Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki żyrandol wybrać do salonu?

2021-12-07
Jaki żyrandol wybrać do salonu?

ŻYRANDOL DO SALONU

Gdy chcemy wybrać żyrandol, który będzie miał za zadanie oświetlić nasze otoczenie, trzeba będzie wziąć pod uwagę co najmniej parę czynników. Jak w prawie każdej dziedzinie, istnieje wiele możliwości, w jaki sposób zagospodarować przestrzeń naszego pomieszczenia. Jednak wybranie żyrandola w taki sposób, aby odpowiadał Twoim wymaganiom, odpowiednio wkomponował się w pomieszczenie, pasował do wyposażenia oraz miał odpowiednie parametry techniczne - może być nie lada wyzwaniem. Z myślą o między innymi takich kwestiach przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł. Jak więc odpowiedzieć na pytanie: jak wybrać żyrandol do salonu? Salon reprezentuje najbardziej przyjazne środowisko w Twoim domu. Często jest on przeznaczony do wielu mocno różniących się codziennych czynności, być może przyjmujesz tam gości, ale również wykonujesz wiele zadań związanych z porządkami domowymi. W konsekwencji będzie to oznaczać, że w salonie będziemy oczekiwać różnych rodzajów oświetlenia, które będzie spełniać nasze wymagania zależnie od danej sytuacji.

ELEMENTY DO ROZWAŻENIA

Oświetlenie salonu lampami wiszącymi i żyrandolami to niewątpliwie najprostsze rozwiązanie. Aby jednak nie popełnić błędów, przy wyborze żyrandola do salonu należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Te czynnik to np. wielkość pomieszczenia i kolory zarówno ścian, jak i wyposażenia. Właściwie należałoby zastanowić się, czy mamy już w pomieszczeniu jakieś oświetlenie (np. kinkiety) lub, co nie mniej ważne, w jakim stylu zaplanowaliśmy nasze pomieszczenie. Wszystko te szczegóły są ważne, jeżeli chcemy zadbać o to aby przestrzeń nie była nadmiernie oświetlona lub wręcz przeciwnie zbyt ciemna. Jeśli pomieszczeniu znajdują się już liczne źródła światła takie jak lampy lub różnego rodzaju urządzenia użytku domowego warto przemyśleć czy nie unikać łączenia wszystkiego z dodatkowymi żyrandolami, które nieuchronnie prowadziłyby do prześwietlenia. Zamiast tego warto wybrać oświetlenie kierunkowe w postaci lampy podłogowej, stołowej lub reflektorów LED. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany, warto zastanowić się nad takim czynnikami:

Żyrandol do salonu
Żyrandol do salonu

ROZMIAR I KOLORY

Głównym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze żyrandola do salonu lub innego pomieszczenia jest z pewnością jego rozmiar. W małym pokoju może być nie na miejscu instalowanie bardzo dużego żyrandola i odwrotnie, mały żyrandol nie wystarczy w dużym salonie. Warto będzie zwrócić uwagę zarówno na warstwę wizualną, ale także na spełnienie norm oświetleniowych tak, aby takie pomieszczenie było przyjemne dla wzorku zarówno w walorach estetycznych, jak i odpowiedniej ilości światła dobrze wpływającego na nasz cenny wzrok. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest oczywiście kolor. Nie jest tajemnicą, że ciemne kolory pochłaniają dużo więcej światłą niż jasne. W zależności od potrzeb bierzemy ten czynnik pod uwagę - dzięki temu rozszerzają się możliwość doboru wymarzonego żyrandola.

KSZTAŁT

Przeanalizujmy teraz kształt żyrandola do salonu. Jeśli sufity w pomieszczeniu są bardzo niskie to nie zaleca się stosowania żyrandoli, które mają kształt podłużny lub bardzo rozbudowany korpus. Oprócz tego, że taki żyrandol wywołuje złe wrażenia wizualne, mogą powstać również prawdziwe problemy z cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu. Warto też pamiętać, że żyrandol umieszczony zbyt nisko oświetla znacznie mniej niż żyrandol umieszczony blisko przy suficie. Idealnym rozwiązaniem w przypadku niskiego sufitu, jest wybór takiej lampy sufitowej, która dzięki skromniejszym kształtom nie kradnie dalszej przestrzeni z otoczenia. Jeśli sufit jest wysoki, możemy odważyć się na fikuśne kształty i żyrandole w nietypowych formach, z żyrandola można bez problemu uczynić centralny punkt w pomieszczeniu, który zdecyduję o jego tonie i głównej stylistyce.

MATERIAŁY

Ostatecznie, z materiałów możemy wybrać szkło lub kryształ, jeśli zamierzamy przykuć wzrok, dodać wagi pomieszczeniu lub dodać uczucia ciężkości w naszym salonie. Jeśli zamiast tego chcemy wybrać żyrandol do sypialni to możemy zdecydować się na lżejsze materiały, takie jak pleksi lub tworzywa sztuczne, które znacznie łatwiej i delikatniej wkomponowują się do pomieszczenia jak dodatek. W pokojach dziecięcych możemy postawić na powszechnie stosowane żyrandole z tkaniny lub drewna. Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest to aby, żyrandol współgrał z meblami i wykończeniem pokoju. Dlatego też materiał i kolor należy dobrać do rodzaju i stylu mebli w salonie, sypialni bądź kuchni.

Żyrandol do salonu
Żyrandol do salonu

JAKI JEST NAJBARDZIEJ ODPOWIEDNI ŻYRANDOL?

Światło w salonie, podobnie jak we wszystkich innych pomieszczeniach w domu jest naturalnie odbijane przez obecne przedmioty, meble i ściany. Niemałe znaczenie ma przy tym kolor tych przedmiotów. Jeśli pomieszczenie ma jasne ściany, zwykle nie ma szczególnych trudności w oświetleniu pomieszczenia, wprost przeciwnie jest w przypadku ciemnych ścian, gdzie konieczne będzie zrekompensowanie utraty jasności poprzez zastosowanie silniejszego źródła światła, bądź większej ich ilości. Ponawiamy więc pytanie: Czym się kierować przy wyborze żyrandola do salonu lub sypialni? Jeżeli wzięliśmy pod uwagę kolor, kształt, materiał i rozmiar to warto pomyśleć o żyrandolu ze źródłem światła LED. To doskonały kompromis, jeśli chodzi o oświetlenie salonu, sypialni lub innych ważnych pomieszczeń. Jest tak dlatego, że to rozwiązanie pozwala idealnie połączyć styl i jednocześnie ma wpływ na znaczne obniżenie kosztów energii elektrycznej, nie wpływając jednocześnie na natężenie światła. Technologia LED często pozwala np. na zmianę koloru światła, dobrania odpowiedniej jego mocy, a czasami (upewnij się przy zakupie!) możliwość ściemniania płynnie danej oprawy. Różnorodne rozwiązania stworzone w technologii LED zwykle dają maksimum możliwość, jeżeli chcemy wyrazić nowoczesny styl naszego domu i jednocześnie zadbać o pobór energii. Jeśli nowoczesny żyrandol do salonu jest nie na miejscu lub zwyczajniej nam nie pasuje to zawsze możesz postawić na bardziej klasyczny, elegancki styl, w obecnie dobie technologii i takie oprawy posiadają źródła światła LED. Klasyczne żyrandole do salonu zwykle prezentują bardziej wyrafinowany styl, w którym szczegóły grają pierwsze skrzypce. Często można spotkać żyrandole klasyczne wykonane z połączenia drewna, szkła, kryształu lub z nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie materiałów. Zwykle są podwieszane, a jednocześnie mają duże i dość imponujące wymiary.

Żyrandol do salonu
Żyrandol do salonu

UWAGA NA KOLORY

Aby zoptymalizować wybór żyrandola do salonu, należy jak najlepiej zgrać jego kolor z odcieniami kolorów zastosowanych w pomieszczeniu, aby całość kompozycji zachowywała odpowiednią harmonię. Jeśli trudność polega właśnie na doborze koloru, można alternatywnie skupić się na neutralnych odcieniach i ponadczasowych kolorach, takich jak biel i czerń, lub na szkle i krysztale jako podstawowych elementach żyrandola. Kombinacja materiałów lub kolorów tego typu wpłynie znacząco na oświetlenie, czyniąc je żywszym, jednocześnie nie powodując nadmiernej jasności.

WYMIARY I WYSOKOŚĆ

W przypadku konieczności doświetlenia niewielkiego salonu lub małej sypialni warto zdecydować się na żyrandol o odpowiednio mniejszej wielkości, najlepiej poniżej 50 cm średnicy. Jeśli przeciwnie, wielkość salonu jest raczej pokaźna, zamiast tego należy zdecydować się na odpowiednio większy żyrandol do salonu, o średnicy większej niż 50-100cm, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Idealna wysokość żyrandola do salonu nie istnieje. Rzeczywiście, wszystko zmienia się w zależności od wysokości sufitu, ponieważ niskie sufity będą wymagały lekkich korpusów o ograniczonej wysokości, na odwrót w przypadku dość wysokich sufitów lub sufitów 2 piętrowych. Dlatego nie podajemy konkretnych wymiarów żyrandol do konkretnego pomieszczenia.  Ważne jest, aby ocenić proporcje bez popadania w ekscesy lub przesadne mierzenie żyrandola zgodnie z podanymi w internecie wzorami. Na rynku istnieją rozwiązania odpowiednie dla każdego rodzaju potrzeb, niezależnie od tego, czy wolisz masywne żyrandole składające się z jednego centralnego korpusu, czy też wybór pada na kilka elementów zwisających z sufitu.

Żyrandol do salonu
Żyrandol do salonu

WNIOSKI

W większości przypadków, gdy urządzasz lub remontujesz swój dom, wybór żyrandola często odkłada się na koniec traktując go jako dodatek, a nie punkt fokalny w naszym salonie. W takich przypadkach możemy powiedzieć śmiało - jest to zdecydowanie niedoceniany wybór! Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak dużą różnicę w jakości pomieszczenia robi dobrze dobrany żyrandol. Dzieje się tak zwłaszcza w salonie, gdzie przykuwający uwagę żyrandol może przyćmić resztę dodatków i dzięki temu ukryć inne mankamenty - a na dodatek robi świetnie wrażenie. Żyrandole często są elementami, które w umyśle łączymy z „wagą” i „grubością”, zwłaszcza jeśli mają eleganckie i bogate kształty, a zastosowane materiały są duże i efektowne. Na tego rodzaju aspekt też należy zwrócić uwagę i nadać żyrandolowi większy priorytet przy planowaniu pomieszczenia. Jeżeli tego nie zrobimy może się okazać, że będziemy mocniej ograniczeni zaplanowanymi wcześniej elementami przez co szukanie odpowiedniego żyrandola będzie trudniejsze albo wręcz niemożliwe. W związku z powyższym, choć może wydawać się to naturalne to radzimy przede wszystkim skonsultować się z fachowcem z branży. Zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym, który zadba o Twoje potrzeby w doborze i aranżacji żyrandoli. Nie zapominajmy, że żyrandol, choć może być elementem typowo wystrojonym, to pełni przede wszystkim funkcję oświetleniową. Zadbaj o to, żeby Twój dom był ładny i funkcjonalny.

Nasze wpisy

loader