Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie oświetlenie na zewnątrz domu?

2023-07-21
Jakie oświetlenie na zewnątrz domu?

Planując nowoczesne oświetlenie domu, warto myśleć nie tylko o wnętrzach, chociaż to one głównie decydują o komforcie domowników. Lampy znajdujące się na zewnątrz domu są jednak równie istotne. Lampy zewnętrzne spełniają nie tylko praktyczną funkcję. Oświetlenie zewnętrzne domu służy też w dużym stopniu estetyce, dodatkowo pomaga w stworzeniu strefy relaksu dla domowników i gości, na ciepłe, letnie wieczory. Wielu właścicieli decyduje się między innymi na oświetlenia elewacji domu, lampy solarne czy rozwiązania z czujnikiem ruchu. Na czym skupić się podczas wyboru właściwych rozwiązań, by oświetlić dom zgodnie z naszymi potrzebami?

Zewnętrzne oświetlenie domu – jak je zaplanować?

Oświetlenie zewnętrzne pozwala stworzyć na podwórku i w ogrodzie komfortowe warunki dla domowników i gości. Bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie, które pozwoli umieścić zewnętrzne lampy wokół domu tak, by właściwie spełniały swoje funkcje. Źródła światła znajdujące się na zewnątrz pełnią też rolę dekoracyjną, dlatego warto należycie zaprojektować oświetlenie zewnętrzne. Wielu właścicieli decyduje się między innymi na oświetlenie fasady domu. Rozwiązanie to jest alternatywą dla doświetlania całej elewacji. Sprawdzi się szczególnie w domach, w których z tyłu budynku nie ma przestrzeni do rozplanowania, wówczas oświetlenia elewacji domu mogą mieć wyłącznie charakter dekoracyjny, gdyż nie pełnią funkcji użytkowej.

Popularne jest oświetlenie drzwi wejściowych za pomocą źródła światła płynącego z góry, jak również z dołu lub boku drzwi. Można do tego wykorzystać różnego rodzaju lampy LED zewnętrzne. W przypadku domów z dużym ogrodem, w których odległość od bramy do drzwi wejściowych jest spora, wskazane jest również oświetlenie ścieżki. Użytkownicy, którym zależy na stworzeniu komfortowego miejsca do wypoczynku dla siebie i domowników w letnie wieczory, powinni zadbać również o oświetlenie tarasu. Instalację można oprzeć na kinkietach zewnętrznych LED, które dostępne są w bardzo wielu odsłonach, co pozwala na dopasowanie ich do wystroju tarasu. Dbając o komfort domowników oraz gości warto zadbać też o oświetlenie wejścia do ogrodu. Niektórzy właściciele posesji decydują się także na oświetlenie numeru domu. Jest to ciekawe rozwiązanie, które ułatwia gościom lub interesantom zlokalizowanie posesji. Gdzie jeszcze można umieścić oświetlenie zewnętrzne?

Odpowiednie oświetlenie domu – w jakich punktach umieścić lampy zewnętrzne?

Zanim zaczniemy wybierać rodzaj oświetlenia zewnętrznego, należy zastanowić się, w jakich punktach umieścić źródła światła. Dużo zależy tu między innymi od wielkości domu. Zewnętrzne oświetlenie ma także pasować do całości wizualnie, co również warto uwzględnić w swoich planach. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kinkiety, zewnętrzne lampy wiszące, czy halogenowe oświetlenie domu, źródło światła zewnętrznego powinno być właściwie zlokalizowane. Jakie punkty należy uwzględnić w swoim projekcie, by odpowiednio oświetlić dom z zewnątrz?

  • Fasada budynku – oświetlenie fasady domu ma sens szczególnie gdy nie chcemy oświetlać całej elewacji ze względu na to, że światła umieszczone z tyłu budynku nie będą spełniać funkcji praktycznych.
  • Oświetlenia elewacji domu – oświetlenie ścian zewnętrznych na całej powierzchni budynku powinno być maksymalnie ekonomiczne, by nie generowało dużych kosztów związanych z energią. Z tego względu osoby decydujące się na to rozwiązanie sięgają najczęściej po lampy ledowe.
  • Oświetlenie schodów oświetlenie zewnętrzne zwiększa nie tylko komfort użytkowania, ale też bezpieczeństwo, jeśli źródła światła zewnętrznego umieścimy np. przy schodach. Zmniejszy to ryzyko upadków spowodowanych niewystarczającym doświetleniem i „zgubieniem" stopnia.
  • Oświetlenie tarasu – dzięki lampom zewnętrznym umieszczonym na tarasie możemy stworzyć komfortową przestrzeń do wypoczynku. Urządzając taras, warto postawić na oświetlenie dekoracyjne. Nowoczesna lampa zewnętrzna może spełniać nie tylko funkcje praktyczne, ale też ozdobne, co docenią szczególnie osoby, którym zależy na harmonijnej aranżacji zarówno wnętrza domu, jak i tarasu oraz ogrodu.
  • Oświetlenie ścieżki i podjazdu – droga od bramy do wejścia oraz podjazd to kolejne miejsca, w których warto umieścić oświetlenie zewnętrzne, by podnieść komfort i bezpieczeństwo użytkowników.
  • Drzwi wejściowe, tabliczka z numerem domu – jeśli chcemy trafnie zaprojektować oświetlenie zewnętrzne, to warto pamiętać również o tych punktach. Można je pominąć w momencie, kiedy zdecydujemy się na oświetlenie ścian zewnętrznych domu, dbając o odpowiednie natężenie światła zewnętrznego tak, by zarówno wejście do domu, jak i tabliczka z numerem były doskonale widoczne.

W momencie, gdy znamy już najważniejsze elementy, przy których należy umieszczać lampy zewnętrzne, można zaplanować oświetlenie domu z uwzględnieniem dostępnych rozwiązań.

Czym się kierować, wybierając lampy do umieszczenia na zewnątrz domu?

Planując oświetlenie ścian zewnętrznych, podjazdu czy też innych charakterystycznych punktów, warto brać pod uwagę ekonomiczne rozwiązania, które nie będą generować dużych kosztów. Doskonale sprawdzą się tu lampy ogrodowe solarne i taśmy LED. Oświetlenie zewnętrzne budynku musi być nie tylko funkcjonalne, ale też solidne, trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Wybór oświetlenia domu musi również uwzględniać aranżację, by lampy zewnętrzne LED czy solarne nie kolidowały z wystrojem ogrodu. Jeśli zależy nam na właściwym oświetleniu domu, należy też wziąć pod uwagę inne czynniki. Warto zastanowić się, gdzie źródło światła powinno być stałe i bezobsługowe, w jakich miejscach chcemy mieć wpływ na gaszenie i zaświecanie lamp zewnętrznych, a które punkty powinny być doświetlane tylko, w nagłych potrzebach. Dzięki temu zaplanujemy oświetlenie domu zewnętrzne, uwzględniając kwestie ekonomiczne, praktyczne i dekoracyjne.

Oświetlenie zewnętrzne domu, drzwi wejściowych i tarasu — jakie źródła światła wybrać?

Planując nowoczesne oświetlenie zewnętrzne, warto skupić się na rozwiązaniach ledowych. Oświetlenie LED doskonale sprawdzi się przy tabliczkach z numerem domu, przy poręczy schodów oraz przy drzwiach. Oświetlenie punktowe ma podnosić komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników. Jeśli chodzi o odpowiednie lampy zewnętrzne do umieszczenia na tarasie, to idealną propozycją są eleganckie kinkiety. Sprawdzą się one zarówno, jako lampy zewnętrzne ścienne, jak i do montażu sufitowego, przy tarasach zadaszonych.

W jakich miejscach umieścić lampy z czujnikiem ruchu?

Nie wszystkie miejsca wymagają stałego natężenia światła zewnętrznego. Planując oświetlenie terenów zewnętrznych, z których rzadko korzystamy, warto stawiać na rozwiązania z czujnikiem ruchu. Mnogość dostępnych propozycji ułatwi znalezienie idealnego rozwiązania.

Zewnętrzne oświetlenie domu — lampy najazdowe

Odpowiednie oświetlenie domu wymaga trwałych rozwiązań. Nowoczesna lampa zewnętrzna powinna być solidna i odporna nawet na bardzo intensywną eksploatację. Do podświetlenia podjazdu i ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych warto więc wykorzystać lampy najazdowe.

Powiązane kategorie

Nasze wpisy

loader