Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kinkiety nad łóżkiem w sypialni - na jakiej wysokości je zamontować?

2022-11-21
Kinkiety nad łóżkiem w sypialni - na jakiej wysokości je zamontować?

W sypialni warto tak zaaranżować wnętrze, aby było nie tylko ciekawe, ale również funkcjonalne. Tyczy się to także oświetlenia. Często spotkać można praktyczne kinkiety, które dają dużą swobodę, a także sprawiają, że można bez problemu włączyć światło jedynie po jednej stronie łóżka. Możesz także w wyjątkowy sposób podkreślić wygląd zagłówka i sprawić, że nabierze on niesamowitego charakteru. Jak zatem dopasować kinkiety do sypialni?

Kinkiety nad łóżkiem, na jakiej wysokości je umieścić?

Sypialnia to pomieszczenie, które w głównej mierze służy do relaksu i wypoczynku. Co prawda można w nim umieścić także stolik do pracy czy szafę, ale to łóżko stanowi centrum tego pokoju. Dlatego należy zadbać o dobór nie tylko wygodnego materaca, ale również ciekawego oświetlenia, które dopełni tę przestrzeń. Doskonale wówczas sprawdzają się kinkiety, które można rozmieścić w całym pokoju. Wspaniale prezentować się będą w okolicy łóżka. Do tego spełnią również funkcję praktyczną. Takie punkty świetlne są bardzo wygodne podczas codziennego korzystania, a przy tym tworzą przyjemną atmosferę. Ich światło kompletnie odmienią wnętrze, a przy tym sprawia, że można wygodnie poczytać w łóżku. Jednak trzeba pamiętać, aby odpowiednio je zamontować oraz dopasować do wnętrza, w którym będą się znajdować. Wysokość ma fundamentalne znaczenie, będzie bowiem odpowiadała za to, czy będą one praktyczne, a do tego czy dadzą odpowiednie światło w całym pokoju. Z reguły kinkiety są dodatkiem do plafonów czy żyrandoli, jednak nie znaczy to, że ich rola jest mniejsza. Aby właściwie spełniały swoje przeznaczenie, należy zawiesić je nad łóżkiem na wysokości około 160 cm od ramy. Jeśli zagłówek jest wyjątkowo duży, wystarczy zachować 140 cm odległości. Wówczas będą świetnie wyglądać za dnia i dawać przyjemne światło nocą. Możesz także pokusić się o umieszczenie ich obok łóżka. Wówczas ważne jest, aby znajdowały się na tyle blisko, aby można było korzystać ze światła, które dają podczas czytania.

Kinkiety nad łóżkiem w sypialni na jakiej wysokości – będą najbardziej praktyczne

Na rynku możesz znaleźć kinkiety, które świecą zarówno do góry, jak i do dołu. Oczywiście nie tylko pod tym względem możesz przebierać. Nie brakuje także różnych wersji kolorystycznych oraz ciekawych rozwiązań pod względem stylu. To również od tego zależy, na jakiej wysokości powinny się one znaleźć. Zatem jeśli poszukujesz punktów świetlnych w stylu glamour, z pewnością również łóżko zachowane zostało w tym klimacie. Takie meble charakteryzują się wysokim, często pikowanym zagłówkiem, który sam w sobie jest bardzo ozdobny. Dlatego kinkiety powinny jedynie podkreślić jego wyjątkowy wygląd i podświetlić tę przestrzeń. Wówczas poleca się montowanie ich na wysokości od 140 do 170 cm, w zależności również od pokoju. Jeśli pomieszczenie jest niskie, plafony nie powinny znajdować się blisko sufitu, a raczej w połowie ściany, aby zachowane zostały proporcje pokoju. Natomiast w dużych pokojach wskazane, aby jest zamontować kinkiety, które świecą światłem ogólnym na wysokości około 180-190 cm. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w salonie. Możesz zatem wykorzystać je, jeśli te dwie przestrzenie są ze sobą połączone. Kinkiety można także łączyć z taśmami led, które wówczas pełnią jedynie funkcję ozdobną. W takim przypadku okalają ramę łóżka i podświetlają tę konstrukcję. Nie zapomnij także o doborze mocy i barwy żarówki, która zostanie umieszczona w kinkietach. Najlepiej sprawdza się niezbyt intensywne ciepłe światło, które znakomicie dopasuje się do klimatu sypialni.

Kinkiet nad łóżkiem, jaka wysokość będzie idealna do czytania?

W sypialni nie może być za dużo światła, dlatego warto wybierać rozwiązania praktyczne i tym kierować się przy ich doborze do pomieszczenia. Coraz częściej ten element oświetlenia zastępuje lampkę nocną, a co za tym idzie, powinien znaleźć się możliwie jak najbliżej łóżka, aby dawać przyjemne, wyraźnie światło. Możesz się nawet pokusić o dopasowanie w tym miejscu mocniejszej żarówki. Do tego warto mieć na uwadze, że najlepiej sprawdzą się modele, które oddają światło od dołu. Dzięki temu będzie ono padało w skoncentrowanym promieniu w jedno miejsce. Oczywiście będzie również podświetlało przestrzeń w całym pokoju, jednak skupi się bardziej wokół dolnej powierzchni, czyli w tym przypadku przy samym łóżku. Wówczas warto zamiesić go możliwie jak najniższej nad łóżkiem, aby dobrze spełniał swoją funkcję. Takie dopasowanie sprawi, że Twój wzrok podczas wieczornego czytania nie będzie nadmiernie obciążony.

Kinkiety przy łóżku, na jakiej wysokości powinny się znaleźć

Wykorzystanie kinkietów bezpośrednio przy łóżku sprawdza się od lat w hotelach i pensjonatach. Czemu zatem nie wykorzystać takiej aranżacji również w swojej sypialni. Dzięki temu będzie funkcjonalnie i bardzo wygodnie, a włącznik światła będzie wręcz na wyciągnięcie ręki. Możesz się także pokusić o wybór zdalnego sterowania oświetleniem, które sprawdzi się w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Co do wysokości kinkietów, które znajdują się przy łóżku, najlepiej umieścić je na wysokości ramy, będą wówczas dawać na tyle intensywne światło, że bez trudu poczytasz, czy popracujesz. Do tego nie zapomnij o to, by zadbać o moc światła. Wspaniale sprawdzą się żarówki led, najlepiej z wbudowanym modułem RGB, który sprawia, że będziesz mógł dostosować zarówno kolor światła, jak i jego intensywność. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie Ci do gustu i sprawi, że sypialnia stanie się absolutnie wyjątkowym miejscem w Twoim domu!

Nasze wpisy

loader
pixel