Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wykręcić żarówkę halogenową?

2023-07-24
Jak wykręcić żarówkę halogenową?

Żarówki halogenowe goszczą na rynku już od wielu lat, więc wydawać by się mogło, że zarówno ich budowa, jak i czynności związane z instalacją i demontażem są każdemu znane. Halogeny pojawiły się wtedy, gdy zaczęto powoli odchodzić od klasycznych żarówek. Podobnie jak żarówki LED są one ekonomicznym źródłem światła o długiej żywotności. Co warto wiedzieć przed ich zakupem i montażem? Jak można wykręcić żarówkę halogenową w prawidłowy i bezpieczny sposób?

Jak zbudowana jest żarówka halogenowa i co warto wiedzieć na jej temat?

Energooszczędne żarówki halogenowe mają specyficzną budowę. Wypełnione są gazem szlachetnym oraz pewną ilością halogenu, czyli pierwiastka o wysokiej elektroujemności. Powoduje on tzw. regenerację żarnika, na czym głównie opiera się schemat działania żarówki halogenowej. Tym, co łączy halogeny z tradycyjnymi żarówkami, jest obecność żarnika wolframowego w budowie. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Żarówki halogenowe są znacznie lepszymi rozwiązaniami od tradycyjnych, przede wszystkim pod względem skuteczności oświetlenia. Halogeny, podobnie, jak lampy LED, uważane są za ekonomiczne źródła światła. Kształt i forma żarówek halogenowych może lekko przypominać tradycyjne rozwiązania, jednak sporą różnicę stanowi tu też kopuła, która zbudowana jest z czystej formy kwarcu, podnoszącego trwałość żarówki.

Niektórym użytkownikom sporą trudność sprawia wymiana żarówki. Problem może pojawić się zarówno przy wymianie wypalonej żarówki, jak i przy wykręceniu jeszcze działającej, by przełożyć ją do innej lampy. Przy nieostrożnym wykręcaniu sprawnej żarówki możemy przypadkowo spowodować skrócenie czasu jej eksploatacji. Jak należy wymienić żarówkę halogenową, by jej nie uszkodzić? Jak powinien wyglądać bezpieczny demontaż żarówki?

Wymiana żarówki krok po kroku — jak wymienić halogen?

Żarówki halogenowe dziś powoli są wypierane przez nowoczesną technologię LED, która w dodatku nieustannie się modernizuje, proponując użytkownikom coraz bardziej funkcjonalne rozwiązania. Mimo tego pewne grono konsumentów wciąż pozostaje wierne halogenom. Te klasyczne żarówki do złudzenia przypominają wyglądem modele wolframowe. Halogeny są jednak bardziej przyjazne dla środowiska, ze względu na to, że oferują użytkownikom dłuższy czas eksploatacji, co zapobiega generowaniu dużej ilości odpadów. Przy wymianie żarówek halogenowych należy zachować względy bezpieczeństwa oraz ostrożność, by nie skrócić przez przypadek żywotności żarówki. Zarówno montaż żarówek halogenowych, jak i ich wykręcenie nie jest jednak niczym skomplikowanym. Każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie. Jak się przygotować do wymiany żarówki halogenowej? Osobom, które nie mają pojęcia, jak wymienić halogen, pomoże prosta instrukcja, która szczegółowo opisuje każdy krok w wymianie żarówki.

Jak wymienić żarówkę halogenową? Szczegółowa instrukcja

Przy wymianie żarówek należy zachowywać wszelkie standardy bezpieczeństwa. Prace mogą się nieco różnić w zależności od tego, czy wymieniamy żarówkę w suficie podwieszanym, czy w szafkach od zabudowy kuchennej. Dużo zależy też od rodzaju gwintu. W żarówkach halogenowych wyróżnia się następujące trzonki:

  • E27 – gwint duży o średnicy 27 mm, najczęściej spotykany w żarówkach halogenowych i led.
  • E14 – średnica 14 mm.
  • G10 o mocowaniu bagnetowym, najczęściej spotkać go można przy żarówkach, których przeznaczeniem są oprawy bezgwintowe. Trzon ten ma charakterystyczną budowę w postaci dwóch końcówek umieszczonych obok siebie, dzieli je odległość 10 mm.
  • GU5.3 - żarówki z tym gwintem sprawdzają się w pomieszczeniach, w których występuje spora wilgoć. Halogeny o gwincie GU5.3 świetnie radzą sobie w kuchniach i łazienkach, często wykorzystywane są też do doświetlania tarasów i zewnętrznych części domu, ponieważ ten wtykowy gwint działa w instalacji 12V.

Znajomość poszczególnych gwintów może być przydatna podczas wyjmowania żarówki halogenowej z oprawy. Jakich zasad należy przestrzegać podczas procedury wymiany żarówki i jak wygląda proces wymiany krok po kroku?

  1. Pierwszy i najważniejszy krok podczas wymiany żarówki, zakładania żyrandola czy jakichkolwiek innych tego typu prac, to odłączenie zasilania.
  2. Najprostsze do wykręcenia są halogeny z trzonem G10. Przekręcenie żarówki o 1/4 w lewo i delikatne szarpnięcie powinno wystarczyć.
  3. Przy żarówkach z gwintem wtykowym demontaż wygląda nieco inaczej. W przypadku przepalenia żarówki wciskanej należy najpierw zdjąć zabezpieczenie oprawy. Najczęściej jest to drucik albo zawleczka, które wymagają delikatnego podważenia. Po zdjęciu oprawy żarówka zazwyczaj wypada sama, jeśli tak się nie stanie, lekko ją przekręcamy, ta jak w przypadku gwintu o mocowaniu bagnetowym.

Wykręcenie żarówki halogenowej to bardzo prosta czynność, z którą każdy jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. Nieco więcej problemów może przysporzyć montaż nowej żarówki. Jak go właściwie przeprowadzić?

Jak zamontować nową żarówkę halogenową?

Montaż żarówek przysparza użytkownikom więcej trudności, niż zwykłe wyjęcie i wyrzucenie już zużytych. Energooszczędne halogeny mają z założenia mieć długą żywotność, co deklarują producenci. Niestety łatwo jest uszkodzić je podczas zakładania i nieświadomie skrócić w ten sposób deklarowany czas eksploatacji. Jak tego uniknąć? Należy przede wszystkim upewnić się, jakiego rodzaju jest trzonek żarówki. Pozwoli to ocenić, jaki sposób montażu będzie wskazany. Kolejnym krokiem jest oczywiście odłączenie źródła zasilania, co trzeba robić każdorazowo, kiedy zabieramy się za jakiekolwiek prace tego typu. Jak wygląda montaż w zależności od rodzaju gwintu?

  • Trzonek E27 – żarówki z tym standardowym gwintem są niezwykle łatwe do zamontowania, wystarczy je wkręcić;
  • Trzonek E14 – mniejszy odpowiednik gwintu E27 jest montowany tak samo, poprzez wkręcenie;
  • Trzonek G10 – gwint bagnetowy również nie powinien stwarzać trudności podczas montażu, wystarczy włożenie żarówki, a następnie delikatne przekręcenie w prawo;
  • Trzonek GU5.3 - żarówki wciskane są jeszcze łatwiejsze do prawidłowego zamontowania, wystarczy włożyć je do gniazda i właściwie zabezpieczyć.

Niezależnie od tego, z jakim gwintem mamy do czynienia, żarówki halogenowe mają jedną wspólną cechę. Halogeny są niezwykle wrażliwe na zabrudzenia, szczególnie tłuste. Niestety nawet najdrobniejsze zanieczyszczenie może sprawić, że żarówka bardzo szybko ulegnie przepaleniu. Jak tego uniknąć? Wystarczy do zakładania żarówki założyć czyste rękawiczki. Co zrobić w sytuacji, kiedy doszło już do zabrudzenia? Nie oznacza to automatycznie przepalenia żarówki. Zabrudzenie należy ostrożnie usunąć za pomocą delikatnego materiału nasączonego alkoholem. Znajomość gwintów halogenowych oraz dokładny instruktaż pozwoli na umiejętną wymianę żarówki każdemu. Halogeny, mimo że nie są już jedynymi energooszczędnymi żarówkami na rynku, wciąż cieszą się dużą popularnością, dlatego warto posiadać podstawową wiedzę na temat ich rodzajów i sposobu ich montażu – to ułatwi go, jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci samodzielnie wkręcać żarówkę!

Powiązane kategorie

Nasze wpisy

loader
pixel