żarówki LED można rozkręcić, by wymienić uszkodzone diody LED. Eliminowanie żarzenia i migotania jest ważne również dla ogólnego samopoczucia użytkowników. Jeśli żarówka LED wytwarza choć najdrobniejsze światło, może mieć negatywny wpływ między innymi na jakość snu, jeśli umieszczona jest na przykład w sypialni. Migotanie z kolei może być przyczyną migren i problemów ze wzrokiem, dlatego warto rozwiązać problem migotania, gdy się pojawi.

Powiązane kategorie

Nasze wpisy

loader
pixel