Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie? Na co zwrócić uwagę?

2022-11-28
Jak rozmieścić oświetlenie w salonie? Na co zwrócić uwagę?

Światło w salonie nadaje wnętrzu odpowiedniego klimatu. Powinno sprawić, że w tym pomieszczeniu zapanuje przyjemna atmosfera. Należy jednak właściwe je rozmieścić, aby podzielić pokój dzienny na poszczególne strefy. Pamiętaj, aby wydzielić miejsce na wypoczynek oraz aktywność. Dzięki temu salon stanie się praktyczny i funkcjonalny. Jak zatem rozmieścić punkty świetlne, aby salon nabrał ciekawego wyrazu? Wiele zależy od tego jak duże jest pomieszczenie oraz czy łączy się ono z jadalnią. Wówczas trzeba zastosować zupełnie inne elementy świetlne. Jak rozplanować oświetlenie w salonie?

Jak rozmieścić światło w salonie?

Salon uważany jest za najważniejsze miejsce w domu. To w nim bowiem spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Praktycznie każdy dzień kręci się właśnie wokół salonu, dlatego tak istotna jest odpowiednia aranżacja tego miejsca. Właściwie dobrane światło pozwoli Ci stworzyć wyjątkową atmosferę w tym miejscu i sprawi, że stanie się ono po prostu niepowtarzalne. Na wstępie warto podzielić pomieszczenie na poszczególne strefy. Pierwsza z nich to z pewnością sekcja, w której znajdować się będzie zestaw wypoczynkowy, telewizor i konsola. Jest to strefa relaksu. Druga część pokoju dziennego ma sprzyjać aktywnościom, takim jak zabawy z dzieckiem czy ewentualne przyjęcia. Dlatego w salonie powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Rozmieszczenie ich sprawi, że zapanuje harmonia, a do tego pomieszczenie nabierze charakteru. Zatem w strefie do relaksu powinny się znaleźć lampy stojące, a także kinkiety oczywiście dostosowane pod względem klimatu do stylu, jaki zachowany jest w tym miejscu. Ogromne znaczenie ma także sama barwa światła oraz ustawienie ich w odpowiedniej odległości od siebie. Dodatkowo jeśli w tej strefie znajduje się telewizor, warto odpowiednio go wyeksponować np. przy wykorzystaniu kolorowych świateł led. Co do barwy żarówek, warto, aby były one wówczas zachowane w ciepłych odcieniach. Jest to odcień, który bardziej sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Możesz zatem wybrać także niezwykle klimatyczne lampy na szafki, które można ustawić na szafce ze sprzętem RTV oraz przy kanapie. W tym przypadku można dopasować bardzo klimatyczne klosze, które sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej przytulna.

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie – przygotuj projekt

Zanim zakupisz punkty świetlne, które znajdą się w Twoim salonie, warto przygotować sobie plan, według którego będziesz je montować. Punkty świetlne powinny być osadzone w konkretnych miejscach. Warto pamiętać, że w pokoju nie może być zarówno zbyt mało, jak i za dużo światła. Gdy Twój salon zostanie już podzielony na poszczególne strefy, które z reguły wydziela narożnik lub kanapa, można zająć się światłem. Pierwszym punktem jest oczywiście główne źródło światła. W zależności od wysokości i wielkości salonu możesz wybrać efektowny żyrandol lub postawić na minimalistyczny plafon. Jeśli zdecydujesz się na większy punkt świetlny, możesz umieścić go w centralnej części sufitu, jednak równie ciekawie prezentują się dwa mniejsze plafony w odległości około metra od siebie. Sprawią, że w salonie zachowana została odpowiednia ilość światła, a do tego wnętrze będzie się nowocześnie prezentować. Kolejną kwestią jest oświetlenie boczne, które z reguły ogranicza się do kinkietów, halogenów lub taśm ledowych, które wówczas montowane są bliżej sufitu. Możesz także postawić na lampy wiszące, które możesz umieścić bezpośrednio nad zestawem wypoczynkowym. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie Ci do gustu i pozwoli wydobyć piękno z narożnika lub sofy. Do tego doskonale sprawdzi się podczas spędzania czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. W strefie do relaksu może znajdować się także biblioteczka, która również wymaga podświetlenia. Możesz do tego wykorzystać również funkcjonalne ledy lub łańcuchy z ozdobnymi kulkami. Wspaniale sprawdza się także ustawienie w sąsiedztwie kanapy jednej lampy stojącej, która ma dodatkowo ruchome ramię, dzięki temu można wygodnie skierować światło w dowolnym kierunku.

Rozmieszczenie lamp w salonie – strefa intensywnego oświetlenia

Następnie należy zająć się strefą aktywności, w której umieszczany jest większy stół, głównie w tym domach, w których nie ma osobnego miejsca na jadalnię. Do tego przeważnie znajduje się więcej wolnej przestrzeni na ewentualne zabawy. Wówczas możemy ustawić również barek z alkoholem, jednak ta strefa z pewnością wyróżnia się barwą światła oraz jego intensywnością. Najlepiej sprawdzi się neutralny odcień rozmieszczony na suficie lub na ścianie. Ozdobne punkty świetlne nie są w tym miejscu potrzebne, a mogą wręcz zaburzyć tę przestrzeń. Nad stołem możesz dodatkowo umieścić lampy wiszące, które pozwolą Ci w komfortowych warunkach spożyć posiłek. Takie podświetlenie tej przestrzeni z pewnością sprawi, że nabierzesz ochoty na aktywności z rodziną.

Jak zaplanować oświetlenie w salonie – dopasuj je do stylu

Poza rozmieszczeniem lamp w salonie zadbaj także o styl. Aby pokój dzienny był spójny, muszą się w nim znajdować konkretne punkty świetlne, które będą idealnie do siebie pasować, jest to zasada, która obowiązuje w przypadku doboru oświetlenia w całym mieszkaniu. Zacznijmy zatem od określenia stylu w danej przestrzeni. Jeśli pokój zachowany został w klimacie skandynawskim, warto zadbać o delikatne oświetlenie. Doskonale sprawdzą się lampy o ciekawej formie, które wyróżniają się jasną barwą. W przypadku tego stylu niezwykle ważne jest zachowanie umiaru, minimalistyczne punkty świetlne będą wręcz wskazane. Do tego doskonale sprawdzą się plafony o geometrycznych kształtach oraz kinkiety rozmieszczone w odległości około 60 centymetrów od siebie. Każdy styl aranżacyjny charakteryzuje się zupełnie innymi elementami, dlatego w przypadku wnętrz glamour warto postawić na bardziej błyszczące i bogato zdobione światła, które sprawią, że pokój dzienny będzie wydawał się bogato zdobiony, wręcz lekko barokowy. Możesz postawić na lampy z kryształkami. W tym przypadku lepiej wyglądać będzie żyrandol niż plafony. Natomiast kinkiety zmień, na lampy stojące. Warto wybrać ozdobne klosze, które doskonale rozproszą światło. Co jeśli Twój salon zachowany został w klimacie industrialnym? Wówczas postaw na surowe propozycje, które odznaczają się metalowymi elementami i minimalistyczną fakturą. Odpowiednie rozmieszczenie lamp w salonie sprawi, że stanie się on przyjemnym miejscem do spędzania czasu, a nawet pracy.

Nasze wpisy

loader