Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy lampy wiszące można skracać? Jak to zrobić?

2022-07-22
Czy lampy wiszące można skracać? Jak to zrobić?

Od lat najpopularniejszym elementem oświetlenia jest żyrandol oraz lampy wiszące. Nic dziwnego, doskonale się prezentują, są uniwersalne, a często nawet imponujące w wyglądzie. Jednak nie zawsze długość kabla odpowiada wysokości lub miejscu, w którym będą one zawieszone. Wówczas należy je skrócić. Niektóre z nich mają możliwość dostosowania wysokość do własnych potrzeb, natomiast z innymi będziesz musiał poradzić sobie samodzielnie. Warto jednak wybrać właśnie taką formę oświetlenia, zapewnisz wówczas swojemu pomieszczeniu naprawdę przyjemny wygląd i ciekawą aranżację.

Czy lampy wiszące można skracać?

Często bywa tak, że lampy, które akurat pasują do naszego wnętrza, nie są do niego dopasowane pod względem długości i rozmiaru. Nie ma co wówczas z nich rezygnować. Wiszące lampy z reguły mają jeden rozmiar kabla, ale różnej wielkości klosz, więc jeśli zależy Ci na tym, aby dopasować je do swojego mieszkania lub konkretnego miejsca, możesz po prostu skrócić kabel. Jak to zrobić, aby wyglądało estetycznie i było bezpieczne? Wystarczy jedynie lekko zwinąć kabel i schować go pod obudowę lampy. Staje się ona wówczas odpowiedniej długości i znakomicie się prezentuje. Możesz także ustawić lampy o różnej długości np. w salonie lub nad wyspą w kuchni. Dzięki temu dostarczysz wystarczającą ilość światła strefie do przygotowywania posiłków, spożywania obiadu itd. Jeśli zastanawiasz się, jaką lampę wybrać do pokoju dziennego, to właśnie wersję wiszące spełnią Twoje oczekiwania, zwłaszcza jeśli dysponujesz dużą powierzchnią. Dostępne są żyrandole o ciekawych wzorach oraz kształtach, dlatego bez trudu dopasujesz je do własnych potrzeb. Pamiętaj, aby wybierać elementy aranżacyjne, które są ze sobą spójne. Dotyczy to również oświetlenia, zwłaszcza tak charakterystycznego jak lampy wiszące. Mimo tego, że jest ono dosyć wymagające, to właśnie takie oświetlenie można spotkać w pokoju dziennym, a także na przedpokoju, w jadalni, w pokoju dziecka oraz w gabinecie. Jeśli nie masz wprawy w montażu lamp, a tym bardziej w ich skracaniu, warto wówczas skorzystać z pomocy elektryka, aby oświetlenie zamontowane zostało w bezpieczny sposób.

Skracanie lampy wiszącej – w jakich miejscach się sprawdza?

Skracanie lamp wiszących najlepiej sprawdzi się w kuchni i w salonie, zwłaszcza nad stołem. W tym miejscu doskonale wyglądają właśnie te wersje, które znajdują się bezpośrednio nad miejscem, w którym się je lub pracuje. Jednak ich rozmiar jest tak różny, że należy dopasować długość kabla do wysokości stołu tak, aby nie były one zawieszone zbyt nisko, a także za wysoko. Z tego powodu należy skrócić długość kabla. Z reguły wystarczy jedynie zwinąć i ukryć go pod obudową lampy. Niektóre modele mają nawet wbudowaną opcję skracania, dzięki czemu bez trudu poradzisz sobie z tym samodzielnie w domu. Wybierając żyrandol do salonu, skup się nie tylko na barwie światła, ale również na jego wyglądzie, a co za tym idzie, także długości. Ciekawe prezentuje się kilka lamp, które zawieszone zostały na jednym stelażu. Również w ich przypadku możesz pozwolić sobie na dostosowanie poszczególnych elementów do własnych potrzeb. Z reguły w lampach, które dostępne są w sklepach oświetleniowych, znajduje się na tyle dużo miejsca w obudowie, że bez trudu umieścisz w niej nadmiar kabla. Oczywiście ilość miejsca nie jest nieograniczona, dlatego, zanim wybierzesz konkretny model, warto dokładnie zmierzyć kabel oraz wielkość klosza, wówczas będziesz mógł idealnie dopasować go do wysokości stołu czy wyspy kuchennej.

Jak skrócić lampę wiszącą, aby doskonale się prezentowała?

Lampy wiszące, bez względu na to, w jakim pomieszczeniu będą się znajdowały, powinny do niego idealnie pasować. Co za tym idzie, muszą odzwierciedlać styl, w jakim zachowany został salon, przedpokój, kuchnia, sypialnia czy jadalnia. Ta kwestia jest wyjątkowo ważna, jednak nie tylko to ma znaczenie. Jeśli wybierasz stylowe oświetlenie do kuchni, postaw na wiszące lampy, jednak pamiętaj, że powinny one przede wszystkim schludnie się prezentować. To absolutna podstawa. Zatem kabel, który będziesz skracać, musi idealnie pasować pod obudowę, Nie powinien nieestetycznie wystawać, a sama obudowa powinna idealnie przylegać do sufitu. Jednak nie tylko w tym pomieszczeniu wykorzystywana jest ta forma oświetlenia. Można je również spotkać w biurze. Wówczas często wykorzystuje się tzw. oświetlenie szynowe. Na jednym stelażu znajduje się kilka wiszących lamp. Co, jeśli w takim przypadku chcesz dostosować ich długość do indywidualnych potrzeb? Należy działać, zanim nastąpi montaż obudowy. Jest ona bowiem na stałe mocowana do sufitu i później ciężko ją usunąć. Zatem jeśli chcesz wybrać lampę wiszącą do swojego domu, warto mieć na uwadze, aby prezentowała się ona schludnie, a zbyt długi kabel nie wisiał nieestetycznie z sufitu. Taki widok sprawia, że całe wnętrze wydawać się będzie niechlujne i niedbale zaaranżowane.

Nasze wpisy

loader