Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie? Jakie lampy wybrać?

2022-11-16
Jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie? Jakie lampy wybrać?

Niskie pokoje, czyli takie, które nie mają przynajmniej 2,5 m, mogą być problematyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o aranżacje. Nie tylko dobór mebli, ale przede wszystkim oświetlenia może przysporzyć wielu kłopotów. Zatem zanim zakupisz nietrafione lampy, które jedynie optycznie obniżą wysokość sufitu i sprawią, że pokój stanie się mniejszy, warto dowiedzieć się, w jakie rozwiązania warto zainwestować. Co ciekawe, na rynku znajdziesz wiele rozwiązań świetlnych, które pozwolą Ci kompletnie odmienić wygląd Twojego mieszkania. Jak w takim razie właściwie podświetlić niskie pomieszczenie?

Jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie – podstawowe zasady

Dopasowanie oświetlenia do pomieszczenia może kompletnie odmienić jego wygląd. Zdecydowanie łatwiej jest wybrać punkty świetlne do wyższych mieszkań, w których nie ogranicza nas wysokość sufity. Co jednak z niskimi pokojami? W takich miejscach trzeba się bardziej postarać. Pierwszą zasadą, do której należy się stosować to wybór lamp, które zachowane zostały w minimalistycznym stylu. Chodzi o to, aby nie zajmowały one zbyt dużo miejsca. Zbyt długie i ozdobne żyrandole czy lampy mogą optycznie zmniejszyć wysokość pokoju. Dlatego wiele osób wówczas decyduje się na stylowe plafony, które dają przyjemne światło, a także sprawiają, że wnętrze ciekawie się prezentuje i staje się przestronne. Oczywiście muszą być one dopasowane do stylu, w jakim zachowane zostało mieszkanie. Poza głównym źródłem światła warto zainstalować również dodatkowe punkty świetlne, które wówczas mogą być bardziej ozdobne. W przypadku niskich pokoi to oświetlenie sufitowe odgrywa największą rolę. Doskonale wyglądać będą zatem kinkiety lub lampy stojące.

Oświetlenie do niskich pomieszczeń – ciekawe propozycje

Wiele osób aranżując swoje mieszkanie, marzy o tym, aby znalazły się w nim wyjątkowe elementy również w zakresie oświetlenia. Jeśli jesteś posiadaczem niskiego mieszkania, musisz niestety zapomnieć o okazałych żyrandolach. Duże punkty świetlne zamocowane na suficie nie będą dobrze wyglądać w tego typu pomieszczeniach. Wówczas oświetlenie będzie znajdować się zbyt nisko i może przytłaczać i zdominować pokój. Dlatego lepiej prezentować się będą mniej wystawne punkty świetlne, takie jak halogeny, plafony czy lampy mocowane na listwie, czyli tzw. oświetlenie szynowe. Świetnym rozwiązaniem są także taśmy ledowe, które można zamocować na obrzeżach sufitu. W tym przypadku wspaniale wyglądać będą w połączeniu z dyskretnym plafonem o kwadratowym kształcie, który pozwoli nadać tej przestrzeni symetrii i harmonii. Takie rozwiązania sprawią, że w pokoju zapanuje przyjemna atmosfera, a do tego nie zmniejszy się jego wysokość. Co do dodatkowych źródeł światła, znakomicie sprawdzą się nie tylko kinkiety, ale również lampy stołowe, które przy okazji staną się ozdobą pokoju. Takie rozwiązania nie wpłynął na zmianę w zakresie wysokości pokoju, jednak w tym przypadku również warto pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością punktów świetlnych.

Jakie oświetlenie do niskich pomieszczeń będzie najbardziej praktyczne?

Aranżując mieszkanie czy dom, należy pamiętać nie tylko o ciekawym wyglądzie, ale również o aspektach funkcjonalnych. Jest to absolutna podstawa zwłaszcza w niskich pomieszczeniach. Dlatego liczy się również rozmieszczenie poszczególnych punktów świetlnych. Zatem w salonach z większą powierzchnią warto wydzielić poszczególne strefy, w których umieszczone zostaną dyskretne plafony. Poszczególne strefy, czyli miejsce do wypoczynku oraz do aktywności i spożywania posiłków powinny być inaczej oświetlone. W miejscu, w którym umieszczona zostanie kanapa i zestaw kina domowego warto zamontować plafon o cieplejszej barwie światła, która sprzyja wypoczynkowi. Możesz także dodatkowo podświetlić telewizor. Natomiast nad stołem w jadalni, połączonej z salonem lepiej sprawdzi się naturalny odcień. Dzięki temu wydzielone zostaną dwie strefy, a sam pokój nie straci na wysokości. Będzie ciekawe, a jednocześnie bardzo funkcjonalnie. Do tego oczywiście należy dopasować kinkiety, które wspaniale wyeksponują wygląd ścian, a do tego sprawią, że salon stanie się przytulny. Ten sam sposób aranżacji świetlnej sprawdzi również w innych niskich pomieszczeniach. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kuchnię i łazienkę, gdzie lepiej wyglądać będą halogeny lub lampy wpuszczone w sufit. Można także pokusić się o montaż podłużnych plafonów, które wspaniale prezentują się w tym miejscach.

Idealne lampy do niskich pomieszczeń

Jeśli masz już rozmieszczone poszczególne punkty świetlne, możesz skupić się na tym, jakie wersję wybrać. Warto pamiętać o tym, aby dobrać je przede wszystkim do stylu, jaki został zachowany w danym pomieszczeniu. Zatem do industrialnych wnętrz lepiej sprawdzą się surowe rozwiązania. Plafony w tym przypadku nie będą dobrym pomysłem. Wówczas warto wybrać szynowe podświetlenie, które wspaniale wkomponuje się w taki styl, a także nie zmniejszy optycznie pokoju. Oczywiście warto wówczas zachować umiar lub postawić na srebrne, matowe szyny, a nie czarne, aby dodać mu lekkości. Ciekawe prezentować się będą także betonowe kinkiety, które doskonale wpasowują się w wygląd ściany i pozostają praktycznie niewidoczne. Zbyt wielkiego problemu nie stwarzają pokoje zachowane w klimacie boho czy skandynawskim, w których wręcz wskazane jest wykorzystanie delikatnych materiałów i minimalistycznych form. Natomiast duży problem może być z pomieszczeniami w stylu glamour. W tym przypadku ogromne znaczenie ma przepych i często wykorzystywane są bogato zdobione żyrandole ze zwisającymi kryształkami. Warto je wówczas zastąpić równie ładnymi i ciekawymi plafonami z ozdobną ramką. Można nawet znaleźć wersje wysadzane połyskującymi kamieniami. Wspaniale wyglądać będą także lampy, które znajdują się bliżej sufity. Z reguły wiszące rozwiązania świetlne można dowolnie skracać, wystarczy umieścić nadmiar kabla w obudowie i gotowe.

Nasze wpisy

loader