Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podświetlić ścianę z cegły? Na jakie oświetlenie postawić?

2022-11-02
Jak podświetlić ścianę z cegły? Na jakie oświetlenie postawić?

Wiele osób marzy o tym, aby stworzyć w swoim domu absolutnie wyjątkowe wnętrze. Trzeba jednak umiejętnie operować różnymi elementami, które znajdują się w domu. Każdy z nich będzie odgrywał ogromną rolę zarówno pod kątem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Poza meblami, kolorem podłóg i ścian, warto postawić na wyjątkowe oświetlenie, które kompletnie może odmienić praktycznie każdą aranżację! Co ciekawe można dzięki temu wyeksponować oryginalny wygląd ściany i sprawić tym samym, że całe pomieszczenie nabierze niezwykłego charakteru. Jakie punkty świetlne zamontować przy ścianie?

Oświetlenie ściany z cegły – jaki efekt można uzyskać?

Cegła to bardzo często wykorzystywany element aranżacyjny w domu. Nic dziwnego, wspaniale się prezentuje, nadaje wnętrzu surowości, a także sprawia, że pomieszczenia, które z pozoru są bez wyrazu, nabierają mocniejszego charakteru. Oczywiście taka ściana nie sprawdzi się we wszystkich stylach. Doskonale prezentować się będzie w klimacie industrialnym, gdzie surowe, pozornie nieobrobione elementy są wręcz pożądane. To jednak nie wszystko, można ją także spotkać w klimacie boho i skandynawskim, a nawet minimalistycznym jako swoiste przełamanie. Najlepiej jeśli cegła jest naturalna, jednak nie zawsze mamy taką możliwość, wówczas wykorzystuje się imitację tej okładziny ściennej. Bez względu na to, jaką wersję wybierzesz, możesz podkreślić jej naturalne piękno. Wystarczy wykorzystać do tego umiejętnie dobrane oświetlenie. Do wyboru są zarówno taśmy ledowe, halogeny, jak i ciekawe kinkiety, jednak poza ich wyglądem oraz formą, warto zwrócić uwagę również na umiejscowienie. W zależności od tego, czy zamontujesz punkty świetlne na dole, na górze ściany, czy na jej środku, będzie się ona prezentowała kompletnie inaczej.

Jak oświetlić ścianę z cegły – najciekawsze propozycje

Najczęściej spotykaną wersją podświetlenia ścian z cegłą są efektowne kinkiety. To one sprawią, że Twoje pomieszczenie stanie się absolutnie wyjątkowe, a dodatkowo doskonale rozświetli każdy pokój. Cegła doskonale prezentuje się w salonie, ale również w sypialni, jadalni, a także w gabinecie oraz na przedpokoju. Można ją w zasadzie wkomponować w każdą przestrzeń. Warto ją oczywiście odpowiednio wyeksponować, wykorzystując kinkiety. Ten rodzaj oświetlenia występuje w bardzo wielu formach, wzorach i kolorach. Można zatem bez trudu dostosować elementy, które pasować będą do klimatu zachowanego w pokoju. Świetnie prezentują się zarówno wersje zachowane w surowym, czarnym metalu, a także jasne, materiałowe klosze, które sprawią, że cegła stanie się „cieplejsza” w odbiorze. Ciekawie będą się prezentować punkty świetlne umieszczone mniej więcej pośrodku ściany lub nieco powyżej. Warto pamiętać o tym, aby były ustawione w konkretnej odległości, tak aby rozświetlić pokój, a do tego sprawić, że cegła będzie bardziej wyrazista. Możesz także skorzystać z ułożenia cegły na ścianie, na której będzie się znajdował podświetlony telewizor. Dzięki temu uzyskamy dodatkowe oświetlenie tego miejsca. Pamiętaj jednak, aby zachować pełną spójność między oświetleniem salonu, a dodatkowymi źródłami światła.

Jak podświetlić ścianę z cegły – w ponadczasowy sposób

Nie każdy wie, ale ściany z cegły już ponad dekadę temu cieszyły się niemałą popularnością. Wówczas można je było spotkać w nowoczesnych aranżacjach, niekoniecznie zachowanych w stylu industrialnym. Osoby, które mieszkały w starych kamienicach, miały ułatwione zadanie, wystarczyło bowiem odkryć żywą cegłę, która znajdowała się pod warstwą tynku. Aktualna moda na ten rodzaj ściany diametralnie różni się jednak od tego, co można było zobaczyć niegdyś. Obecnie tego typu elementy wystroju wnętrza są dodatkowo wyróżniane, zazwyczaj za pomocą kolorowych dodatków lub właśnie oświetlenia. Poza klasycznymi kinkietami do wyboru mamy także niezwykle funkcjonalne halogeny, które pozwolą Ci podświetlić tę przestrzeń na różne kolory. Możesz także kompletnie zmienić kąt padania światła, tym samym sprawić, że z cegły wydobyte zostaną wyjątkowe elementy. Do tego możesz nadać jej ciekawej, całkowicie oryginalnej perspektywy. To jednak nie wszystko. Coraz częściej można trafić na projekty, w których wykorzystuje się lampy wiszące lub oświetlenie szynowe umieszczone w okolicy właśnie cegły. Daje ono wówczas cieplejsze światło i sprawia, że cegła dekoracyjna zyskuje zupełnie inną fakturę. Do tego możesz zamocować je na tyle wysoko, że oświetlą ścianę z góry, co oczywiście kompletnie odmieni ten fragment pokoju. Warto także zwrócić uwagę na podłużne halogeny LED, które ciekawie prezentują się w zasadzie w każdy pokoju. Do ściany pokrytej cegłą najlepiej dobrać uniwersalne, bardzo minimalistyczne rozwiązania, które za dnia pozostają praktycznie niewidoczne. Co natomiast powiesz na podświetlenie od dołu? To nowoczesna propozycja oświetleniowa z pewnością przypadnie Ci do gustu. Wówczas należy wykorzystać specjalne profile wpuszczone w podłogę. Najlepiej jeśli będą ono uzupełnione taśmą LED. Zyskasz dzięki temu możliwość dowolnego sterowania barwą oraz odcieniem światła, w zależności od nastroju lub okazji. Bardzo ciekawie wyglądają także lampy stojące, które można postawić na bokach ściany z cegły i skierować ich światło na to miejsce, które akurat chcemy wyeksponować. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie Ci do gustu i sprawi, że cały pokój nabierze niesamowitego klimatu.

Nasze wpisy

loader