Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak utylizować zużyte żarówki

2020-10-21
Jak utylizować zużyte żarówki

Obecnie nie wynaleziono jeszcze takiej żarówki, której żywot będzie trwał wiecznie. Wynika to z możliwości zastosowanych technologii, więc każda żarówka w końcu kiedyś straci swoją moc. I zaczynamy mieć problem - co zrobić ze zużytą żarówką? Bo przecież każdemu z nas zależy na zadbaniu o naturalne środowisko. Do tej pory niewielu z nas dbało o to gdzie wyrzucić spaloną żarówkę i po prostu lądowała ona do kosza ze śmieciami ogólnodostępnymi. Na szczęcie poziom świadomości na temat ochrony środowiska i ekologii jest coraz większy i tym samym staramy się dbać o naszą planetę a przede wszystkim o zdrowie naszych bliskich. Wiele źródeł światła posiada rtęć, która jest ogromnym zagrożeniem. Ponadto zużyte żarówki nadają się do recyklingu gdyż w 90 procentach może być ponownie wykorzystana. Każde źródło światła wymaga indywidualnego podejścia do utylizacji. W tym blogu przybliżymy państwu w jaki sposób traktować różnego rodzaju zużyte żarówki. 

Żarówki zwykłe.

Z żarówkami żarnikowymi nie powinniśmy mieć większych problemów gdyż nie posiadają elementów niebezpiecznych. W związku z tym bez obaw możemy je wyrzucić do kosza na odpady mieszane. Powinniśmy przy tym zachować ostrożność aby żarówka nie zbiła się tworząc wiele drobnych szkieł niebezpiecznych zwłaszcza dla dzieci. Spalone żarówki można także oddać w każdym sklepie z oświetleniem gdzie kupujemy te produkty. Istnieją również punkty zbierania elektrośmieci a adresy do nich znajdziemy w internecie.

Świetlówki

W przypadku świetlówek musimy bardziej wysilić się gdyż do ich produkcji użyto rtęć oraz inne niebezpieczne substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Przepaloną świetlówkę należy wykręcić i przechować do momentu utylizacji. Taką świetlówkę możemy oddać w sklepie kupując w zamian inną lub wyrzucić do pojemnika na zużyte świetlówki. Inne postepowanie w przypadku pękniętej świetlówki. Powinniśmy w pierwszej kolejności otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie z toksycznych substancji. Następnie nakładamy gumowe rękawiczki, przecieramy podłogę i dokładnie zbieramy wszystkie resztki świetlówki wyrzucając je do worka, którego dokładnie zawiązujemy. 

Żarówki LED

To źródło światła nie zawiera niebezpiecznych substancji ale pod żadnym pozorem nie wyrzucamy jej do zwykłych śmieci. Zużyte żarówki LED wyrzucamy do specjalnych pojemników na tego typu odpady lub zanosimy do punktu odbioru elektrośmieci.

Te wszystkie typy oświetlenia są obecne w naszym życiu i powinniśmy właściwie z nimi postępować po ich wyeksploatowaniu. W przypadku wątpliwości warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na ich opakowaniu. Pamiętajmy że , odpowiednia utylizacja żarówek świadczy o nas jak bardzo troszczymy się nie tylko o nasze zdrowie ale także o zdrową przyszłość naszych dzieci.

 

Nasze wpisy

loader
pixel