Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie na zewnątrz domu cz.1 - co oświetlić ?

2021-07-08
Oświetlenie na zewnątrz domu cz.1 - co oświetlić ?

Gdzie umieścić oświetlenie zewnętrzne dla maksymalnego efektu ?

Dla każdego właściciela terenów zewnętrznych ważne jest, aby dobrze oświetlić otaczające krajobrazy ze względów bezpieczeństwa, rozrywki i estetyki. Łatwo wpaść przy tym w pułapkę - myśląć, że najlepiej oświetlić wszystko. Takie podejście spowoduje, że przestrzeń wokół domu będzie się zlewać w jedno. Jednoczęsnie nasz ogród straci na atrakcyjności, a do tego będzie nas to sporo kosztowało.

Strategiczne oświetlenie konkretnych elementów takich jak ściany, stawy i drzewa, pomoże stworzyć przetrzeń, w której będziemy przebywać chętnie - my sami i nasi goście. Oświetlenie zewnętrzne ma również funkcjonalny element, może zapewnić nawigacje dla naszych przyjaciół, a jednocześnie dobrze rozmieszczone oświetlenie może zniechęcić innych, niepożądanych gości.


Oświetlenie ścieżek i chodników

Wyróżnianie ścieżek ułatwia poruszanie się po terenie wokół posiadłości dla Ciebie i Twoich gości, szczególnie jeśli chodzi o elementy takie jak schody. Oświetlenie takie zazwyczaj montuje się naprzemienne, oświetli ono wtedy całą ścieżkę lub chodnik i może stworzyć atrakcyjną atmosferę wokół domu.


Oświetlenie tarasu

Oświetlenie patio zapewni przyjemną atmosferę w naszej przestrzeni rozrywkowej, a przecież tam właśnie chcemy spędzić czas. Jest to szczególnie ważne w okresach, kiedy robi się wcześniej ciemno, dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na grillowanie i przyjmowanie gości do późnych godzin nocnych.


Oświetlenie elementów zabudowanych

Podświetlanie stref drewnianych i betonowych oraz stopni jest niezbędne do manewrowania na zewnątrz domu. Strategiczne rozmieszczenie może w wygodny sposób zdefiniować strefę rozrywki i wydłużyć czas spędzany na świeżym powietrzu.


Sprawdź

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodów tworzy przyjemną atmosferę i podkreśla piękno roślin i otaczającego podwórka. Dzięki temu możesz spędzić więcej czasu na łonie natury i w każdej chwili cieszyć się swoim rozświetlonym ogrodem. Jako dodatkowa praktyczna korzyść, światła LED mogą stymulować wzrost roślin.


Oświetlenie hardscape

Niektóre krajobrazy, choć trudne w oświetleniu, takie jak mury oporowe, skały i drewniane altany, ożywają w nocy dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Najlepsze oświetlenie hardscape może nadać wymiar niezauważalny w ciągu dnia i podkreślić naturalne piękno otoczenia.


Światła na podwórku

Właściwe oświetlenie Twojego podwórka z przodu i z tyłu będzie zachęcać gości, a jednocześnie zniechęcić intruzów dzięki zwiększonej widoczności. Dobrze rozmieszczone światła zaprezentują krajobraz Twojego domu.


Sprawdź

Oświetlenie stawu lub oczka

Stawy i oczka wodne są świetnym punktem centralnym, na którym można skupić uwagę, jeżeli tylko zastosujemy odpowiednie oświetlenie. Podkreślanie stawów i innych elementów wodnych dodaje dramatyzmu i intrygi Twojemu krajobrazowi.


Chcesz wiedzieć więcej?
Zajrzyj do części drugiej.

Nasze wpisy

loader