Jakie oświetlenie do warsztatu wybrać? Światło do pracy
Odpowiednie oświetlenie warsztatu jest bardzo istotne. W tym miejscu często pracuje się z bardzo ostrymi narzędziami, które wymagają niesamowitej precyzji. Do tego z reguły warsztat znajduje się w miejscu, w który nie ma zbyt dużo dziennego światła, dlatego trzeba je nadrobić właśnie sztucznym oświetleniem, które sprawi, że Twoje oczy nie męczą się nawet podczas wykonywania pracy z bardzo drobnymi elementami. Na szczęście na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, które z pewnością zadowolą każdego. Dostępne są zarówno mocne świetlówki, jak i lampki ledowe, które dają przyjemne światło, na tyle intensywne, że można wykonać praktycznie każdą czynność. Jakie oświetlenie będzie zatem idealne do domowego warsztatu?
Jakie oświetlenie do warsztatu wybrać?
Domowy warsztat to marzenie wielu osób. Z reguły można go spotkać w domkach jednorodzinnych lub segmentach, gdzie wydzielenie miejsca na ustawienie stołu oraz odpowiednich narzędzi, nie sprawi większego problemu. W większości przypadków jest to przestrzeń bez dużego dostępu do światła naturalnego, dlatego w trosce o swoje zdrowie należy zapewnić sobie światło sztuczne, na tyle intensywne, aby sprostało nawet najbardziej wymagającym zadaniom. Komfort pracy wówczas bardzo się zwiększy i sprawi, że wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych zadań przestanie sprawiać trudność. Na wstępie warto podzielić przestrzeń na sekcje. Mowa o świetle głównym, czyli tym umieszczonym na suficie oraz pomocniczym, czyli punktach świetlnych, które znajdują się nad stołem roboczym. W tej przestrzeni doskonale sprawdzą się zatem funkcjonalne lampy wiszące oraz plafony. Doskonale odnajdą się w minimalistycznym klimacie tego miejsca, a do tego sprawią, że będzie ono wystarczająco jasne. Wiele osób decyduje się także na montaż taśm ledowych. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu, tym którzy traktują to pomieszczenie jedynie jako tymczasowy warsztat. Taśmy można bez trudu usunąć i zamocować je w innym miejscu. Na rynku znajdziesz także mobilne latarki lub lampki na blat z ruchomym ramieniem, które pozwalają na skierowanie światła w konkretne miejsce. Wszystkie te rozwiązania z pewnością poprawią komfort świetlny w tym domowym warsztacie.
Czym oświetlić warsztat?
Bez względu czy mowa o warsztacie w domu, czy tym, w którym wykonuje się prace związane np. z naprawą samochodów, światło odgrywa w nim kluczową rolę. Jeśli nie będzie odpowiednio rozplanowane, nawet bardzo intensywne nie spełni właściwie swojej funkcji. Warto zatem zadbać o to, zanim zabierzesz się za sam montaż. Zacznijmy od światła górnego. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie oświetlenie liniowe, które wspaniale rozświetli tę przestrzeń i da Ci pole do wykonywania różnych napraw. Możesz do niego dobrać boczne elementy, które w zależności od potrzeb można włączać. W tej roli znakomicie sprawdzą się kinkiety. Należy jednak pamiętać, aby zadbać o to, by dawały intensywne światło, najlepiej chłodne lub neutralne. Wówczas będzie można korzystać z tej przestrzeni w dowolny sposób, a nawet najbardziej oddalony kąt będzie doskonale doświetlony. Następną kwestią jest dobranie drobnych, ale bardzo istotnych punktów świetlnych, które znajdują się przy stole roboczym. To one spełniają najważniejszą funkcję. Z reguły większość osób decyduje się na żarówki ledowe, które są wytrzymałe, praktyczne i energooszczędne, a co za tym idzie, nawet przy wielogodzinnym świeceniu pozwolą Ci znacząco obniżyć rachunki za prąd. Możesz postawić na zamocowane do półki lampki lub bardziej tradycyjną wersję z ruchomym ramieniem. Będziesz mógł dzięki temu dopasować jego intensywność do własnych potrzeb. Jeśli zdecydujesz się na żarówki ledowe, będziesz mógł operować również ich stopniem jasności, zatem do bardziej precyzyjnych zadań, bez trudu dobierzesz jaśniejsze światło. Ledy to w ostatnim czasie najchętniej wybierane rozwiązania do warsztatów, salonów fryzjerskich, ale także domów.
MARA P2Bd AR111 wpust stropowy max. 2x20W, G53, 12V, biały sygnałowy (mat struktura) RAL 9003 (T018P2Bd117) - Cleoni
GABI K1Sh stropowy max. 1x50W, GU10, 230V, biały sygnałowy (mat struktura) RAL 9003 (T085K1Sh117) - Cleoni
MOLINA R1Ahd wpust stropowy 1x50W, GU10, 230V, biały sygnałowy (mat struktura) RAL 9003 (T153R1Ahd117) - Cleoni
Jakie światło do warsztatu ciepłe czy zimne?
Poza dopasowanie konkretnego źródła światła niezwykle istotna będzie także jego barwa. Zatem jeśli zastanawiasz się, czy światło ciepłe, czy zimne będzie dobre do warsztatu oraz jaką żarówkę wybrać z pewnością ten tekst jest dla Ciebie. W pomieszczeniach, w których wykonuje się prace wymagające precyzji, te elementy będą wyjątkowo istotne. Przyjmuje się, że w warsztacie najlepiej sprawdzają się LEDy lub białe, neutralne światło, którego wartość powinna wynosić od 4000 do 4500 Kelwinów. Mowa oczywiście o oświetleniu, które znajduje się na suficie. To, które umieszczone będzie bliżej blatu roboczego, musi mieć zdecydowanie wyższą wartość. Możesz nawet zaopatrzyć się w dwie lampki, jedną o mocy 4600 K, a drugą mocniejszą o wartości aż 5500 K. Oczywiście światło, które powinny wówczas dawać, musi być chłodne, dzięki temu Twoje oczy nie będą się nadmiernie męczyć przy robieniu bardzo precyzyjnych zadań.
Jakie światło do warsztatu – zadbaj o aspekty praktyczne
Światło w warsztacie wymaga także zastosowania podwyższonych wartości pod względem odporności na wilgoć oraz różnego rodzaju pyły. Aby nie dostały się one pod obudowę, należy pamiętać, aby przy ich wyborze zwrócić uwagę na wartość określoną klasą IP, czyli szczelnością. Ta, która polecana jest do warsztatów, wynosi IP44 i z pewnością będzie wystarczająca, aby sprzęt działał bez zarzutu. W razie zalania lampy wodą nie dojdzie wówczas do niebezpiecznego zwarcia. Pamiętaj także o tym, aby lampy w tym miejscu były odporne na uszkodzenia mechaniczne, zatem ogromne znaczenie ma trwała obudowa, która dodatkowo pozwoli na dokładne wyczyszczenie. W taki sposób zaaranżowany warsztat z pewnością spełni odpowiednią swoją funkcję i przez długi czas będzie służył do wykonywania drobnych prac domowych. Nie zapomnij przy tym wszystkim o jakości, im wyższa klasa sprzętu, tym lepiej, będzie on dzięki temu trwalszy, odporniejszy i bardziej estetyczny.