Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka wybrać? ile lumentów?

2022-06-30
Jakie oświetlenie do pokoju dziecka wybrać? ile lumentów?

W pokoju dziecka, bez względu na jego wiek, dobranie odpowiedniego oświetlenia jest niezwykle istotne. Z tego powodu dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale również na moc światła. Pokój dziecka dzieli się na kilka sektorów, szczególnie jeśli mowa o starszaku, który rozpoczął już swoją przygodę z nauką. Wówczas w jego sypialni powinno znaleźć się miejsce na biurko, na którym spocznie lampa o mocnym, raczej zimnym świetle. Konieczne będzie także wydzielenie sekcji do spania i zabawy. Jak zatem odpowiednio dobrać rodzaj oświetlenia do pokoju Twojej pociechy?

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka – podstawowy podział

Zanim zakupisz konkretne lampy i górne oświetlenie do pokoju dziecka, stwórz nawet prowizoryczny projekt, w którym podzielisz miejsce na poszczególne strefy. Mowa o miejscu do nauki i rysowania, strefie do relaksu i do spania oraz części, w której znajdują się zabawki. Takie rozmieszczenie pozwoli ci na funkcjonalne ustawienie mebli, a także rozplanowanie stref oświetleniowych. W każdym z tych miejsc powinno być nieco inne światło. Strefa do nauki wymaga zastosowania mocniejszej żarówki, która sprawi, że czytanie czy robienie pracy domowej, nawet wieczorem nie zmęczy Twoich oczu. Światło do nauki sprawi także, że Twoje dziecko nie będzie miało w przyszłości problemów ze wzorkiem. Drugi sektor obejmuje łóżko i szafkę nocną. W tym miejscu można zaszaleć. Doskonale sprawdzi się dekoracyjne oświetlenie na ścianę np. w kształcie roweru, kota, czy ulubionej postaci z bajki. Nie zapomnij również o lampce do czytania, którą najlepiej postawić na stoliku nocnym lub umieścić obok łóżka kolorowy kinkiet. Barwa żarówki powinna wówczas pozostać ciepła. W miejscu, gdzie dziecko może swobodnie się bawić najlepiej, jeśli ustawisz mocniejsze światło, jednak nie zimne, które może dawać wrażenie chłodu w pokoju. Warto wówczas postawić na górne oświetlenie. Doskonałym rozwiązaniem są niewielkie żyrandole lub funkcjonalne i dyskretne plafony.

Jaka lampa do pokoju dziecka – dopasuj ją do stylu

W pokoju każdego dziecka panuje określony styl. Z reguły to rodzice go wybierają i dopasowują poszczególne elementy, takie jak dodatki oczywiście po konsultacji z maluchem. Warto zatem jeśli oświetlenie znakomicie z nimi współgra. Najlepiej wyglądają wówczas wzorzyste kinkiety, które można dopasować do stylu, w jakim zachowany został pokój. Doskonale wyglądają również lampy, które możesz pomalować wraz z dzieckiem. Nie dość, że sprawdzą się w każdym pokoju, to jeszcze sprawią Wam masę zabawy. To jednak nie wszystko, na biurku najlepiej będzie umieścić lampę o ciekawym kształcie oraz wyginającym się stelażu, który można dowolnie dopasować do swoich potrzeb. Jeśli zależy Ci, aby dodatkowo podświetlić niektóre elementy w pokoju dziecka, możesz zastosować taśmy LED, które będą doskonale prezentować się w szafie, pod półkami oraz na ramie łóżka. Takie światełka, zachowane w różnych barwach z pewnością docenią zwłaszcza te dzieci, które dopiero uczą się same zasypiać. Co do górnego światła, doskonale wyglądają plafony z ciekawymi wzorami. Są bardzo dyskretne, dają dosyć mocne i przyjemne światło, które bez trudu rozświetli cały pokój, a przy tym nie będzie raziło malucha w oczy. Takie rozwiązanie pozwoli Ci również pogłębić różnice między strefami. Ponadto każdą z tych lampek będzie można włączyć osobno i oświetlić jedynie biurko, łóżko lub miejsce do zabawy, co sprawia, że zaoszczędzisz na rachunkach za prąd. W pokoju dziecka, bez względu na jego wiek, ciekawie prezentują się projektowy. Możesz dzięki nim wyczarować magiczny świat na ścianach i suficie jego pokoju. Dostępne są wersje z postaciami z bajek, dla młodszych dzieci i galaktyka dla starszaków. Bez względu na to, czy Twoja pociecha interesuje się kosmosem, czy też nie, z pewnością skradnie on jej serce i przez długi czas pozostanie w użytku. Warto mieć jednak na uwadze, że nie nadaje się do czytania.

Jakie światło do pokoju dziecka – najbardziej oryginalne propozycje

Mamy już ustalone konkretne strefy, a także to, jakie rodzaje oświetlenia powinny znaleźć się w poszczególnych miejscach. Warto teraz wybrać najciekawsze lampki, żyrandole, kinkiety i plafony, które zachwycą Twoje dziecko. Jednak to nie wszystko, możesz także postawić na elementy dekoracyjne, które dodatkowo stanowią doskonałe źródło światła. Możesz także wybrać absolutnie wyjątkowy kinkiet, który nadaj kącikowi dziecka przytulnego, przyjemnego wyrazu. Najlepiej powiesić go w okolicy łóżka, tak aby zastąpił lampkę nocną i zachęcał malucha, aby spał we własnym łóżku. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych propozycji, które z pewnością skradną serce Twojego dziecka. Niektóre wyglądają jak żywcem wyjęte z ulubionych bajek. Wyraziste barwy, ciekawe kształty i delikatne światło, to wszystko, czego potrzebuje Twoja pociecha, aby spokojnie zasnąć. Możesz także pokusić się o zamontowanie w jego pokoju włącznika, który reguluje natężenie światła. Dzięki temu będzie miało możliwość dostosowania intensywności do swoich indywidualnych potrzeb. Zatem podczas oglądania bajki można przygasić górne światło, a podczas nauki czy układania puzzli pięknie rozjaśnić pokój.

Ile lumenów do pokoju dziecka, czyli dopasuj moc idealną moc oświetlenia

Pokój dziecka powinien mieć zachowane nie tylko odpowiednie strefy oświetleniowe, ale również idealnie dopasowaną moc światła, która sprawi, że będzie chciało się przebywać w danym pomieszczeniu. Nie da się ogólnie określić, ile lumenów będzie dobrych w pokoju malucha — należy wziąć pod uwagę różne zależności. Mowa o wielkości pokoju, rodzaju oświetlenia, jakie wybierzesz, a nawet wieku dziecka. Młodsze dzieci lubią cieplejsze i lekko przygaszone światło, które nie razi ich w oczy. Maluchy często mają nadwzroczność, dlatego im młodsze dziecko, tym delikatniejsze światło powinno je otaczać. Co do wielkości pokoju przyjmuje się, że na 10 m2 najlepiej jest rozłożyć 3500 lumenów. Jak to się przekłada na ilość żarówek? Wychodzi mniej więcej 4 standardowej wielkości żarówki lub tyle samo ledów. Zatem na jedną niewielką sypialnię w zupełności wystarczy dopasować jedną lampkę nocną lub kinkiet przy łóżku, górne źródło światła oraz oświetlenie przy biurku. Tyle światła będzie wystarczające dla dzieci w różnym wieku. Reasumując, standardowa sypialnia powinna być zaopatrzona w te podstawowe źródła światła. Można je jednak dopełnić ozdobnymi łańcuchami świetlnymi z kolorowymi kulkami, czy projektorami, które znakomicie urozmaicają takie pomieszczenie.

Jakie światło do pokoju dziecka — ciepłe czy zimne?

Wybór rodzaju światła do każdego z pomieszczeń w domu to niezwykle ważna sprawa. Każdy pokój ma nieco inne wymagania. Do gabinetu lepiej sprawdzi się chłodne lub neutralne światło, do salonu również większość osób stawia na neutralną barwę, aby można było jednocześnie wypocząć, a także urządzić przyjęcie i pobawić się z dziećmi. Natomiast w sypialni malucha lepiej sprawdzi się w większości cieplejsze światło, które będzie bardziej przyjazne dla jego wzroku. Natomiast im starsze dziecko, tym jego potrzeby w tym zakresie zwiększają się. Dlatego należy dopasować lampki na biurko, które będą pozwalały na odrabianie lekcji w komfortowych warunkach. Wówczas światło znajdujące się w strefie do nauki powinno być raczej zimne. Dzięki temu organizm dziecka nie będzie ospały, a wszystkie symbole i nawet niewielkie literki będą wyraźne. Pamiętaj, że barwa światła nie jest do końca zależna jedynie od samej żarówki. Oczywiście wiadomo, że to absolutna podstawa. Drugą kwestią jest jednak klosz, który z reguły ma również swoją barwę. Im bliżej biurka znajduje się lampka, tym powinna mieć jaśniejszy klosz. Natomiast przy łóżku możesz postawić na coś bardziej przygaszonego jak np. granatowy, ciemnozielony czy fioletowy klosz. Możesz także zdecydować się na zamontowanie oświetlenia ledowego, którym można sterować zdalnie. Dzięki temu dziecko, zwłaszcza to większe będzie mogło dopasować barwę światła oraz stopień jego natężenia do własnych potrzeb. Co sprawia, że nie będziesz musiał zastanawiać się, czy wybrać światło ciepłe, czy zimny. Dopasujesz je wedle potrzeby.

Nasze wpisy

loader
pixel