Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plafon - jak go zamontować i wymienić w nim żarówkę?

2022-12-14
Plafon - jak go zamontować i wymienić w nim żarówkę?

Plafon to jeden z najczęściej wybieranych punktów świetlnych w domu. Nic dziwnego, jest niezwykle uniwersalny, co sprawia, że można go bez trudu dopasować praktycznie do każdej przestrzeni bez względu na to, w jakim stylu została zachowana. Do tego emituje naprawdę przyjemne światło, które dzięki dostępności różnorodnych żarówek można bez trudu dopasować do własnych potrzeb. Zatem montaż plafonu to same korzyści, do tego jego zamocowanie nie powinno sprawić Ci większych trudności. Zatem sprawdźmy, jak zamontować plafon sufitowy?

Plafon jak zamontować go w swoim domu?

Jeśli marzysz o przyjemnie rozświetlonym wnętrzu, w którym punkty świetlne mają jedynie dodawać uroku, a nie je dominować, z pewnością do gustu przypadnie Ci plafon. Warto jednak wiedzieć, jak go zamontować. Na szczęście cały proces nie powinien sprawić Ci dużych trudności. Warto jednak na wstępie dobrać odpowiedni model, a także miejsce, w którym najlepiej spełni on swoje zadanie. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto wiedzieć, że na rynku znajdziesz wiele ciekawych propozycji w tym zakresie. Dostępne są rozwiązania minimalistyczne, a także te bardzo ozdobne, które można z powodzeniem dopasować do tak wymagających wnętrz jak te zachowane w klimacie industrialnym, czy glamour. To samo tyczy się rozmiarów i kształtów, w tym przypadku też panuje pełna dowolność. Przyjmuje się, że montaż plafonu to najprostsze rozwiązanie oświetleniowe w domu. Sam montaż również nie jest ciężki, wystarczy jednak odpowiednio się do niego przygotować. Zatem będzie nam potrzeby ołówek, kołki rozporowe, wiertarko-wkrętarka, oczywiście próbnik elektryczny, a także wiertło do betonu oraz sam plafon. Tak przygotowani i uzbrojeni w odpowiednie narzędzia z pewnością bez trudu zamocujemy oświetlenie w swoim domu.

Plafon led z pilotem jak podłączyć?

Montaż plafonu, bez względu na to, czy wybierzesz wersję ledową sterowaną za pomocą pilota, czy klasyczną propozycję, będzie przebiegał podobnie. Na wstępie należy wybrać miejsce, w którym zamocowany zostanie ten punkt świetlny. Z reguły w mniejszych pomieszczeniach wystarczy jeden element oświetleniowy, który umieszcza się w centralnym punkcie na suficie, natomiast w większych pokojach lepiej sprawdzi się montaż dwóch mniejszych plafonów w dwóch strefach, w okolicy kanapy oraz np. nad stołem. Montaż należy rozpocząć od odrysowania kształtu plafonu we wcześniej wybranym miejscu. Warto także zaznaczyć miejsce, w którym znajdować się będą kołki rozporowe. Dzięki temu podczas wiercenia zyskamy pewność, że zostanie ono równo wykonane. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednie kołki, które nie będą ani za wąskie, ani za szerokie, co sprawi, że plafon będzie dobrze trzymał się sufitu. Rozpoczynamy wiercenie, przy którym warto skorzystać z pomocy jednego z domowników. Sztuczka dzięki, której w domu nie pojawi się pył, wymaga użycia odkurzacza. Wówczas podczas wywiercania otworów wystarczy przyłożyć rurę w odpowiednie miejsce i włączyć sprzęt, aby wciągnąć wszystkie drobinki. Podobnie można postąpić również przy montowaniu żyrandola czy np. kinkietów. Do tak przygotowanych otworów wystarczy włożyć otulinę. Następnie przykładamy ponownie ramkę i przy użyciu kołków rozporowych montujemy ją do sufitu. W następnej kolejności należy zadbać o właściwe podłączenie przewodów. Z reguły najlepiej robić to kolorystycznie. Oczywiście uprzednio należy wyłączyć prąd i dla pewności sprawdzić, czy nadal nie płynie on w kablach. Wystarczy użyć do tego próbnika elektrycznego. Następnie należy zabrać się za kable. Warto mieć na uwadze, że żółty to przewód bezpieczeństwa i należy podłączyć go do obudowy. Na koniec wkręć wcześniej wybraną żarówkę. Jeśli zastanawiasz się jak podłączyć plafon ledowy, cały proces przebiegać będzie dokładnie tak samo. Różni się on jedynie wyborem odpowiedniej żarówki.

Jak wymienić żarówkę w plafonie?

Skoro już wiemy, jak podłączyć plafon led należy się skupić na tym, aby móc właściwie go konserwować. Zatem poza rutynowymi zabiegami, takimi jak czyszczenie urządzenia, należy wiedzieć, jak wymieniać żarówkę. Nawet jeśli zdecydujemy się na wersję ledową, która nie wymaga częstej wymiany, należy wiedzieć, jak zdjąć plafon z sufitu. Wówczas należy odczepić zawiasy, które trzymają obudowę w odpowiednim miejscu. Z reguły są to zagięte blaszki, które nie wymagają użycia siły. Jak zdjąć klosz z plafonu? Wystarczy delikatnie odsunąć zabezpieczające haczyki i usunąć obudowę. Uprzednio oczywiście należy wyłączyć prąd w danym pokoju. Wykręć zużytą żarówkę, a na jej miejscu umieść nową. Następnie na powrót zamocuj klosz i włącz prąd, aby sprawdzić, czy daje ona odpowiednie światło. Z pewnością montaż, a także konserwacja różnego rodzaju plafonów nie powinna już sprawić Ci żadnych trudności. Z reguły modele dostępne w sklepach oświetleniowych, takich jak tomix.pl są do siebie podobne pod względem budowy. Pamiętaj, aby być szczególnie ostrożnym w przypadku rozwiązań wykonanych ze szkła.

Nasze wpisy

loader
pixel