Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie lampy solarne do ogrodu?

2023-07-07
Jakie lampy solarne do ogrodu?

Ładny i funkcjonalny ogród powinien być odpowiednio oświetlony. Tam urządzić można komfortową przestrzeń do relaksu i odpoczynku w ciepłe letnie wieczory, jednak niezbędne jest do tego dostateczne źródło światła. Lampy ogrodowe powinny spełniać kilka warunków, by korzystanie z nich było bezproblemowe i opłacalne dla właściciela posesji. Największą popularnością cieszą się wśród konsumentów lampy solarne. Doskonale wywiązują się one ze swojej funkcji doświetlenia ogrodu, a dodatkowo nie generują kosztów związanych z poborem prądu. Oświetlenie solarne działa dzięki energii promieni słonecznych, co jest ekologicznym rozwiązaniem i korzystnym dla właścicieli pod względem budżetowym. Do zalet lamp solarnych można doliczyć mnogość dostępnych odsłon. Ogrodowe lampy solarne mogą służyć do oświetlania punktowego charakterystycznych miejsc lub też doświetlać poręcz tarasu czy kącika rekreacyjnego. Niektóre rozwiązania są wzbogacone także o czujnik zmierzchu, co podnosi ich poziom funkcjonalności. Jakie są dostępne rodzaje lamp solarnych?

Lampy solarne — ekonomiczne i funkcjonalne oświetlenie ogrodu

Lampy solarne ogrodowe wybierane są do doświetlania ogrodu z wielu względów. Najważniejszym jest sposób działania, który opiera się ogniwach fotowoltaicznych, montowanych w górnej części oprawy. Dzięki nim dochodzi do magazynowania energii słonecznej, która następnie przetwarzana jest w akumulatorach, co pozwala na zasilenie żarówki. Właśnie tak działają lampy solarne. Rozwiązania te nie wymagają udziału energii elektrycznej, dzięki czemu są bardzo ekonomiczne i pozwalają na dużą oszczędność. Wydatek związany z nimi jest jednorazowy i dotyczy jedynie zakupu, więc zarówno stojące lampy solarne, jak i modele wiszące tak chętnie wykorzystywane są jako oświetlenie ogrodowe.

Zasilane energią słoneczną lampy są bardzo budżetowym wyjściem szczególnie przy dużych ogrodach, które wymagają sporej ilości oświetlenia punktowego. Wiszące lampy solarne chętnie montowane są nie tylko na przestrzeni ogrodowej, ale też nad tarasami lub przy altankach, które stanowią miejsce relaksu. Duża ilość modeli lamp solarnych pozwala na dobranie rozwiązań spójnych z naszymi oczekiwaniami oraz wystrojem ogrodu.

Kolejnym powodem, dla którego solarne lampy ogrodowe cieszą się tak dużą popularnością, jest to, że działają bezobsługowo. Jest to wielka zaleta szczególnie w przypadku, gdy lampy wykorzystujemy do doświetlania takich miejsc, jak ścieżka prowadząca od bramy do wejścia domu czy schody. W takich punktach oświetlenie zewnętrzne ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa domownikom i gościom. Nowoczesna i funkcjonalna lampa solarna oprócz czujników ruchu lampy wzbogacona jest o dodatkowe udogodnienia. Dzięki czujnikowi zmierzchu lampy świecą tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Czujniki posiada większość lamp solarnych dostępnych na rynku. Podczas zakupu użytkownicy zwracają również uwagę na trwałość wybranych modeli, gdyż lampa solarna musi być odporna na czynniki zewnętrzne. Co jeszcze warto wiedzieć, kupując lampy solarne?

Trwałe i solidne oświetlenie ogrodowe — jaką lampę solarną wybrać?

Dzięki prostemu mechanizmowi działania lampy ogrodowe solarne nie sprawiają kłopotów przy użytkowaniu. Czas świecenia poszczególnych egzemplarzy jest uzależniony przede wszystkim od pojemności akumulatora. Nie bez znaczenia jest także moc lampy. Solarna lampa ma przede wszystkim doświetlać ogród po zmierzchu, jednak przy wyborze oświetlenia solarnego warto zwracać uwagę również na inne czynniki.

Dla wielu osób bardzo ważna jest także estetyka. Zadbany ogród będzie prezentował się jeszcze lepiej, jeśli zadbamy o to, by wybrane oświetlenie było nie tylko funkcjonalne, ale też dekoracyjne i pasujące do aranżacji. Różne rodzaje lamp ogrodowych zachęcają do wielu kombinacji podczas projektowania oświetlenia. Lampy stojące, wiszące czy najazdowe skutecznie doświetlą teren ogrodu oraz całą posesję, dzięki czemu przestrzeń stanie się komfortowa i bezpieczna zarówno dla domowników, jak i dla gości. Lampy solarne ładowane energią słoneczną to najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na zminimalizowaniu kosztów związanych z oświetleniem domu i ogrodu.

Lampy solarne LED, jeśli na takie się zdecydujemy, powinny spełniać warunek, jakim jest wydłużona trwałość i żywotność. W przypadku lamp montowanych na zewnątrz bardzo duże znaczenie mają materiały wykonania, również jeśli chodzi o obudowę, która na co dzień konfrontowana jest ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Bardzo przydatną funkcją w lampach solarnych jest wbudowany czujnik ruchu oraz czujnik zmierzchu. Istnieją lampy solarne wzbogacone o jeden i drugi detektor, co ma wpływ na optymalizację ich pracy. Wśród lamp solarnych ogrodowych największą popularnością cieszą się lampy stojące, wbijane w ziemię, ale możemy znaleźć również modele podwieszane, girlandy (w ich przypadku panel gromadzący energie będzie najpewniej na słupku, do którego będzie przymocowana girlanda) i lampki naścienne.

Lampy solarne ogrodowe z czujnikiem ruchu — na co zwrócić uwagę?

Zasilane energią słoneczną lampy solarne mogą świecić jeszcze dłużej, jeśli nie będą emitować światła bez wyraźnej potrzeby. Stąd też warto stawiać na rozwiązania wzbogacone o czujnik ruchu. Dzięki detektorowi solarne lampy włączają się tylko, gdy zachodzi wyraźna potrzeba. Ta dodatkowa funkcja nie będzie specjalnym utrudnieniem przy montażu lamp solarnych. Nowoczesne rodzaje lamp ogrodowych, oprócz ekonomiczności i wielu usprawniających pracę funkcji cechują się też łatwością instalacji. Musimy jednak pamiętać o sprawdzeniu, czy punkt, w którym umieszczamy lampę, jest naświetlony w dzień. W przeciwieństwie do rozwiązań, które mają na celu doświetlenie, a zarazem udekorowanie ogrodu i przestrzeni do rekreacji, automatyczna lampa solarna, która uruchamia się, gdy wykryje ruch, powinna być umieszczana w najpotrzebniejszych miejscach schody i schodki, ścieżki ogrodowe czy podjazd sprawdzi się najlepiej.

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem zmierzchu — dlaczego warto na nie postawić?

Najlepsza lampa solarna powinna być wzbogacona o czujnik zmierzchu. Rozwiązanie to działa zupełnie bezobsługowo, co jest bardzo istotne dla użytkowników, którzy cenią sobie komfort. Uruchamianie lampy solarnej następuje automatycznie po zmroku, co zapobiega niepotrzebnemu marnowaniu czasu pracy. Czujnik zmierzchu jest ceniony również za to, że zwalnia właścicieli posesji z pamiętania o włączeniu i wyłączeniu lamp.

Solarna lampa wbijana — dekoracyjne lampy ogrodowe

Najprostsze lampy solarne to modele wbijane. Od dawna dostępne są one na rynku, dzięki czemu na dobre zagościły również w ogrodach w Polsce. Decydując się na to rozwiązanie, należy zwrócić szczególną uwagę na odporność lamp solarnych wbijanych na czynniki zewnętrzne, w tym nagłe zmiany pogody, wiatr i opady. Klasyczne lampy solarne wbijane sprawdzą się doskonale przy ogrodach w różnym stylu. W zależności od dobranego modelu mogą stanowić dekorację w dzień lub jedynie praktyczne oświetlenie w nocy.

Nasze wpisy

loader