Jakie oświetlenie na balkon wybrać? Pomysły i porady
Oświetlenie balkonu czy tarasu ma ogromne znaczenie. Dzięki temu można korzystać z tej przestrzeni bez względu na porę dnia. Warto także wspomnieć, że może ono stanowić również samo w sobie ozdobę balkonu. Barierki wokół, których owinięte zostały ledy, czy inne drobne punkty świetlne, znakomicie współgrają z zielenią i klimatem letniego wypoczynku. Warto oczywiście dopasować ich wielkość, kształt oraz rodzaj do wystroju balkonu. Co za tym idzie, inne elementy sprawdzą się na tarasie zachowanym w klimacie boho, a inne w surowym, industrialnym stylu. Sprawdźmy, jak sprawić, że balkon rozbłyśnie feerią barw!
Jakie oświetlenie na balkon wybrać?
Balkony w blokach z reguły wyglądają podobnie. Każdy ma określoną długość i szerokość, rzadziej zdarzają się obszerne tarasy. Zatem masz ograniczone miejsce, do którego należy dopasować poszczególne elementy takie jak meble, rośliny i oświetlenie. Balkon bez odpowiedniego oświetlenia nie spełni właściwie swojej funkcji. Długie letnie wieczory spędzone w tym miejscu muszą mieć swój klimat. Dlatego światełka, które tu umieścisz, powinny być raczej przygaszone, delikatne i w przyjemny sposób oświetlać balkon. Pamiętaj, że ich kształt jest równie ważny. Jeśli taras utrzymany został w minimalistycznym stylu, bardzo kolorowe lampki mogą kompletnie zdominować całą aranżację. To samo tyczy się ich wielkości. Zatem zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, warto dobrze poznać ofertę. Na rynku znajdziesz zarówno lampy sufitowe lub ścienne, jak i stojące punkty świetlne, które same w sobie stanowią znakomitą ozdobę.
Pomysł na oświetlenie balkonu – od czego zacząć?
Perfekcyjnie oświetlony balkon sprawi, że będziesz miał ochotę spędzać na nim czas. Dlatego tak ważne jest idealne dopasowanie poszczególnych elementów do siebie. Najpierw należy skupić się na tym, aby określić wielkość tego miejsca. Im większy metraż, tym lampek powinno być więcej. Ich rozmieszczenie również jest niezwykle istotne. W zależności od tego, czy ma on barierki, czy jedynie szklaną taflę, trzeba dopasować odpowiednie światełka. Jeśli nie masz jak zamontować łańcuchów świetlnych, możesz pokusić się o ich zamocowanie do sufitu.
Możesz także wykorzystać funkcjonalne kinkiety na ścianę. Wspaniale zdają egzamin także lampy solarne, które można umieścić w doniczkach roślin. Dzięki temu światło, które dają, jest bardzo przyjemne, eksponuje także wygląd roślin i ciekawie prezentuje się również za dnia. Warto wspomnieć, że w przypadku lamp solarnych są to produkty ekologiczne. Energia, która je uruchamia, pozyskiwana jest ze słońca, a co za tym idzie, nie potrzebujesz baterii czy prądu, aby cieszyć się ich przyjemnym blaskiem.
Jak zrobić oświetlenie na balkonie – dostosuj je do stylu
Kolejną kwestią, o której należy pamiętać podczas świetlnej aranżacji balkonu, jest dopasowanie lampek do stylu, który na nim panuje. Wiadomo, że do klimatu glamour nie będą pasować elementy boho i na odwrót. Dobór oświetlenia w tym miejscu możesz również warunkować tym, w jakim stylu zostało zaprojektowane światło np. w salonie, z którego jest bezpośrednie wyjście na taras. Dzięki temu stworzysz spójną i bardzo ciekawą całość. Tak zaaranżowana przestrzeń sprawia, że aż chce się spędzać czas na świeżym powietrzu. Możesz wówczas wykorzystać je na urządzenie przyjęcia, czytanie książki czy oglądanie filmów. Warto także zadbać o to, aby było na nim kilka punktów świetlnych, dzięki temu będziesz mógł nimi dowolnie operować i dostosowywać je do wydarzenia i klimatu, jaki chcesz uzyskać w danej chwili. Pamiętaj także o tym, żeby tworzywo, z jakiego zostały wykonane lampki na zewnątrz, było odpowiednio trwałe i odporne na działanie wilgoci.
Jak oświetlić balkon, czyli na co zwrócić szczególną uwagę?
Oświetlenie balkonu zapewnia nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również trwałość. Bez względu na to, czy wybierzesz wersję zasilaną na prąd, światło słoneczne czy baterie, każda z nich wymagać będzie zastosowania szczelnej obudowy. To ona uchroni żarówki lub ledy przed uszkodzeniem. Takie wartości mierzy się współczynnikiem IP. Informacje co do niego powinny znajdować się na opakowaniu. Jeśli nie zostały przedstawione, z reguły oznacza to, że lampki nie nadają się do umieszczenia ich na zewnątrz. Najbardziej polecana wartość IP, która sprawdzi się na balkonie to IP 44. Jednak im wyższa, tym lepiej. Pamiętaj, że dzięki temu unikniesz również porażenia, zwłaszcza w przypadku lampek uruchamianych na prąd. Należy także pamiętać o śniegu, mrozie i silnych promieniach ultrafioletowych. Każde z nich może pogorszyć nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność urządzenia. Dobrej jakości rozwiązania posłużą przez wiele lat w niezmienionej formie, nawet jeśli często wystawiane są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Najlepiej sprawdzają się urządzenia aluminiowe, stalowe, żeliwne, a także te wykonane z grubego i szczelnego plastiku. Dobrze sprawdzają się podobne elementy oświetlenia jak w ogrodzie, a także drobne punkty świetlne na taras.
Lampa solarna Outdoor Solar Aron IP67 3000K Metal czujnik ruchu 10/80lm 20*10cm (PL94239) - Paulmann
Jak zrobić oświetlenie na balkonie – czy wszystko jest dozwolone?
Mieszkając w bloku, musisz liczyć się z tym, że nie wszystkie modyfikacje możesz wprowadzać bez konsultacji. Tyczy się to głównie tych, które bezpośrednio ingerują w wygląd elewacji. Warto zatem zasięgnąć opinii zarządcy bloku. Kwestia jest jeszcze bardziej złożona w przypadku zabytkowych kamienic, które nierzadko są bardzo delikatne. Z reguły w takich miejscach lepiej sprawdzają się rozwiązania, które nie zmieniają wyglądu budynku, a także nie wymagają kucia lub wiercenia w ścianach. Lepiej wówczas zdecydować się na lampki solarne, drobne punkty świetlne czy łańcuchy ledowe. Możesz dopasować ich kolor do aranżacji, a jeśli na elewacji znajdują się ciekawe elementy architektoniczne, możesz je dodatkowo wyeksponować. Co ciekawe ledy są nie tylko stosunkowo niedrogie, a przy tym trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Możesz również dowolnie zmieniać ich barwę. Dzięki temu Twój balkon w ciągu chwili może kompletnie się zmienić i stać się miejscem romantycznego spotkania lub przestrzenią do zabawy dla znajomych. Tego typu oświetlenie daje masę aranżacyjnej wolności.
Jak oświetlić balkon o niewielkim rozmiarze?
Na każdym blokowisku znajdziesz naprawdę przeróżne rodzaje balkonów. Z reguły są one dosyć wąskie, ale za to długie. Już odchodzi się raczej od projektowania wersji metr na metr. Mimo to nadal można je spotkać w starszych blokach, zwłaszcza tych z wielkiej płyty. Trzeba wówczas znaleźć jakieś rozwiązanie, aranżacyjne i oświetleniowe, aby nawet taką przestrzeń ciekawie zagospodarować. Co do punktów świetlnych korzystniej wyglądać będą łańcuchy ledowe, które możesz zawiesić w dowolnym miejscu. Do tego lepiej wybieraj niewielkie klosze, aby nie przytłoczyły one tego miejsca. Wiele osób decyduje się także na składane stoliki i krzesełka, które po złożeniu można oprzeć o barierkę. Wówczas doskonale prezentować się będą lampiony lub lampki stojące. Możesz także podkreślić wygląd roślin, które po podświetleniu na odpowiedni kolor, będą robić piorunujące wrażenie!
Pomysł na oświetlenie balkonu – jak odmienić tę przestrzeń?
Coraz więcej osób decyduje się na aranżację balkonu. Jeszcze do niedawna była to głównie przestrzeń użytkowa, na której można było wywiesić pranie. Teraz spełnia funkcję dodatkowego miejsca do wypoczynku. Stał się niejako przedłużeniem salonu czy sypialni. Warto zatem pójść o krok dalej i jeszcze bardziej połączyć te dwa miejsca ze sobą, a co za tym idzie, jeśli masz wnętrze zachowane w stylu industrialnym, glamour, czy skandynawskim, również na balkonie możesz wprowadzić elementy, który nawiązują do tego klimatu. Mogą być to meble w tym stylu, rośliny lub oświetlenie. Wówczas zwróć uwagę na kolor i kształt obudowy Twojej lampy lub kinkietu. To ona będzie łączyć ze sobą te dwa miejsca. Warto oczywiście znaleźć dobre rozwiązania, które dostępne są w asortymencie sklepu online tomix.pl. Dzięki temu zyskujesz pewność, że pozostaną z Tobą na wiele lat w niezmienionej formie.
Jak zrobić oświetlenie na balkonie bez prądu?
Nie każdy ma na balkonie podłączenie do prądu. Warto wówczas znaleźć rozwiązanie, które wykluczy konieczność podłączania lampek do kontaktu. Doskonale sprawdzi się wówczas właśnie oświetlenie solarne, które pozwala na uruchomienie światła z wykorzystanie promieni słonecznych. W zestawie z ozdobnymi lampkami znajduje się mały panel słoneczny, które nagrzewa się za dnia, a wieczorem oddaje światło. Możesz znaleźć wersję w formie łańcuchów, a także stojące lampki ozdobne oraz mini rozwiązania do doniczek. Pamiętaj, aby zadbać o ich odpowiedni poziom zabezpieczenia przed wilgocią, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się umieścić je w ziemi wraz z kwiatami.