Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Światło w ogrodzie - kilka wskazówek

2017-05-19
Światło w ogrodzie - kilka wskazówek


Funkcjonalne oświetlenie domu i przestrzeni wokół niego zwiększa bezpieczeństwo i pozwala korzystać z ogrodu także kiedy jest już ciemno. Pamiętajmy jednak, aby aranżacja oświetlenia nie była zbyt przesadzona i intensywna. Zbyt duże skupisko źle rozmieszczonych lamp, to nie tylko oślepiająca iluminacja uciążliwa dla domowników i sąsiadów, ale też wysokie rachunki za prąd.



Oświetlenie ogrodu barwa światła
Projektując oświetlenie ogrodowe zwróćmy uwagę na źródła światła jakie instalujemy. Ważne, aby określić, jak długo w ciągu doby będziemy korzystać z oświetlenia, co konkretnie chcemy oświetlić oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Warto również zastanowić się , jakiej barwy światło najlepiej pasuje do naszego ogrodu. Różne żarówki mogą emitować światło barwy zimnej (niebieskawe), neutralnej lub ciepłej (żółtawe). Jeśli chcemy na przykład podświetlić rośliny, najlepiej użyć do tego celu źródła światła w kolorze neutralnym. Ciekawym i pożytecznym rozwiązaniem jest coraz bardziej popularna Technologia LED, która ma wiele zalet.



Oświetlenie zewnętrzne i odpowiednie IP (współczynnik ochronności)
Przy wyborze oświetlenia ogrodowego należy pamiętać o odpowiedniej klasy ochronności wybranej oprawy, by nadawała się ona do użytku zewnętrznego. Pamiętajmy, by przy zakupie lamp ogrodowych kierować się klasą ochronności minimum IP 44 lub wyższym. Tak wysoka skala ochronności zapewni nam bezpieczeństwo lampy przy różnych warunkach atmosferycznych. Ważne jest również aby nie tylko sama oprawa ale i złączki oraz kable które stosujemy do podłączenia opraw były wyposażone w IP 44.

Oświetlenie ogrodu - rodzaje opraw

Ze względu na wygląd oraz funkcjonalność możemy wyróżnić kilka ważniejszych grup opraw, służących do oświetlania przestrzeni wokół domu, czy ogrodu:

- Lampy stojące: Różnego słupki lub latarnie, większe bądź mniejsze, służą przede wszystkim do oświetlania ciągów komunikacyjnych i podjazdów. Nie oślepiają, ponieważ często posiadają strumień światła skierowany w dół.

- Lampy do wbudowania w podłożu: Delikatnie oświetlają i akcentują elementy architektury ogrodowej. Mogą być umiejscowione wzdłuż alejek czy przy podjazdach.

- Lampy ścienne kinkiety: Służą do oświetlania istotnych elementów budynku, tj. wejście, numer posesji oraz podkreślają atuty całego  budynku.

- reflektory i reflektorki: Są ciekawym rozwiązaniem ponieważ posiadają kąt regulacji światła. Przez co możemy skierować snop światła w dowolnym kierunku. Sprawdzają się idealnie np. jako oprawy, które zamontowane przy obrzeżach trawników i ścieżek wyznaczą przebieg drogi. Ścieżki i dróżki można oświetlać zarówno z dołu jaki i z góry



Oświetlenie Ogrodowe Tomix.pl

 

Nasze wpisy

loader
pixel