Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile prądu pobiera żarówka led? Czy pobiera go więcej przy włączeniu?

2022-11-09
Ile prądu pobiera żarówka led? Czy pobiera go więcej przy włączeniu?

Wybierając żarówkę, zawłaszcza przy szalejących cenach za prąd, należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, ile energii one zużywają. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się żarówki ledowe, które uważane są za energooszczędne i ekologiczne. Jednak zanim się na nią zdecydujesz, warto poznać wszystkie jej tajemnice i wartości, które ją definiują. Dzięki temu znajdziesz rozwiązanie, które zapewni w Twoim domu przyjemny klimat i pozwoli ci wygodnie korzystać z każdej przestrzeni, od pokoju dziennego, przez łazienkę, a na kuchni, garderobie i ogrodzie kończąc. Zatem żarówka LED ile pobiera prądu?

Pobór prądu żarówki led – najważniejsze wartości

Żarówki LED można bez trudu znaleźć w zasadzie w każdym sklepie. Jeszcze niedawno były one uważane za nowoczesne rozwiązanie oświetleniowe, jednak od jakiegoś czasu można je spotkać praktycznie wszędzie, zarówno w domach, jak i w ogrodzie, na ulicach miast, a nawet w galeriach handlowych. Warto wspomnieć, że żarówki LED zużywają zdecydowanie mniej prądu, a do tego odznaczają się przedłużonym okresem żywotności. Dzięki temu nie ma potrzeby, aby często je wymieniać, a do tego dają naprawdę przyjemne światło, które można bez trudu wykorzystać praktycznie wszędzie. Spokojnie można powiedzieć, że zużycie energii w przypadku żarówek LED jest o wiele niższe niż przy tradycyjnych modelach. Szacuje się, że jest ono aż o 50 do 85 procent mniejsze niż w przypadku klasycznych wersji. Do tego zapewnia ciekawe doznania świetlne. Na rynku znajdziesz nie tylko żarówki w tej wersji, ale również niezwykle funkcjonalne taśmy ledowe. Do tego warto mieć na uwadze, że żarówki ledowe o mocy 7W równe są tradycyjnej wersji o mocy 55W. Zatem zużycie prądu jest zdecydowanie niższe. Do tego podczas włączania nowoczesne alternatywy nie pobierają więcej prądu niż potrzeba, w przeciwieństwie do zwykłych świetlówek. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wymianę wszystkich punktów świetlnych w swoim domu.

Czy żarówka LED pobiera więcej prądu przy włączeniu?

Dla wielu osób niezwykle ważny jest nie tylko fakt tego, ile prądu podczas używania pobiera żarówka, ale również co dzieje się po jej włączeniu. Często mówi się, aby gasić światło, gdy wychodzimy z pokoju, jednak nie jest to wskazane w przypadku klasycznych świetlówek. Podczas ich uruchamiania potrzebne jest dużo prądu. Niestety nie jest on wykorzystywany do rozświetlenia pomieszczenia, ale do rozgrzania żarówki! Taki proces sprawia, że urządzenie nie tylko pobiera większą ilość prądu, ale dodatkowo sprawia, że tradycyjne żarówki często się przepalają. Co za tym idzie, na ich wewnętrznej stronie pojawia się ciemny nalot, który sprawia, że świetlówka przestaje być zdatna do użytku. W przypadku wersji ledowych nie ma takiej możliwości. Cała pobrana energia wykorzystywana jest jedynie do rozświetlenia żarówki. Do tego cały czas zużywa jej tyle samo. Co za tym idzie, mamy duży wpływ na to, ile faktycznie zapłacimy na prąd. Natomiast żarówki LED, mimo niskiego zużycia energii warto gasić po każdym wyjściu z pomieszczenia. Dzięki temu ich żywotność będzie jeszcze dłuższa. Dlatego warto zamontować je zarówno w ozdobnych żyrandolach, jak i w minimalistycznych plafonach.

Żarówka LED pobór prądu – na jakim poziomie?

Dobierając oświetlenie, należy wybrać wersję najbardziej energooszczędne. Dzięki temu bardzo szybko zobaczysz dużo niższe rachunki za prąd. Warto wspomnieć, że żarówki ledowe to nie tylko oszczędność na poziomie poboru prądu, ale również w kwestii ich żywotności, co oczywiście sprawia, że często wykorzystywane są w ogrodzie, w trudno dostępnych miejscach takich jak oczko wodne. W przypadku wersji LED sięga ona aż 100 000 godzin, natomiast przy wersjach klasycznych jedynie od 1000 do 2000 godzin. Jest to ogromna różnica. Dlatego coraz więcej osób wybiera żarówki led. Pobór prądu przy włączaniu również jest zdecydowanie niższy, a do tego daje przyjemne światło, które sprawia, że we wnętrzu panuje przytulna atmosfera. Na rynku możesz znaleźć także wersje sterowane pilotem. Wówczas do żarówek LED wbudowywany jest moduł RGB, który sprawia, że można dowolnie zmieniać barwę światła, a także jego intensywność. Tradycyjne żarówki nie dają takich możliwości. Jedyną wartością, która przemawia za zakupem klasycznych świetlówek, jest cena, są one bowiem zdecydowanie tańsze niż wersje energooszczędne. Jednak jest to pozorna oszczędność, ponieważ trzeba je nie tylko częściej wymieniać, ale również zużywają więcej energii. Dla przykładu sprawdźmy ile prądu zużywa żarówka led 10w. Wówczas możemy określić zużycie prądu na poziomie zaledwie 0,001 kWh. Dla porównania, aby zwykła żarówka świeciła takim samym światłem jak LED 10W musi mieć wartość aż 75W! Co oczywiście znacząco zwiększa pobór energii. Warto zatem rozważyć wymianę tego typu żarówek w całym domu, zwłaszcza w miejscach, które są bardzo często używane, takie jak pokój dzienny, gabinet, kuchnia czy łazienka.

Nasze wpisy

loader
pixel