Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować żyrandol?

2023-06-30
Jak zamontować żyrandol?

Żyrandol nie musi być podłączany przez specjalistów. Wystarczy zastosować się do szczegółowych instrukcji, by móc podłączyć go samodzielnie, bez żadnego ryzyka. Montaż lampy sufitowej, żyrandola czy innych elementów podłączanych do instalacji elektrycznej wymaga ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Najważniejszym krokiem, jaki należy zrobić, zanim zabierzemy się za podłączenie żyrandola, jest rozłączenie obwodu. Dzięki temu przewód wystający z sufitu pozbawiony będzie napięcia, co zminimalizuje ryzyko porażenia prądem. Montaż żyrandola z pomocą właściwych instrukcji przebiegnie bezpiecznie i prawidłowo. O czym należy pamiętać, zanim spróbujemy samodzielnie podłączyć żyrandol?

Bezpieczne podłączenie żyrandola lub lampy sufitowej — co będzie potrzebne?

Do tego, by podłączyć nowy żyrandol, potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Warto pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale liczy się też estetyka i efekt naszej pracy. Zamontować żyrandol należy tak, by był on stabilny, trwały i dobrze prezentował się we wnętrzu. Co należy zgromadzić, zanim przystąpimy do pracy?

  • Kombinerki,
  • stabilna i odpowiednio wysoka drabina,
  • taśma izolacyjna,
  • wiertarka,
  • miernik napięcia,
  • kleszcze, nożyk lub inne narzędzie, które ułatwi ściągnięcie izolacji zabezpieczającej przewody.

Dzięki zgromadzonym sprzętom będzie można bez problemu podłączyć nowy żyrandol, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo. Nie wolno pomijać przede wszystkim miernika napięcia: pozwala on upewnić się, czy na pewno doszło do rozłączenia obwodu, a przewód nie znajduje się pod napięciem. Do zestawu powinny być dołączone również elementy, takie jak kołek rozporowy, bez którego ciężko będzie założyć żyrandol tak, by właściwie wywiązywał się ze swojej funkcji. Jak powinna przebiegać instalacja żyrandola, po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych przedmiotów?

Jak zawiesić żyrandol w bezpieczny i właściwy sposób? Montaż żyrandola krok po kroku

Cena montażu żyrandola przez specjalistów potrafi być niewspółmiernie wysoka, dlatego coraz więcej osób decyduje się na to, by samodzielnie podłączyć nowy żyrandol. Wieszanie żyrandola nie musi być niebezpieczne ani przesadnie skomplikowane, należy jednak zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

  1. Podłączenie lampy lub żyrandola można rozpocząć wyłącznie wtedy, gdy odetniemy dopływ prądu. Nie należy przystępować do zawieszenia żyrandola bez zadbania o swoje bezpieczeństwo. W przypadku starej instalacji konieczne jest wykręcenie bezpiecznika. Posiadacze nowych instalacji muszą jedynie przestawić dźwignię włącznika na tablicy.
  2. Właściwa ocena ciężaru żyrandola — bardzo ważny, chociaż często niesłusznie pomijany krok montażu żyrandola. Zanim zabierzemy się do pracy, koniecznie trzeba upewnić się, czy żyrandol nie jest zbyt ciężki. Zdarza się, że montaż wymaga minimum dwóch osób do pracy.
  3. Zapoznanie się z poradnikami dotyczącymi bezpieczeństwa. Chodzi np. o zabezpieczenie miejsca montażu lampy, postępowanie zgodnie z instrukcjami dołączonymi do zestawu itp.

Jeśli chcemy podłączyć żyrandol w bezpieczny i właściwy sposób, to nic nie stoi na przeszkodzie, pod warunkiem że odpowiednio się przygotujemy. Praktyczny poradnik pozwoli każdemu na uniknięcie kosztów związanych z wynajmem specjalistów. W jaki sposób powinny przebiegać same prace, jeśli chodzi o montaż lampy wiszącej lub żyrandola?

Montaż lampy sufitowej, wieszanie żyrandola — jak to zrobić?

Zarówno podłączenie lampy, jak i montaż żyrandola można przeprowadzić samodzielnie, bez korzystania z usług specjalistów. Jak się okazuje zamontować lub wymienić żyrandol da się bez wywiercenia otworów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak taśmy montażowe, śruby i masy samoprzylepne jest to możliwe. Warto jednak pamiętać, że najpewniejszy sposób montażu to kołek rozporowy i śruba. W jaki sposób zamontować lampę lub podłączyć żyrandol samodzielnie w bezpieczny i skuteczny sposób? Osoby, dla których cena montażu żyrandola przez usługodawców jest zdecydowanie zbyt wygórowana, mogą skorzystać z prostej instrukcji. Zrozumieją ją nawet początkujący, którzy nie mieli dotąd styczności z montażem żyrandola.

Jak bezpiecznie zamontować żyrandol — kilka prostych kroków

Zamontuj nowy żyrandol samodzielnie, bez narażania się na koszty. Prosta instrukcja pozwoli Ci zrobić to w bezpieczny sposób.

  1. Przed przystąpieniem do montażu żyrandola pamiętaj o odłączeniu obwodu instalacji elektrycznej. Bez tego nie należy zabierać się nawet za wymianę żarówki.
  2. Następny krok to wykorzystanie mierników napięcia w celu upewnienia się, czy doszło do prawidłowego odłączenia obwodu. Przed montażem żyrandola sprawdzić należy to bardzo dokładnie, by nie narazić się na porażenie prądem. Co robić w sytuacji, gdy nie posiadamy miernika napięcia? W takim wypadku, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy odłączyć wszystkie obwody elektryczne.
  3. Krok trzeci to zaznaczenie na suficie dokładnego miejsca montażu, z którego zwisać będzie haczyk. Najlepiej, by haczyk znalazł się jak najbliżej przewodów. Wybór właściwego miejsca pozwoli ukryć wszystkie przewody w osłonie oprawy. Krok ten jest bardzo ważny, jeśli zależy nam na tym, by przewody, które z sufitu będą jednak wystawać, nie zaburzały estetyki całego wnętrza.
  4. Wywiercenie otworu — jeśli montaż oprawy żyrandola i całego systemu ma się odbyć w sposób tradycyjny, za pomocą kołka rozporowego, należy wywiercić otwór o odpowiedniej średnicy. Bardzo ważna jest tutaj waga żyrandola. Do lekkich rozwiązań wystarczy średnica 4–5 mm. W przypadku sporego żyrandola o dużej masie konieczny będzie większy otwór.
  5. Wkręcenie haczyka w otwór przy pomocy kombinerek.
  6. Kolejnym krokiem jest odsłonięcie tzw. żył — z kabli, które z sufitu wystają, ściąć należy około centymetra izolacji, by odsłonić żyły.
  7. Jeden z ostatnich etapów montażu — podłączenie wszystkich przewodów. Wszystkie kable umieszczamy w kostce elektrycznej. Dociskamy je śrubami. Po podłączeniu przewodów należy upewnić się, czy są one zaciśnięte odpowiednio mocno, by podłączyć żyrandol bezpiecznie i prawidłowo.
  8. Ostatni etap w przypadku żyrandola klasycznego to montaż oprawy. Podłącz wszystkie kable do kostki i schowaj pod oprawą. Kolory kabli elektrycznych będą tu dużą wskazówką, pomogą one połączyć przewody zgodnie z ich przeznaczeniem. Przewody fazowe mają zazwyczaj barwę brązową, przewód ochronny zieloną, a przewód neutralny – niebieską. Dzięki ich znajomości można podłączyć bezpiecznie żyrandol oraz zyskać pewność, że wszystko będzie działać prawidłowo.
  9. Zamontuj wszystkie żarówki stanowiące źródło światła i włącz dostęp energii elektrycznej.

Bezpieczne podłączenie przewodów — co należy wiedzieć?

Wyróżnić można kable fazowe, ochronne i neutralne. Każdy z nich cechuje się nie tylko inną funkcją, ale też inną barwą. Zazwyczaj kable fazowe występują w kolorze brązowym. Przewód zerowy, zwany też neutralnym, to najczęściej kolor niebieski. Wszystkie kable należy umieścić i zamocować w kostce, jeśli chcemy podłączyć żyrandol prawidłowo i bezpiecznie – np. bez właściwie podłączonego kabla ochronnego ryzykujemy zwarciem i spaleniem przewodów lub co gorsza – całej instalacji.

Nasze wpisy

loader
pixel