Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pochmurne dni ? Odpowiednie oświetlenie pomoże poprawić nastrój

2017-04-25
Pochmurne dni ? Odpowiednie oświetlenie pomoże poprawić nastrój

Pochmurne dni, szaro na dworze ? Odpowiednie oświetlenie pomoże poprawić nastrój ...

Czyli jak odpowiednim oświetleniem możemy podnieść  poziom endorfin w pochmurne i szare dni.

Badania potwierdzają, że ciemne i słabo oświetlone pomieszczenia w domu negatywnie wpływają na psychiczny i emocjonalny stan człowieka. Spada nam poziom endorfin, tracimy poczucie bezpieczeństwa, opuszcza nas energia i mamy ochotę natychmiast iść spać. Zastanawiacie się więc pewnie, co można zrobić żeby pomieszczenia, w których przebywacie zyskały nowy, słoneczny i przytulny wymiar.

Wiadomo, że światło naturalne to najlepsze rozwiązanie. Jednak gdy w okresie zimowym jest go jak na lekarstwo, trzeba sobie radzić odpowiednio dobranym sztucznym oświetleniem.

Sztuczne oświetlenie mieszkania i jego funkcje
Przede wszystkim ma ono charakter funkcjonalny, ponieważ wspomaga wykonywanie codziennych czynności oraz ułatwia swobodne poruszanie się po mieszkaniu. Ponadto w niektórych przypadkach pełni ono także funkcję estetyczną, co dodatkowo podkreśla styl danego wnętrza. Główne światło powinno być najbardziej intensywne, a tym samym podobne do naturalnego. Żarówki ledowe posłużą nam dłużej aniżeli tradycyjne, dlatego warto w nie zainwestować. Wybierając temperaturę sztucznego światła, dobrze wiedzieć, jak będzie ona wpływała na nasze samopoczucie. Tak więc ciepłe światło (od 2700 K do 6500 K) uspokoi i przyniesie ukojenie po męczącym dniu poza domem, chłodne (powyżej 6500 K) natomiast zachęci do dalszej aktywności. Umieszczenie kilku źródeł światła to także świetna alternatywa. Oprócz ogólnego światła niezwykle przydatne wydaje się oświetlenie miejscowe, zwane również punktowym. Doskonale sprawdza się ono w kuchni (skierowane np. na blat kuchenny), w łazience (np. przy lustrze) lub w sypialni (np. lampka nocna). Oświetlenie takie stworzy niepowtarzalny klimat mieszkania, a domownicy będą mogli korzystać z niego w dowolnym momencie w ciągu dnia.
Należy pamiętać, iż dom jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu, czujemy się tu swobodnie, dlatego jeśli zadbamy o odpowiednie oświetlenie wszystkich pomieszczeń, poczujemy diametralną zmianę w codziennym życiu i funkcjonowaniu.

Jak nie powinniśmy korzystać z oświetlenia: 
Oprawy z odsłoniętymi źródłami światła, zamontowane za nisko, za blisko miejsca, w którym przebywamy, to nie jest najlepszy pomysł.

 

Poniżej przykłady prawidłowego zastosowania oświetlenia w miejscach, w których jesteśmy narażeni na bezpośredni, bliski kontakt.

 

 

 

Nasze wpisy

loader