Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie oświetlenie do biura będzie odpowiednie? Jakie lampy wybrać?

2022-11-18
Jakie oświetlenie do biura będzie odpowiednie? Jakie lampy wybrać?

Oświetlenie w biurze odgrywa wręcz fundamentalną rolę. To za jego sprawą oczy nie męczą się podczas długich godzin spędzonych przed ekranem komputera lub nad różnymi papierami. Warto mieć to na uwadze aranżując przestrzeń dla swoich pracowników. Do tego w biurze ważne jest odpowiednie rozplanowanie poszczególnych przestrzeni. Dlatego w kuchni, w sali konferencyjnej oraz przy stanowiskach pracy powinno pojawić się inne oświetlenie. Warto także mieć na uwadze fakt, aby zadbać o energooszczędne oświetlenie, które sprawi, że zniwelujemy znacząco rachunki za prąd. Zatem jakie światło będzie najlepsze do biura?

Jakie oświetlenie do biura wybrać?

W biurze ważny jest przede wszystkim wysoki komfort pracy. Godziny spędzone przed monitorem sprawiają, że wzrok bardzo szybko się męczy, a co za tym idzie, często uniemożliwia efektywną pracę. Dlatego tak ogromną rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie oświetlenia do potrzeb pracowników. Zatem przy stanowiskach pracy poza górnym oświetleniem powinna znaleźć się także lampka, która pozwoli pracownikom na wygodne dopasowanie mocy światła do własnych potrzeb. Dzięki temu będą mogli skierować źródło światła na dokumenty lub inne elementy, które wymagają od nich precyzyjnej pracy i wytężania wzroku. Co do barwy oraz mocy żarówki należy mieć na uwadze fakt, że im cieplejsze światło, tym szybciej nabieramy chęci do odpoczynku. To się oczywiście łączy z faktem, że pracownik zaczyna być senny i przestaje być efektywny. Dlatego górne światło w biurze powinno mieć zachowaną barwę zimną, aby pobudzać do działania. Nie poleca się już jednak świetlówek, które po dłuższym czasie nie są po prostu zbyt przyjemne dla oczu. Zastąpiły je zatem z powodzeniem ledy. Doskonale prezentuje się zatem nowoczesne oświetlenie liniowe lub funkcjonalny systemy szynowe. Są proste w konserwacji, a do tego wspaniale prezentują się w przestrzeni biurowej i dają odpowiednie światło do pracy, nawet w pochmurne dni lub wieczorem.

Jak oświetlić biuro w poszczególnych strefach?

W biurze również warto podzielić przestrzeń na poszczególne strefy. Dzięki temu pracownicy będą w stanie uzyskać doskonały poziom oświetlenia w różnych przestrzeniach, zarówno podczas relaksu w kuchni, burzy mózgów w sali konferencyjnej, czy pracy przy biurku. Oczywiście wyjątkowo ważne będzie także dobranie odpowiedniej mocy, ale przede wszystkim barwy. Zatem do sali konferencyjnej coraz chętniej wybierane są barwy neutralne, które nie podrażniają oczu, a do tego sprawiają, że pracownicy mają bardziej otwarte głowy. Do tego wpływają one na nastrój w danym pomieszczeniu. Na przedpokoju światło jest nieco przytłumione, dzięki temu wzrok odpoczywa od intensywnych barw i daje chwilę wytchnienia, która jest wręcz wymagana. W kuchni oraz w miejscu, gdzie można odpocząć, które coraz częściej można spotkać w mniejszych i większych biurowcach, panuje zazwyczaj klimat przygaszonego, ciepłego światła, które sprzyja relaksowi. Takie rozwiązania z pewnością przypadną do gustu zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Do tego pozwolą Ci stworzyć w Twoim biurze przyjemny klimat. Konkretną ważną kwestią jest dopasowanie energooszczędnego rozwiązania, które wyraźnie zminimalizuje koszty. W przypadku dużej ilości światła ma to ogromne znaczenie. Wykorzystanie ledów pozwoli zminimalizować ilość zużytej energii nawet o 50%! Do tego pobierają one zdecydowanie mniej energii, co w przypadku 8 godzin nieustającej pracy będzie miało ogromne przełożenie na wysokość rachunków za prąd. Chętnie montuje się ledy w domu, a także wykorzystuje jako światło w ogrodzie oraz właśnie w biurze.

Jakie lampy do biura – dopasuj idealną moc

Podczas dobierania światła zwróć także szczególną uwagę na jego moc. W biurze będzie ona miała ogromne znaczenie. Jeśli zdecydujesz się na ledy z pewnością bardzo przypadną Ci do gustu, głównie ze względu na oszczędność. Dla porównania żywotność tradycyjnych żarówek plasuje się na poziomie około 10 tysięcy godzin, natomiast ledów oscyluje w granicach aż 30 tysięcy godzin lub nawet dłużej! Jest to ogromna różnica! Dodatkowo można także dobrać barwę światła i wybrać np. bardzo naturalny odcień, który dobrze wpłynie na pracę w danym miejscu. Ten rodzaj żarówek pozwala także na uzyskanie bardzo wysokiej jakości światła. Pamiętaj także o poziomie oddawania naturalnych kolorów oraz zachowaniu niskiego wskaźnika UGR. Żarówki ledowe mają je na poziomie, kolejno CRI>90Ra, a także odpowiedniego wskaźnika UGR, który nie oślepia, nawet przy długim użytkowaniu. Co do natężenia światła w przypadku komputerów poleca się, aby nie było ono słabsze niż 500 lx. Dzięki temu będzie można przez długi czas wpatrywać się w monitor komputera i wykonywać efektywnie swoją pracę. Natomiast jeśli sprzęt elektroniczny będzie wykorzystywany jedynie sporadycznie np. skaner czy drukarka na korytarzu, wystarczy jednie 300 luksów. Co ważne polskie prawo reguluje odpowiednimi przepisami również oświetlenie w pomieszczeniach biurowych, dlatego pracodawca jest zobowiązany, aby pracownik miał zachowane odpowiednie standardy w tym zakresie.

Nasze wpisy

loader
pixel