Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Systemy Szynowe część 2

2021-11-15
Systemy Szynowe część 2

Zapraszamy do zapozanania się z pierwszą cześcią naszych porad odnośnie systemów szynowych: >>>Czytaj Tutaj

1. Głowica (lub lampa)

Głowica to ruchomy element systemu oświetlenia szynowego, w którym znajduje się żarówka. Sprawdzoną metodą na rozpoczęcie poszukiwań idealnego systemu oświetlenia szynowego jest znalezienie stylu lampy, który przypadnie Ci do gustu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zazwyczaj głowice nie są kompatybilne pomiędzy poszczególnymi producentami i typami szynoprzewodów.
Możesz więc zacząć poszukiwania od znalezienia producenta oświetlenia który ma największy wybór produktów, które spełniają Twoje oczekiwania pod względem design-u. Zapewni to największą elastyczność później jeśli zdecydujesz, że przydałoby się dołożyć kolejne lampy lub zmienić istniejące.

 

Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać:

Odległość między głowicami zależy od osobistych preferencji, wymagań dotyczących oświetlenia i tego, co oświetlasz. Jeśli nie masz pewności, zacznij od odległości ok. 30-40 cm między każdym źródłem światła. Zawsze można je dostosować później, jeśli zmienisz zdanie lub zdecydujesz się dodać więcej lamp - to jedna z zalet systemów szynowych.
Liczba głowic, które możesz mieć na jednej szynie jest zależna od zasilania jakie zostało uwzględnione na danej szynie. Oprawy LED są wysoce energooszczędne dzięki czemu na pojedynczej "ścieżce" można umieścić większą liczbę lamp.


Sprawdź

2. Szynoprzewód (lub tor)

Tor to część systemu oświetlenia szynowego, która jest montowana do sufitu lub ściany. Występują w różnych kolorach i wykończeniach, dzięki czemu łatwo znajdziesz wygląd pasujący do Twojego domu.

Szynoprzewód jest podłączony do źródła zasilania, które dostarcza energię na całej długości takiego elementu. Wewnątrz toru po obu jego stronach znajduje się miedziana taśma przewodząca. Umożliwia ona umieszczenie lamp w każdym miejscu takiego toru - dzięki temu możesz dowolnie rozmieszczać źródła światła wzdłuż całej długości.

Ponieważ większość szyn jest montowanych bezpośrednio na suficie oświetlenie szynowe jest nieco łatwiejsze w montażu i demontażu niż inne, trwalsze oprawy. Jeśli masz smykałkę majsterkowicza i doświadczenie z instalowaniem opraw oświetleniowych, możesz spróbować zainstalować system oświetleniowy sam. Pamiętaj o o własnym bezpieczeństwie.

Jeśli nie masz pewności co do instalacji lub jesteś zainteresowany instalacją bardziej skomplikowanych lub niestandardowych systemów oświetlenia szynowego, takich jak te, które należy przyciąć na wymiar lub połączyć ze sobą, powinieneś zatrudnić elektryka.

 

Aby zainstalować system szynowy, będziesz potrzebować:

* Zaplanowany układ pokazujący, jak ma wyglądać oświetlenie wzdłuż całego toru. Jeśli układ jest bardziej skomplikowane niż pojedyncza, prosta szyna to skonsultuj się z projektantem oświetlenia lub elektrykiem.
* Prawidłowa liczba odcinków szyny w oparciu o planowany układ. Szynoprzewody są zazwyczaj dostępne w długościach od 1m do 3m i mogą być cięte i łączone za pomocą łączników.
* Źródło zasilania. Wybór rodzaju zasilania zależy od typu i układu oświetlenia toru.
* Łączniki szynowe, aby uzyskać pożądany układ. Dostępnych jest wiele różnych łączników do szyn, które pomogą Ci osiągnąć pożądany wygląd. Na przykład, lewe i prawe złącza zasilania są używane do zasilania szyny jeżeli w projekcie jest uwzględniony skręt o kąt 90°.


Sprawdź

3. Żarówki

Większość typów oświetlenia szynowego zwykle używa żarówek reflektorowych lub GU10. Rodzaj żarówek, które możesz wybrać będzie zależał od rodzaju wybranych głowic. Upewnij się, że sprawdziłeś, który typ żarówki jest kompatybilny z lampami przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów.

Podsumowanie

Oświetlenie szynowe istnieje od dawna i nie bez powodu. Jego łatwa instalacja, nieskończenie konfigurowalne opcje układu oraz różnorodność stylów lamp i wykończeń szyn sprawiają, że łatwo je wkomponować w swój dom, niezależnie od jego estetyki.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów szynowych ?
Możesz do nas zadzwonić, nasz zespół chętnie Ci pomoże w dobrze systemu szynowego do Twoich potrzeb.
663 440 122 lub 91 886 63 93

Nasze wpisy

loader
pixel