Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak działa żarówka led? Czym jest? Jak jest zbudowana? Jaką wybrać?

2022-11-30
Jak działa żarówka led? Czym jest? Jak jest zbudowana? Jaką wybrać?

Wybór oświetlenia do domu nie ogranicza się jedynie do dopasowania ciekawych rozwiązań świetlnych, które będą dobrane do aranżacji. Liczy się także zużycie energii poszczególnych sprzętów, które przy drastycznie rosnących cenach za prąd, jest wręcz kluczowe. Bez względu na to czy mieszkasz w domku jednorodzinnym, czy może w bloku, będzie miało ono szczególne znaczenie. Dlatego coraz więcej osób wybiera żarówki LED-owe. Warto jednak dowiedzieć się o nich więcej. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zrozumieć, dlaczego warto wybrać właśnie to rozwiązanie do swojego domu. Sprawdźmy zatem, jak działa żarówka LED?

Co to jest żarówka LED?

Zacznijmy zatem od tego, aby nakreślić pokrótce, czym w ogóle jest żarówka LED. Jest to nowoczesna alternatywa dla klasycznych świetlówek. Odznacza się wydłużoną żywotnością, a także mniejszym poborem energii. Dzięki temu z powodzeniem można ją zamontować w zasadzie wszędzie od salonu, przez gabinet, a na oczku wodnym kończąc. W każdym z tych miejsc wspaniale spełni swoje zadanie. Do tego można znaleźć wersje z wbudowanym modułem RGB, który pozwala nie tylko dostosować intensywność światła do własnych potrzeb, ale również zmieniać ich barwę wedle potrzeby. Możesz zatem jednego dnia mieć zielone światło, a innego różowe. Możliwości jest naprawdę wiele, a sterowanie odbywa się za pomocą funkcjonalnego, niezwykle lekkiego i prostego w obsłudze pilota. Dlatego wspaniale sprawdza się w ogrodzie do podświetlenia roślin, a także do salonu jako punkty świetlne np. podczas spotkań z przyjaciółmi. Jak zbudowana jest żarówka led? Jej wnętrze i sposób działania oparty jest zazwyczaj na białych diodach elektroluminescencyjnych. Z reguły składa się ona z luminoforu oraz niebieskiej diody elektroluminescencyjnej. Warto wspomnieć, że każda żarówka posiada nieco innych typ diody LED, jednak łączy je jeden element, którym jest chip półprzewodnikowy. To właśnie on odpowiada za przetwarzanie prądu elektrycznego w światło. Jest on zazwyczaj zbudowany z krzemu z różnymi dodatkami. Dzięki niemu prąd przewodzony jest w jednym kierunku. Nie można także pominąć ważnego elementu żarówki LED, czyli klosza, który sprawia, że światło przyjemnie rozprasza się po pomieszczeniu. Do tego chroni on delikatne diody przed uszkodzeniem, sprawia, że do wnętrza nie dostają się ciała obce, co mogłoby zaburzyć proces działania żarówki. Warto pamiętać również o układzie zasilającym, który umożliwia odpowiednią pracę, dzięki temu działa ona bez zarzutu. Co do obudowy wykorzystuje się z reguły niezwykle trwały aluminium, szkło lub ceramikę. Każde z nich znakomicie odprowadza ciepło z żarówki, co sprawia, że staje się ona bezpieczna w użytku.

Żarówka LED, jaką wybrać?

Wiemy już, w jaki sposób zbudowana jest żarówka LED. Jak działa to rozwiązanie świetlne, które uważane jest za energooszczędne? Oczywiście tak jak każda świetlówka, również i wersja LED ma specjalny trzonek, który po wkręceniu do lampy wiszącej czy plafonu, zaczyna świecić. Warto wspomnieć, że również w tym przypadku należy wyróżnić kilka z nich. Do najbardziej popularnych zaliczany jest E27, E14, a także MR16 oraz GU10. Odznaczają się one trwałością i niezawodnością. Natomiast sam sposób działania żarówek LED oparty jest na efekcie rekombinacji nośników ładunku. Co to oznacza? Chodzi o fakt, że elektrony po uruchomieniu przechodzą z wyższego poziomu energetycznego na niższy. Co z kolei przekłada się na zachowanie swojego pędu na stałym poziomie. To jednak nie koniec, podczas tego przejścia energia elektronów zamienia się w kwant promieniowania elektromagnetycznego. Warto także wspomnieć, że luminescencja jest zjawiskiem dodatkowym, który pojawia się w diodach LED. Na czym ono polega? Wówczas pojawia się emisja promieniowania elektromagnetycznego o większym natężenie niż promieniowanie cieplne w konkretnej temperaturze. Cały ten skomplikowany proces działania sprawia, że w naszym domu gościć może naprawdę przyjemne dla oka i przede wszystkim dla kieszeni światło, które daje żarówka LED. Jaka najlepsza wersja dostępna jest na rynku? Z reguły spotkać można najpopularniejsze propozycje o napięciu 12V. Co do tego, który model będzie najlepszy, wszystko zależy od miejsca, w którym zostanie ona umieszczona. Wiadomo, że są w domu czy w garażu przestrzenie, gdzie tego światła potrzeba więcej, wówczas warto stosować wersje o wyższej wartości. Z pewnością każda z nich przyczyni się do znacznej oszczędności w zakresie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym lub w firmie.

Powiązane kategorie

Nasze wpisy

loader