Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie przedpokoju? Co wybrać?

2021-09-14
Oświetlenie przedpokoju? Co wybrać?

Oświetlenie przedpokoju? Co wybrać?

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które ludzie widzą po wejściu do Twojego domu, dlatego oświetlenie w korytarzu powinno być zachęcające dla Twoich gości jak i dla Ciebie. Warto więc zadbać aby oświetlenie przedpokoju stanowiło swoistą deklarację. Skuteczne będzie stworzenie ciepłej atmosfery którą możesz uzyskać dobierając odpowiednie oświetlenie, które zbuduje w Twoim przedpokoju zachęcające ciepło i nada ton reszcie domu. Oznacza to, że podczas projektowania tej przestrzeni należy poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad projektem, układem, mocą i trendem stylistycznym oświetlenia wejściowego. 


Wskazówki zawarte w tym artykule będą dotyczyły oświetlenia przedpokoju i korytarza, postaramy się żebyś dzięki nim mógł rozświetlić każdą przestrzeń wejściową.

 

Jakie oświetlenie do przedpokoju należy wybrać ?

Projekt oświetlenia przedpokoju będzie zależał głównie od wielkości przedpokoju i stylu domu. Chociaż mogłeś widzieć zdjęcia dużych, pięknych wiszących abażurów to mogą one nie pasować do reszty estetyki Twojego domu. Możesz jednak mieć pewność, że z całą pewnością uda się Ci uzyskać gustowne, atrakcyjne oświetlenie nawet w stosunkowo niedużej przestrzeni.

  • Jeśli masz mały przedpokój, w którym drzwi prowadzą do zamkniętego korytarza, a nie do dużego pokoju, dobrym wyborem będzie unikanie dużych wiszących żyrandoli lub abażurów. Zamiast tego spróbuj poszukać mniejszych, płaskich abażurów dekoracyjnych. Jeśli jesteś w stanie łatwo zmienić oprawy oświetleniowe, możesz się zastanowić nad wymiennymi abażurami tak aby nadal mieć trochę miejsca na kreatywność, bez przepełniania przestrzeni.
  • W przypadku dużych przedpokoi, w których drzwi otwierają się na większy pokój lub sufit jest wyższy niż jedno piętro, możesz wykazać się kreatywnością, stosując większe abażury i wyraziste elementy. Wyszukane żyrandole, kuliste lampy o dużej średnicy lub wielopunktowe lampy wiszące będą najlepszym wyborem.
  • Aby uzyskać efektowne oświetlenie przedpokoju, myśl na wielką skalę, myśl artystycznie. Przedpokój to wyjątkowa część domu, w której elementy wyraziste nie będą przytłaczać, jest więc spore pole do popisu. To Twoja szansa na kreatywność dzięki kolorom, fakturom i funkcjom projektowym. Aby powiązać go z resztą mieszkania, wybierz stoliki boczne, dywaniki i dzieła sztuki w tej samej palecie kolorów lub styli. Na przykład spróbuj dopasować industrialne, metaliczne kinkiety z podobnymi oprawami artystycznymi lub drewnianymi, kompozycjami suszonych kwiatów i dywanem w neutralnym kolorze. Zawsze warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad projektem i układem oświetlenia przedpokoju – to pierwsze wrażenie, jakie goście będą mieli na temat Twojego domu!
Kinkiet do Przedpokoju
Lampa Wisząca do Przedpokoju

Jakiego rozmiaru powinno być oświetlenie przedpokoju oraz korytarzu?

Każde wejście jest inne, skąd wiec masz wiedzieć jaki rozmiar powinien mieć żyrandol do przedpokoju? Istnieje kilka prostych zasad dotyczących rozmiaru, których możesz przestrzegać aby zapewnić zrównoważone oświetlenie. Będzie to oczywiście zależało od tego, jak duży jest twoje korytarz lub przedpokój. Zazwyczaj sufity mają 270 cm wysokości, ale w bardziej nowoczesnych domach może to być nawet 340cm. Jeśli masz wielki przedpokój, który otwiera się na drugie piętro, sufit będzie miał co najmniej ok. 520 cm wysokości. Z reguły abażury powinny wisieć co najmniej ok. 230 cm nad ziemią. Oznacza to, że jeśli masz standardowy sufit o wysokości 270 cm, prawdopodobnie będziesz musiał wybrać oświetlenie półzlicowane i znacznie mniejsze abażury. W przypadku wielkich holi i korytarzy, które sięgają drugiego piętra domu, źródło światła lub lampa powinny być wystarczająco duże.

Jakie oświetlenie do przedpokoju? Projekty i trendy.

Jeśli szukasz ponadczasowych trendów w oświetleniu korytarza i przedpokojów, szczególnie takich które pozostaną w modzie przez lata, to przygotowaliśmy kilka ciekawych pomysłów na projekt:

  • Metaliczny/przemysłowy – styl industrialny z twardymi krawędziami i wyeksponowanym metalem staje się coraz bardziej popularny w nowoczesnych domach. Powrót tego stylu do projektów oświetleniowych odbywa się w nieco bardziej subtelny sposób. Do oświetlenia przedpokoju możesz zastosować ten popularny styl wybierając artystyczne metalowe kinkiety z prętami i odsłoniętymi żarówkami Edisona, a także wybierając złote i matowe-czarne wykończenia.
  • Abażury w kształcie koła — aby uzyskać nowoczesny wygląd w dużym przedpokoju lub korytarzu, wybierz duże abażury w kolorach ziemi.
  • Kinkiety ścienne - Nie każde oświetlenie przedpokoju musi znajdować się nad głową! Jeśli masz oświetlenie podtynkowe, którego nie można zmienić za pomocą wyrazistych abażurów lub nie masz możliwości zmiany położenia przewodów, kinkiety ścienne są modną i praktyczną opcją łatwej zmiany przestrzeni. Łatwym sposobem na montaż dodatkowego oświetlenia jest wybranie kinkietów, które można podłączyć bezpośrednio do gniazdka, nie ma potrzeby ponownego ingerowania w okablowanie!
Lampa wisząca do przedpokoju
Przedpokój

Jakich błędów należy unikać przy oświetleniu przedpokoju lub korytarza?

Chociaż hol nie jest przeznaczony do zamieszkania nadal istnieje kilka ogólnych błędów w projektowaniu oświetlenia. Jeżeli chcesz chcesz uzyskać nastrojowe, efektywne oświetlenie należy unikać tych błędów:

  • Po pierwsze, jeśli masz wysoki sufit to nie powinieneś mieć światła wpuszczanego lub wbudowanego skierowanego prosto w dół. Spowoduje to dużo zmarnowanej energii i ciemnych przestrzeni. Zamiast tego zdecyduj się na wiszące abażury, które mają bezpośrednie wiązki światła i umożliwiają przenikanie światła w każdym kierunku.
  • Po drugie, upewnij się, że wiesz ile światła i energii potrzeba aby odpowiednio oświetlić przestrzeń, zanim skupisz się na estetyce. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, warto poświęcić tę kwestię specjaliście. Choć projekt oświetleniowy może kosztować, ostatecznie pozwoli Ci uniknąć znacznie większej straty finansowej. Dobranie złego oświetlenia będzie stratą pieniędzy i miejsca np. gdy wybierzesz piękny, artystyczny klosz, a tak gdy naprawdę potrzebujesz wielu źródeł światła ze względu na rozkład przestrzeni.
  • Ostatecznie, nie ograniczaj się do istniejących opraw oświetleniowych w przedpokoju. Choć najbardziej popularne są różne rodzaje lampy dających światło od strony sufitu, to dodanie wolnostojących lamp na ziemi lub na bocznym stoliku doda przyjaznej uroku. Dodanie świateł obok luster w pomieszczeniach wejściowych zwiększa praktyczność i sprawia, że taki przedpokój wygląda na większy.

Nasze wpisy

loader