Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

lampy fasadowe

( ilość produktów: 163 )

Jakie powinny być dobrze dobrane lampy fasadowe? Przede wszystkim wytrzymałe i dopasowane do wystroju domu. Estetyka takiego oświetlenia nie może wizualnie kłócić się z wyglądem elewacji. Dodatkowo musi być ono właściwie rozplanowane po to, by uzyskać maksymalnie korzystny efekt. Można w tym celu sięgnąć po różne rodzaje lamp fasadowych. Mogą to być różnego rodzaju kinkiety ścienne, lampy wystawowe czy ścienne. Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o lampy fasadowe?

Dlaczego warto zainwestować w lampy fasadowe?

Być może lampy fasadowe nie są niezbędnym zakupem przy wykończeniu lub renowacji elewacji domu, ale ich wybór daje wiele korzyści. Przede wszystkim dom wygląda w nocy o wiele bardziej okazale. Można też pokusić się o wyeksponowanie wyjątkowo ciekawych elementów elewacji.

Warto jednak pamiętać, że lampy fasadowe dają też duży komfort korzystania z obejścia po zmroku. Korzyści z oświetlenia wokół domu można odczuć zwłaszcza jesienią i zimą. Wówczas noc trwa bardzo długo, skutecznie utrudniając wszelkie aktywności wokół domu.

Jak zaplanować oświetlenie fasady domu?

Lampy fasadowe muszą być dobrane według wcześniej nakreślonego planu. Jest to konieczne po to, by w pełni wykorzystać ich funkcjonalność. Podstawową zasadą jest takie umieszczenie punktów oświetlenia, żeby nie świeciły one w okna. W zależności od tego, w jaki sposób zaprojektowana jest fasada, lampy fasadowe powinny pomagać w podkreśleniu jej ważnych elementów -gzymsów, wnęk. Jednocześnie lampy fasadowe powinny dobrze komponować się z elementami oświetlenia tarasu i schodów.

Rodzaje lamp fasadowych

Jakie są podstawowe rodzaje takiego oświetlenia? Lampy fasadowe również w naszym sklepie występują w kilku podstawowych odmianach. Warto znać je przed dokonaniem wyboru konkretnych rozwiązań. Chodzi przede wszystkim o:

  • oświetlenie liniowe - rekomendowane przy wysokich budynkach
  • oświetlenie ze zmiennym kątem padania światła
  • lampy fasadowe góra-dół - montowane najczęściej w połowie ściany
  • reflektory świecące od dołu - pomagają w doświetlaniu wybranych części elewacji.

Oczywiście poszczególne typy lamp fasadowych można ze sobą łączyć. W ten sposób powstają kompleksowe systemy oświetlenia elewacji.

Klimatyczne lampy fasadowe

Oczywiście lampy fasadowe muszą się też efektownie prezentować. Nawet w przypadku nowoczesnych elewacji można postawić na oświetlenie minimalistyczne w postaci opraw ściennych utrzymanych w ciemnej kolorystyce, np. grafitowych, ale także wybrać bardziej rozbudowane modele. Mowa choćby o dużych lampach stojących przypominających klepsydry, oprawach zewnętrznych z efektem rdzy lub ciekawych kinkietach zewnętrznych. Lampy fasadowe mogą też być różnorodne. Warto rozważyć montaż bardzo funkcjonalnych modeli z regulacją kąta padania światła. Ciekawym i bardzo estetycznym rozwiązaniem bywają także kinkiety góra-dół. Tworzony przez nie efekt świetlny bardzo korzystnie wyeksponuje piękno nowej elewacji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając lampy fasadowe, należy mieć na uwadze ich stałą ekspozycję na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Deszcz, wilgoć, palące słońce i kurz mogą uszkodzić te rodzaje oświetlenia, które nie są odpowiednio przygotowane. Kluczowa jest w tej kwestii wysoka szczelność obudowy. Dla lamp fasadowych współczynnik IP powinien wynosić co najmniej 44. Tylko w ten sposób można zagwarantować, że oświetlenie zewnętrzne będzie działało przez dłuższy czas pomimo szkodliwych oddziaływań.