Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką lampę wybrać do salonu?

2022-01-20
Jaką lampę wybrać do salonu?

Jaką lampę wybrać do salonu?

Choć salon jest z pewnością najbardziej komfortową i wszechstronną przestrzenią w domu, to mnogość zastosowań może utrudniać projektowanie i osiągnięcie najlepszych rezultatów – zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie.

Aby uzyskać odpowiednie oświetlenie w salonie, warto zadać sobie pytanie: „Co zamierzam tutaj robić?”. Może oglądasz dużo telewizji? Często czytasz książki? Lubisz organizować spotkania towarzyskie? Prawdopodobnie więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, ale ważną częścią jest ocena do czego wykorzystujesz salon ponieważ od tego będzie zależało dobrani oświetlania w taki sposób aby zaspokoić te potrzeby.

Jeśli naprawdę ciężko Ci ustalić, do czego ma posłużyć salon i jakie lampy do salonu wybrać możesz spróbować prowadzić przez tydzień dzienniczek z podziałem na to, jak wykorzystujesz czas. Uzyskasz bardziej obiektywny obraz tego, jak spędzasz czas w salonie. Możesz też pokusić się o przemyślenie gdzie dokładnie spędzasz czas, jeżeli robisz wiele różnych rzeczy, ale niemal wszystkie w Twoim wygodnym fotelu - to właśnie na tej przestrzeni będzie trzeba się skupić. Te wszystkie informacje ostatecznie pomogą Ci zbudować optymalne środowisko oświetleniowe, dzięki czemu poczujesz się jak w domu.

Zamierzam używać mojego salonu do oglądania telewizji.

Niewielu z nas może się oprzeć relaksowaniu się przy pomocy tego "migoczącego pudełka". To sposób na chwilowe oderwanie się od świata lub po prostu odpoczynek po długim dniu pracy. Jeśli Twój salon będzie używany głównie do rozrywki s formie oglądania TV, rozważ następujące warstwy światła dla swojej przestrzeni:

  • Oświetlenie otoczenia. Dla zapalonych telewidzów ściemniane oświetlenie górne w postacie lampy wiszących, plafonów lub spotów jest sposobem na ogólne rozjaśnienie tej przestrzeni. Zapewni to, że rozpraszające gorące punkty pozostaną poza linią oka. Pamiętaj, aby przyciemnić lampy nad lub tuż przed telewizorem, aby zapobiec prześwietleniu powierzchni. Kinkiety ścienne i lampy podłogowe są przeważnie tańszym rozwiązaniem, ale znacznie częściej powodują odblaski na ekranie telewizora.
  • Oświetlenie zadaniowe. Potrzebna jest raczej minimalna ilość oświetlenia zadaniowego. Lampka do czytania lub lampka stołowa umieszczona za siedzeniem może być przydatna podczas nawigowania po pilocie czy spożywania przystawek do filmu, ale prawdopodobnie nie będą używane, gdy telewizor pochłonie naszą uwagę.
  • Oświetlenie akcentujące. Oświetlenie akcentujące powinno być ograniczone do minimum, ponieważ lampy tego typu rzucają mocne cienie, i są bardzo widoczne na ścianach. Z założenia oświetlenie to przyciąga uwagę, co na pewno utrudni pełne wciągnięcie się w oglądanie telewizji.

Zamierzam używać mojego salonu do czytania.

Dla tych, którzy wolą zagubić się w dobrej książce lub czasopiśmie, pomyśl o następującym podejściu do oświetlenia warstwowego:

  • Oświetlenie otoczenia. Podobnie jak w przypadku większości pomieszczeń mieszkalnych, potrzebne jest ogólne oświetlenie salonu. Jaką lampę do salonu jednak wybrać ? W tym przypadku nie musisz szczególnie się martwić o odblaski w telewizorze lub innych ekranach LCD. Tak więc twoje opcje dotyczące typu i rozmieszczenia lamp w salonie są znacznie większe. Nie musisz się bać lamp podłogowych czy kinkietów, warto jednak zadbać o to, aby można było je ściemniać. Jasne światło, idealne podczas bardziej aktywnego wypoczynku lub pracy, w późnych godzinach wieczornych, kiedy pozwalamy sobie na odpoczynek przy książce może okazać się przytłaczające dla oka.
  • Oświetlenie zadaniowe. Oświetlenie zadaniowe pełni ważną funkcje w komforcie czytelnika. Dlatego lampy do czytania, zarówno podłogowe, jak i stołowe, mają kluczowe znaczenie przy tworzeniu dobrze dobranej przestrzeni oświetleniowej. Rozważ oprawy, które nie tylko oświetlą kartki w książce i Twoje bezpośrednie otoczenie, ale także takie, które oferują szeroki zakres regulacji zarówno w zakresie pozycjonowania, jak i strumienia świetlnego. W ten sposób będziesz w stanie stworzyć najbardziej komfortowe środowisko na długie godziny spędzone na czytaniu od deski do deski.
  • Oświetlenie akcentujące. Oświetlenie akcentujące jest w porządku, ale nie jest też specjalnie potrzebne. Może być wykorzystane do kreatywnego oświetlania półek z książkami w celu przyciągnięcia wzorku naszych gości, ale niewiele oferuje w odniesieniu do samego czytania. Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie akcentujące, upewnij się, że można je łatwo wyłączać lub przyciemniać.

Zamierzam używać mojego salonu do rozrywki i spotkań towarzyskich.

Jeżeli lubisz organizować spotkania towarzyskie i czujesz się jak ryba w wodzie jako gospodarz takich spotkań, oto parę porad jak wybrać lampy do salonu. Jeśli skoncentrujesz się na tym, aby dobrze dobrać lampy w salonie, rzeczywiście stanie się on prawdziwym, pełnym życia centrum mieszkania.

  • Oświetlenie otoczenia. W przypadku spotkań towarzyskich masz wiele dostępnych opcji, w tym lampy podłogowe i stołowe, kinkiety i oświetlenie górne. Dobrym pomysłem jest jednak zorganizować oświetlenie w salonie, aby atmosfera była jak najcieplejsza. Warto zastanowić się nad matowymi odcieniami i ściemnianym oświetleniu, które zmniejszą odblaski oraz otworzą całą przestrzeń na interakcję. Jeżeli dodatkowo chcesz uzyskać skupiający uwagę element wystroju, dodaj lampę wisząca lub żyrandol jako centralny element.
  • Oświetlenie zadaniowe. Oświetlenie zadaniowe jest mniej istotne, jeśli chodzi o kontakty towarzyskie, głównie ze względu na ich dynamiczną naturę. Dobrze umieszczona lampa stołowa, kinkiet z oświetleniem typu down light mogą jednak skutecznie oświetlić blaty i powierzchnie, które mogą być używane podczas spotkania.
  • Oświetlenie akcentujące. Oświetlenie akcentujące to doskonała okazja do wykorzystania wyróżniających się elementów, które kładą nacisk na design. Tak długo, jak zastosujesz niskie natężenie światła naprawdę ciężko się pomylić. Rozważ więc ozdobne lampy wiszące, przenośne oprawy stołowe, oświetlenie obrazowe i reflektory górne, tak aby oświetlić najbardziej wyróżniające się elementy pomieszczenia.

Chociaż koncepcja i pomysł na salon często wydaje się dość oczywista, jej rzeczywiste zastosowanie różni się w zależności od osoby. Dlatego w tworzeniu efektownego pejzażu świetlnego ważne jest, aby ustalić, co według Ciebie oznacza „życie”. Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci stworzyć odpowiednie oświetlenie warstwowe i salon, w którym uwielbiasz spędzać czas.

Nasze wpisy

loader