Jakie oświetlenie do salonu z kuchnią?
Modnym i praktycznym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz jest łączenie salonu z aneksem kuchennym. Salon z kuchnią to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca, zwłaszcza w przypadku niewielkiej powierzchni użytkowej do rozdysponowania. Połączenie kuchni z salonem ma wiele zalet, jednak stanowi spore wyzwanie, przy okazji urządzania wnętrza. Obydwa pomieszczenia są niezwykle istotne dla domowników. Kuchnia jest miejscem przygotowywania posiłków, a salon to strefa relaksu, w której można odpocząć i nacieszyć się domowym zaciszem. Całkowicie odmienne funkcje pomieszczeń sprawiają, że trudno jest dobrać idealne oświetlenie. Kuchnia powinna być przede wszystkim dobrze zorganizowana, salon z kolei ma stwarzać idealne warunki do odpoczynku. Jak to pogodzić i jak wybrać oświetlenie kuchni otwartej na salon?
Odpowiednie oświetlenie kuchni połączonej z salonem-co warto wiedzieć?
Podczas urządzania wnętrz należy brać pod uwagę wiele kwestii, jedną z najważniejszych jest komfort użytkowników. Dom ma stwarzać idealne warunki do wykonywania codziennych obowiązków oraz odpoczynku. Nie bez znaczenia jest też jednak harmonijny wystrój, który cieszy oko i pozwala poczuć się dobrze. Połączenie salonu z kuchnią to nowoczesne rozwiązanie, cieszące się dużą popularnością. Mimo wielu zalet opcja ta wymaga jednak umiejętnego dobrania elementów, takich jak odpowiednie oświetlenie. Powinno ono stanowić odpowiedź na potrzeby użytkowników, a dodatkowo pasować do stylu wnętrza. Funkcjonalna kuchnia musi też stwarzać optymalne warunki do gotowania, niezwykle istotne jest między innymi właściwe oświetlenie blatu roboczego. Podczas wyboru rodzaju oświetlenia kuchni należy jednak pamiętać o tym, by kuchenne źródło światła nie kolidowało z salonowym. Odpowiednia strategia, która uwzględni wielkość pomieszczenia, oraz układ mebli ułatwi urządzenie salonu z aneksem kuchennym. Oświetlenie dostępne jest w wielu odsłonach, aktualnie do wyboru jest o wiele więcej opcji niż tylko klasyczne lampy sufitowe. Na jakie rozwiązania warto stawiać, projektując oświetlenie kuchni?
Oświetlenie kuchni otwartej na salon – jakie lampy wybrać?
Odpowiednie oświetlenie kuchni powinno obejmować nie tylko główne źródło światła, ale też pomniejsze, które ułatwią doświetlenie wszystkich zakamarków, szafek i schowków, by maksymalnie usprawnić i przyspieszyć proces gotowania. Oświetlenie główne powinno mieć odpowiednią moc, by mogło bez problemu doświetlić zarówno mniejszą, jak i dużą kuchnię. Nie bez znaczenia jest również barwa światła, która powinna harmonizować z kolorem ścian oraz mebli i sprzętów kuchennych. Pod uwagę wziąć też należy główne oświetlenie salonu, nie powinno ono gryźć się z kuchennym źródłem światła. Mnogość rozwiązań do wyboru niekoniecznie ułatwia sprawę. Wiele osób, tworząc projekt oświetlenia, ma problem z decyzją, na jakie opcje postawić. Do wyboru są nowoczesne lampy LED, oświetlenia sufitowe w postaci lampy wiszącej, taśmy LED czy modne wśród miłośników nowoczesnych aranżacji oświetlenie szynowe, które już dawno przestało być kojarzone wyłącznie z lokalami użytkowymi. Aktualnie oświetlenie szynowe coraz częściej można spotkać w kuchniach i aneksach kuchennych. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoje zalety, stąd też przy poszukiwaniu inspiracji oświetlenia kuchni musimy skupić się na indywidualnym charakterze wnętrza i dobrać lampy kuchenne do potrzeb oraz wystroju.
Centralne oświetlenie kuchni – na co warto postawić?
Wybór oświetlenia kuchni połączonej z salonem zacząć należy od centralnego źródła światła. Dodatkowe oświetlenie dobrać należy pod to centralne. Taka kolejność usprawni cały proces. Na jakie rozwiązania postawić, jeśli chodzi o oświetlenie sufitowe kuchni?
- Do wyboru są między innymi plafony sufitowe. Plafony są typem oświetlenia dającym zarówno mocne, jak i rozproszone światło. Wszystko zależy tu od rodzaju klosza, jaki wybierzemy. Plafony występują zarówno w klasycznej wersji z żarówką, jak i w ledowej. Lampa kuchenna sufitowa tego typu nie zabiera zbyt wiele miejsca na suficie i zapewnia właściwe oświetlenie przestrzeni. Plafon może też sprawdzić się, jako oświetlenie dekoracyjne, ze względu na bogaty wybór efektownych modeli.
- Jako główne oświetlenie kuchni idealnie sprawdzą się lampy wpuszczane w sufit. Rozwiązanie to cechuje się dużym minimalizmem, dzięki czemu sprawdza się w surowych wnętrzach, których celem jest zapewnienie maksymalnego usprawnienia wszelkich wykonywanych prac. Jeśli chcemy postawić na nowoczesne oświetlenie, które podniesie komfort użytkowania kuchni, bez uszczerbku na designie pomieszczenia, to wybór lamp wpuszczanych jest doskonałym rozwiązaniem.
- Modne oświetlenie salonu i kuchni — systemy szynowe. To rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane do oświetlenia strefy kuchennej i wypoczynkowej dziennej. Dzięki systemom szynowym zapewnić można doskonałe oświetlenie kuchni oraz salonu, za pomocą indywidualnie stworzonych projektów, na przykład na bazie kwadratu.
Znając już dostępne propozycje, można zdecydować, jakie oświetlenie centralne będzie odpowiednie do funkcjonalnej kuchni. Następnym krokiem jest już oświetlenie dodatkowe, które również pełni bardzo ważną funkcję. Ważne jest też nie tylko oświetlenie wyspy kuchennej, ale też salonu, gdzie domownicy spędzają sporą część swojego wolnego czasu. Dodatkowo jest on miejscem przyjmowania gości.
Ciekawe rozwiązania oświetlenia dodatkowego kuchni i salonu
Mając już główne oświetlenie aneksu kuchennego, pozostaje skupić się na wyborze oświetlenia blatu. Jeśli znajduje się on pod szafkami kuchennymi wiszącymi, to dobrym rozwiązaniem będą między innymi taśmy LED. Można dobierać ich moc w zależności od potrzeb, bardzo efektownie prezentują się one w nowoczesnej kuchni. Blat roboczy musi być oświetlony najlepiej, jak się da, gdyż to właśnie decyduje o funkcjonalności pomieszczenia. Jeśli zależy nam na dobrze zorganizowanej kuchni, wybrać należy też dodatkowe lampy przy szafkach i schowkach, które mogą okazać się bardzo pomocne w momencie szukania potrzebnych przedmiotów podczas gotowania.
Właściwe oświetlenie salonu tradycyjnego i nowoczesnego
Wybierając główne oświetlenie kuchni, pamiętajmy, że w przypadku, gdy pomieszczenie to jest połączone z salonem, to centralne źródło światła dociera również do strefy dziennej. Dodatkowe oświetlenie salonu jest jednak kluczowe dla podniesienia komfortu korzystania z pomieszczeń. Skupić należy się tu na lampach stojących, które ustawimy we właściwych miejscach. W przypadku, gdy w salonie znajduje się fotel, na którym domownicy relaksują się, czytając książki lub wykonując inne czynności wymagające dodatkowych źródeł światła, warto umieścić w tym właśnie miejscu lampę stojącą. Nowoczesne oświetlenie salonu może obejmować także lampy podłogowe, które cieszą się coraz większą popularnością wśród entuzjastów modnych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Duża lampa wisząca plus mniejsze źródła światła w postaci modeli podłogowych to ciekawe rozwiązanie na oświetlenie stylowego salonu.