Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie oświetlenie na klatkę schodową wybrać?

2022-06-30
Jakie oświetlenie na klatkę schodową wybrać?

Klatka schodowa, zwłaszcza większa w bloku czy w domu wielorodzinnym powinna być odpowiednio podświetlona. Dzięki temu budynek wewnątrz prezentuje się przytulnie, a do tego zachowuje wszelkie walory praktyczne tego miejsca. Klatka schodowa, tak samo jak korytarz w domku jednorodzinnym, powinna być odpowiednio podświetlona, aby ułatwić poruszanie się w tym miejscu. Doskonale sprawdzi się zachowanie spójności, dzięki czemu całość nabierze eleganckiego, stylowego, a przy tym również nienachalnego wyglądu. Postaw również na odpowiednią barwę światła, tak aby nawet klatka schodowa wydawała Ci się przyjemna w odbiorze, w końcu to ona prowadzi do Twojego idealnego mieszkania.

Jakie oświetlenie na klatkę schodową wybrać?

Oświetlenie, które umieszczone będzie na klatce schodowej, powinno przede wszystkim współgrać z tym, jaki styl został utrzymany w tym miejscu. Z reguły w nowoczesnych blokach jest on dopasowany do tego, jak budynek prezentuje się z zewnątrz. Zatem do nowoczesnych klatek schodowych pasować będą minimalistyczne lub nawet lekko ozdobne kinkiety. Oczywiście nie można także zapomnieć o oświetleniu górnym, które z reguły ogranicza się do plafonów. Dają one przyjemne, wyraziste światło, które dokładnie oświetla całą przestrzeń, łącznie ze schodami oraz różnymi zakamarkami. Z reguły większość tego typu świateł utrzymana jest w zimnym lub neutralnym świetle, z uwagi na to, że nawet w dzień panuje tam mrok. Mała dostępność światła słonecznego wymaga więc zastosowania odpowiednio mocnego światła. Zatem jeśli zastanawiasz się, czy wybrać światło ciepłe, czy zimne, lepiej postawić na to drugie. Dodatkowo powinieneś wybrać również wielkość żarówki, która sprawi, że nawet wyjątkowo duża klatka schodowa stanie się przyjazna. Takie dopasowanie poszczególnych elementów ułatwi zagospodarowanie klatki tak, aby prezentowała się wyjątkowo atrakcyjnie. Co, jeśli w Twoim bloku lub domku jednorodzinnym panuje klimat vintage? Należy wówczas dopasować do niego styl lamp. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych propozycji również tych właśnie w stylu vintage, rustykalnym, nowoczesnym oraz minimalistycznym. Warto także dopasować dodatkowe funkcje. Poza standardowym włącznikiem światła, który z reguły uruchamia punkty świetlne na danej wysokości, ale także i na całej klatce schodowej, wiele osób decyduje się na podłączenie systemu czujników ruchu, które włączają punkty świetlne, gdy ktoś pojawi się w ich obrębie. Gwarantujemy, że jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się od lat.

Jak oświetlić klatkę schodową w dużym bloku?

Zdecydowanie łatwiej jest dopasować stylowe oświetlenie do mniejszej klatki schodowej, np. w bloku 4-5 piętrowym. Co jednak gdy mieszkasz w wieżowcu? Wówczas warto postawić na funkcjonalny minimalizm, który sprawi, że każde z pięter będzie znakomicie się prezentowało i dostarczy odpowiednią ilość światła. Doskonale wyglądają klasyczne okrągłe plafony oraz te o kształcie kwadratu. Jeśli jednak poszczególne piętra są bardzo obszerne, lepiej postawić na długie lampy sufitowe, które znakomicie spełniają swoją funkcję. Możesz także urozmaicić tę przestrzeń i dopasować do niej kinkiety. Pamiętaj jednak, żeby były one dosyć proste w formie, aby utrzymanie ich w czystości nie sprawiało problemu. Świetnym rozwiązaniem są także taśmy ledowe, umieszczone dodatkowo w różnych punktach, jak np. w okolicy windy. Dzięki temu to miejsce będzie odpowiednio wyeksponowane, a całość nabierze naprawdę ciekawego charakteru. Warto wówczas zainwestować w specjalne obudowy, które zabezpieczą ledy przed uszkodzeniem oraz ewentualną kradzieżą. Stawiaj przede wszystkim na dobre jakościowo produkty, które posłużą wiele lat w niezmienionej formie. Tak samo, jak wybierasz lampę do salonu, również w tym przypadku liczy się ciekawy design oraz trwałość produktu.

Jakie oświetlenie na klatce schodowej w domu wielorodzinnym?

W domu wielorodzinnym sprawdzi się zdecydowanie inne światło. W tym przypadku możesz poszaleć z formą. Miejsca jest zdecydowanie mniej, a do tego coraz częściej montowane są duże okna, które wpuszczają światło z zewnątrz. Dzięki temu często wykorzystuje się ledy, które charakteryzują się wydajnością, do tego są ekologiczne i niedrogie. Możesz nawet zmieniać ich barwę i na każdym piętrze zastosować ją w nieco innym odcieniu. W zależności od stylu, na który się zdecydujesz, warto także sprawdzić, jak wytrzymałe są obudowy punktów świetlnych, które wybierzesz. Oczywiście im trwalsze, tym dłużej pozostaną w niezmienionej formie. Jeśli masz taką możliwość, warto dopasować lampy do ścian i wkomponować je na tyle w ich styl, aby w dzień pozostawały praktycznie niewidoczne. Sprawdza się to z reguły w budynkach nowoczesnych, gdzie zastosowany został beton architektoniczny. Wówczas wystarczy dobrać odpowiedni kształt i ilość lamp do ściany i zlecić pracę wykwalifikowanemu elektrykowi.

Lampy na klatkę schodową w bloku – postaw na nowoczesne rozwiązania

Na klatce schodowej w bloku fantastycznie wygląda także oświetlenie liniowe, które pozwoli Ci w prosty sposób oświetlić swoją klatkę schodową. Co do samej ilości światła powinno się ono znajdować przede wszystkim na wejściu do klatki schodowej, a później w zależności od wysokości piętra, na sześć schodów powinien znaleźć się jedne kinkiet, a także na każdym półpiętrze oraz piętrze niewielki plafon. Do tego możesz urozmaicić wygląd swojej klatki schodowej i zamontować przy każdy schodku okrągłe światło ledowe, które będzie je od boku podświetlać. Z pewnością całość będzie się wyjątkowo prezentować, każde piętro nabierze wyjątkowego, wręcz magicznego wyrazu. Warto stawiać na dobre jakościowo rozwiązania, takie jak światła ledowe, które nie przysporzą Ci kłopotu, jeśli chodzi o częstotliwość wymiany żarówki, a także pod względem dbałości o nie. Doskonale wyglądają w każdym pomieszczeniu, od nowoczesnych budynków, przez eleganckie apartamentowce, a na starych wieżowcach i klimatycznych kamienicach kończąc.

Nasze wpisy

loader
pixel