Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podłączyć dwa czujniki ruchu pod jedną lampę?

2023-07-17
Jak podłączyć dwa czujniki ruchu pod jedną lampę?

Wśród systemów domowej automatyki jedną z najważniejszych funkcji pełni czujnik ruchu. Do jego podstawowych zadań należy przede wszystkim usprawnienie wielu procesów. Detektor jest przydatny również z innych względów. Odpowiedni czujnik ruchu umożliwia włączenie oświetlenia tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki detekcji ruchu wzrasta oszczędność związana z energią elektryczną, zwłaszcza w przypadku żarówek i lamp zasilanych tradycyjnie.

Nowoczesne czujniki są proste i intuicyjne w montażu, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Najczęściej spotkać można je w domu w takich miejscach, jak schody. W tym przypadku zastosowanie czujnika ruchu dodatkowo podnosi bezpieczeństwo osób poruszających się po wnętrzach. Właściciele domów, którzy chcą zmodernizować system oświetlenia, często nie wiedzą jednak, jak wybrać czujnik ruchu. Równie często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, jak podłączyć kilka czujników ruchu, by działały prawidłowo i niezawodnie. Instalacja czujnika ruchu nie musi być wyzwaniem! Wystarczy zastosować się do właściwych schematów. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem i jakie są rodzaje czujników ruchu do zastosowania w domach prywatnych?

Jak działa czujnik ruchu? Rodzaje czujników ruchu i zasada działania

Podłączenie czujnika pozwala na bezobsługowe korzystanie z oświetlenia w domu. W przypadku, gdy zapomnimy o zgaszeniu światła, czujnik załatwi to za nas, co zapobiegnie bezsensownemu poborowi energii elektrycznej. W dzisiejszych czasach czujniki ruchu stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w domach prywatnych, podczas gdy jeszcze do niedawna kojarzone były wyłącznie z obiektami użyteczności publicznej. Czujnik ruchu w domu to ogromne usprawnienie oraz oszczędność. Zanim zdecydujemy się na wybór systemów, warto jednak zastanowić się, w jakich miejscach zamontować czujnik ruchu, by mógł on maksymalnie spełniać swoją praktyczną funkcję, jaką jest włączanie oświetlenia podczas detekcji ruchu.

Najczęściej spotkać można czujnik ruchu schodowy. Umieszczenie czujnika w takim miejscu wpływa na bezpieczeństwo korzystania ze stopni. Przy oświetlaniu zewnętrznym domu, czujniki ruchu najczęściej spotykane są w okolicach drzwi wejściowych oraz bram. Działanie czujnika opiera się nie tylko na detekcji ruchu, popularnym rozwiązaniem przy projektowaniu funkcjonalnego oświetlenia domu są także czujniki zmierzchu. Jakie są wszystkie rodzaje czujników ruchu dostępne na rynku?

  • Czujnik mikrofalowy — emituje i odbiera fale elektromagnetyczne.
  • Czujnik aktywny — wykrywa ciepło emitowane przez ludzi i zwierzęta. Wiązka promieni podczerwonych wysyłana przez system powoduje jego uruchomienie.
  • Pasywny czujnik ruchu pir — działa podobnie do czujnika aktywnego, podstawową różnicą jest brak emitowania podczerwieni. Czujniki pir analizują zmiany wykrywane w obszarze działania.
  • Czujniki laserowe — uruchomienie systemu następuje po przerwaniu wiązki laserowej generowanej przez czujnik.

Znając już wszystkie dostępne na rynku rozwiązania, można wybrać system odpowiedni dla naszych potrzeb i oczekiwań. Montaż czujnika ruchu nie powinien być dużym wyzwaniem. Schemat podłączenia czujnika jest zazwyczaj dołączony do opakowania. Problem może pojawić się wtedy, gdy w celu usprawnienia systemu oświetlenia w domu zechcemy podłączyć np. czujnik ruchu oraz czujnik zmierzchu do jednej lampy. Jak to zrobić i czy równoległe działanie obu czujników jest możliwe bez wzajemnego pobudzania i zakłóceń?

Jak wybrać czujnik ruchu do wnętrza lub ogrodu — schemat podłączenia czujnika

Przed montażem czujnika ruchu należy wybrać odpowiedni model, biorąc pod uwagę, gdzie będzie zamontowana lampa z czujnikiem. Systemy montowane na zewnątrz powinny być odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, niskie lub bardzo wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Podczas zakupu należy też zwrócić uwagę na kąt detekcji i sposób zasilania czujnika. Wyróżnić można zarówno czujniki zasilane bateryjnie, jak i te korzystające z sieci. Czujki zasilane bateryjnie sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach, w których korzystanie z zasilania kablowego jest niemożliwe. Kąt detekcji również jest bardzo ważny, ponieważ pomaga w ustaleniu obszaru pracy czujnika. Większy kąt oznacza też większy zasięg czujnika. Zasięgu nie da się zwiększyć w sztuczny sposób, na przykład montując czujnik wyżej, gdyż większość modeli ma określone limity wielkości obejmowanego obszaru i po prostu przestaną reagować na zbyt dalekie impulsy. W zależności od potrzeb można zdecydować się na czujnik o kącie detekcji 180 lub 360 stopni.

Jak podłączyć dwa czujniki do jednej lampy?

Podłączenie dwóch różnych czujników ruchu do jednej lampy jest możliwe. Jeśli nie popełnimy żadnych błędów przy montażu, to oba systemy będą działały prawidłowo oraz efektywnie, w pełni automatyzując oświetlenie wewnątrz domu oraz na terenie całej posesji. Do zamontowania dwóch czujników przy jednej lampie niezbędna jest znajomość schematów instalacji oraz posiadanie odpowiednich narzędzi. Co będzie potrzebne, by zainstalować czujnik ruchu pozwalający na włączenie oświetlenia oraz dodatkowy czujnik do jednej lampy LED?

  • Klucz oczkowy i klucz torx,
  • ołówek do wyznaczenia obszaru na ścianie, w którym zamontowane zostaną uchwyty do lampy lub naświetlacza LED,
  • próbnik napięcia — do sprawdzenia przewodów po odłączeniu zasilania,
  • kombinerki, młotek i śrubokręt.

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych elementów należy odłączyć źródło zasilania i zamontować uchwyty, a następnie lampę lub naświetlacz. Klucz torx pomoże w zamocowaniu i stabilnym przytwierdzeniu uchwytów do ściany. Kiedy lampa będzie już solidnie przytwierdzona do ściany, można zabrać się za montaż obu czujników. Zarówno czujnik ruchu, jak i zmierzchu powinny być ustawione równolegle oraz podłączone do źródła zasilania, by mogły działać prawidłowo. W przypadku podłączenia czujników do jednego źródła światła zadbać należy o odpowiedni odstęp, by wykluczyć wzajemne pobudzanie czujników i niepotrzebne uruchamianie lampy. Oba czujniki podłączone pod jedną lampę powinny być dodatkowo zasilane z tej samej fazy.

Najlepsze czujniki ruchu do domów prywatnych

Czujniki ruchu podłączyć można w szybki i prosty sposób. Dzięki stosowaniu się do określonych zasad możliwe jest też podłączenie dwóch rozwiązań do jednej lampy. Istnieje wiele modeli czujników, które sprawdzą się w inteligentnych domach. Jednym, z najlepszych rozwiązań są czujniki pir. Cechują się one korzystną ceną oraz dostępnością, ponadto są łatwe w montażu, przez co do ich instalacji nie potrzeba fachowców. Do lamp umieszczonych na zewnątrz można podpiąć czujnik ruchu i czujnik zmierzchu, jeśli nie jest on już wbudowany do źródła światła. Dzięki temu, że czujnik włącza lampę jedynie wtedy, gdy w jego obrębie wykryty zostaje ruch, ograniczony zostaje zbędny pobór energii. Nowoczesne czujniki ruchu są proste w montażu, przez co da się je podłączyć do jednej lampy. Odpowiednia czułość działania czujników na obszarze detekcji ruchu pomoże w efektywnej pracy oświetlenia.

Nasze wpisy

loader
pixel