Jakie oświetlenie do domu i mieszkania wybrać? Porady
Oświetlenie do mieszkania, a także to, które powinno znaleźć się w domu trochę się między sobą różni. W domku jednorodzinnym możesz pozwolić sobie na znacznie więcej, natomiast w mieszkaniu ogranicza Cię przede wszystkim mniejsza przestrzeń. Mają one jednak ze sobą sporo wspólnego. Poszczególne pokoje powinny mieć nieco inną barwę światła, a do tego warto je jeszcze podzielić na konkretne strefy. Zatem jeśli właśnie urządzasz swoje nowe mieszkanie lub dom, warto skorzystać z naszych porad i sprawić, aby było ono przytulne i przyjemne w odbiorze.
Jakie oświetlenie do mieszkania wybrać?
W mieszkaniu bardzo ważne jest dopasowanie określonego oświetlenia. Mowa nie tylko o górnym podstawowym źródle światła, ale również o punktach świetlnych w poszczególnych pomieszczeniach. Podstawową kwestią jest dopasowanie ich do stylu, w jakim zachowane zostało całe mieszkanie. A co za tym idzie, jeśli zdecydujesz się na styl minimalistyczny, elegancki, czy industrialny — wszystkie elementy powinny do niego pasować, również kształt i forma lamp, kinkietów, żyrandoli czy plafonów. Drugą kwestią jest podzielenie poszczególnych pomieszczeń na strefy. W przypadku salonu są to z reguły dwie, góra trzy części. Jedna służy do relaksu i tam światło powinno mieć ciepłą barwę, która sprzyja odpoczynkowi. W miejscu, gdzie zazwyczaj urządzasz zabawy z dziećmi lub po prostu aktywniej spędzasz czas, postaw na bardziej intensywne światło neutralne lub nawet zimne. W niektórych miejscach znajduje się nawet strefa do pracy, wówczas światło, które się tam znajduje, powinno być raczej chłodne i znajdować się na biurku. Nie zapomnij o elementach dekoracyjnych. Dla przykładu skandynawskie ozdoby świetlne sprawdzą się właśnie w pokoju dziennym, który również zachowany został w tym samym klimacie. Możesz także postawić na wbudowane lampy sufitowe, które okalają cały pokój i nadają mu ciekawego charakteru.
Jak dobrać oświetlenie do mieszkania o różnym metrażu?
Ogromne znaczenie przy dopasowywaniu oświetlenia do mieszkania ma jego metraż. Im mniejsze mieszkanie, tym punktów świetlny, a także możliwości aranżacyjnych w tym zakresie będzie mniej. Przy małych mieszkaniach do 45 m2 warto postawić jedynie na najbardziej praktycznie elementy. Mowa oczywiście o górnym świetlne, które warto zachować w minimalistycznej i dyskretnej formie. Długie, ozdobne żyrandole mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Z tego powodu zdecydowanie lepiej sprawdzą się praktyczne plafony, które całą swoją powierzchnią przylegają do sufitu. Z reguły mają neutralne barwy, a światło, które się z nich wydobywa, jest ciepłe i przyjemne dla oczu. Możesz także pokusić się o montaż kinkietów, ale nie więcej niż jednego na ścianie. Natomiast w kuchni świetnie wyglądać będą światła wbudowane w sufit, które oświetlą to miejsce i dodadzą mu przyjemnego wyrazu. Możesz także podzielić je na dwie strefy i włączać jedynie te, które faktycznie będą Ci potrzebne. W sypialni ustaw natomiast lampę stojącą i dwie lampki przy łóżku. Co do pokoju dziecka, w tym pomieszczeniu ogranicz się do kinkietu przy łóżku, górnego światła oraz lampki na biurku. W łazience natomiast w zupełności wystarczą ledy na suficie, a nieduży przedpokój możesz oświetlić również przy użyciu jednego, dosyć intensywnego światła na suficie. W większych mieszkaniach wystarczy dokładać poszczególne elementy, a nawet wzbogacić je o stylowe świetlne ozdoby.
Oświetlenie w mieszkaniu zasady rozmieszczenia lamp
W mieszkaniu, bez względu na jego metraż, należy kierować się zasadą ilości lumenów na metr kwadratowy. Dzięki temu zyskasz odpowiednie oświetlenie, które nie będzie Cię przytłaczało, a jedynie sprawiało, że w pokoju będzie przytulnie. Zatem na każde 10 m2 przypada około 3500-4000 lumenów, co daje około 4-5 standardowej wielkości żarówek lub ledów. Warto kierować się tą zasadą, aby uzyskać w pomieszczeniu przyjemny klimat. Jednak nie tylko to ma znaczenie, a również barwa światła. Musisz zdecydować, czy w danym pokoju powinno być światło ciepłe, czy zimne. Dzięki temu bez trudu uzyskasz określony klimat w salonie, sypialni, czy kuchni. Światło ciepłe zaleca się do pokoju, gdzie się wypoczywa, czyli do sypialni i salonu, natomiast zimne lub neutralne zarezerwowane zostało do gabinetów, łazienki czy kuchni. W następnej kolejności zastanów się nad wielkością żarówki. Jeśli światło ma być mniej intensywne, również jego moc nie powinna być zbyt duża, i odwrotnie. Z reguły w małych pomieszczeniach lepiej prezentuje się mniej intensywne światło, które po prostu nie razi w oczy.
Oświetlenie mieszkania, aranżacje dopasowane do stylu
Skoro znamy już zasady dopasowywania lamp i pozostałych punktów świetlnych do mieszkania, warto dowiedzieć się, jak dobrać je do danego stylu. Zatem jeśli zdecydujesz, że Twoje gniazdko urządzone zostanie w stylu surowym, doskonale sprawdzi się beton architektoniczny na ścianach, a także meble o metalowym wykończeniu. Wówczas warto dopasować do nich konkretne światło. Doskonale sprawdzają się niewielkie betonowe lampy, które można wpasować w ścianę. W dzień pozostają praktycznie niewidoczne, natomiast wieczorem doskonale podkreślają charakter tego miejsca. Możesz także postawić na wyjątkowe aranżacje świetlne, jednak ze względu na wielkość pomieszczenia pamiętaj o umiarze. Mogą być one utrzymane w delikatnym klimacie, nawiązującym do betonu na ścianach lub wprost przeciwnie wybierzesz kolorowe elementy, które dodadzą wnętrzu nieco cieplejszego wyrazu. Warto z pewnością dopasować styl naszych lamp do tego, co znajduje się w pokoju. Dzięki temu uzyskasz spójną i ciekawą całość.
Jakie oświetlenie do domu jednorodzinnego wybrać?
W domu jednorodzinnym masz zdecydowanie większe pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację oraz oświetlenie. Dla ułatwienia podobnie jak w przypadku mieszkania należy podzielić dom na konkretne strefy i według tego schematu rozmieścić punkty świetlne. Zadbaj przede wszystkim o to, aby w dużym pokoju dziennym nie zabrakło przytulności. To ona będzie odpowiadała za to, czy będziesz chciał spędzać w nim czas, czy też nie. Możesz także wykorzystać takie rozwiązania jak taśmy ledowe, które znakomicie sprawdzają się w każdym domu. Możesz je wówczas zamocować w różnych miejscach. Poza pokojem dziennym zadbaj również o jadalnie, aby nawet w pochmurne dni panował w niej przyjemny nastrój. Wiesz, że światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie? Możesz z tego skorzystać, ustawiając stylowe lampy w kącie pomieszczenia. Dzięki temu stanie się ono ciekawsze, zwłaszcza jeśli wyłączysz górne światło i pozostawisz włączone jedynie duże lampy. Natomiast długi przedpokój warto przyozdobić kinkietami, które nie tylko interesująco się prezentują, ale dają również bardzo przyjemne światło. Możesz wówczas zastosować zasadę, żeby na każdym piętrze, a nawet na schodach znajdowały się identyczne kinkiety, dzięki temu zachowasz spójność aranżacyjną.
Jakie oświetlenie w domu będzie najbardziej praktyczne?
Mimo tego, że obecnie oświetlenie pełni w większości przypadków funkcję dekoracyjną, warto pamiętać, że powinno być ono przede wszystkim praktyczne. Dzięki temu każde pomieszczenie będzie odpowiednio doświetlone. Jeśli dysponujesz dużą ilością miejsca, postaw na większe punkty świetlne, które będą dostarczać odpowiednią ilość światła. Doskonale sprawdzają się wówczas żyrandole, nawet te o imponującym rozmiarze, a także wszelkiego rodzaju lampy, a nawet ledy wbudowane w sufit. Możliwości jest naprawdę wiele. Znakomicie prezentują się również ozdobne lampki, które możesz umieścić na stole w jadalni, a także na mniejszych stolikach w pokoju dziennym. Pamiętaj także o tym, aby odpowiednio doświetlić miejsce do pracy, a do tego podzielić pomieszczenia na strefy, do wypoczynku oraz do pracy. Taki podział znacząco ułatwi Ci zadanie i sprawi, że każda lampka i kinkiet będą miały swoje określone miejsce. Należy o to zadbać już na etapie przygotowywania projektu aranżacyjnego całego wnętrza.