Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie oświetlenie nad lustro do łazienki?

2023-07-19
Jakie oświetlenie nad lustro do łazienki?

Wybierając oświetlenie do domu, warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi każdemu z pomieszczeń. Dobre oświetlenie w pokoju, salonie, kuchni czy łazience decyduje o komforcie domowników, sprzyja też usprawnieniu prac kuchennych, skutecznej nauce oraz jakościowemu odpoczynkowi.

Do każdego z pomieszczeń dobrać należy jednak różne rodzaje oświetlenia, zgodnie z pełnioną przez pokój funkcją. Niezwykle ważna jest także barwa światła, gdyż bardzo często decyduje ona o użyteczności lampy. Jednym z pomieszczeń, w którym każdy z domowników spędza sporą ilość czasu w ciągu dnia, jest łazienka. Punktem, który należy dobrze doświetlić, jest lustro łazienkowe. Jakie lampy łazienkowe sprawdzą się w tym wypadku najlepiej? Odpowiednie oświetlenie lustra łazienkowego zależy od wielu czynników, jednym z najważniejszych jest kształt. Podczas wyboru lamp zwrócić należy uwagę na takie kwestie, jak moc oświetlenia. Styl lampy LED czy jakiegokolwiek innego modelu, na jaki się zdecydujemy, nie powinien też kolidować kolorem i designem z aranżacją pomieszczenia. Samo oświetlenie łazienki może nie być wystarczające, dlatego zalecane jest dodatkowo oświetlenie boczne lustra. Rozwiązanie to jest konieczne szczególnie w przypadku łazienek wyposażonych w małe okna, przez które światło dzienne nie przedostaje się na tyle, by zapewnić komfortowe korzystanie z lustra. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie i czym się kierować podczas zakupu?

Czym się kierować przy wyborze oświetlenia lustra? Lampy łazienkowe do każdej aranżacji

Perfekcyjne oświetlenie lustra łazienkowego to podstawa, jeśli chcemy zadbać o to, by wnętrze było komfortowe i funkcjonalne dla domowników. To właśnie przy lustrze łazienkowym wykonywane są czynności pielęgnacyjne, makijaż oraz fryzura, czyli wszystko, co decyduje o naszym wyglądzie w ciągu dnia. Właściwe światło ma szczególne znaczenie przy makijażu, gdyż większość kosmetyków zupełnie inaczej prezentuje się w świetle sztucznym niż w dziennym. Z tego względu barwa światła jest jednym z najważniejszych czynników, kiedy chcemy odpowiedniego oświetlić lustro łazienkowe. Wybierając oświetlenie łazienkowe, postawić należy na lampy emitujące światło, które barwą do złudzenia przypomina światło dzienne. Tylko wtedy zyskamy pewność, że obraz w lustrze jest wiarygodny i nie przekłamuje kolorów. Bogaty wybór rozwiązań dostępnych na rynku lamp ułatwia zarówno zaprojektowanie całego oświetlenia łazienkowego, jak i wybór punktowych lamp łazienkowych. Dobrać oświetlenie lustra należy też odpowiednio do jego kształtu, tak by kąt padania strumienia świetlnego był jak najkorzystniejszy i zapewniał równomierne oświetlenie twarzy. Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie boczne lustra, to świetnym rozwiązaniem będą kinkiety, które występują w bardzo wielu odsłonach, przez co łatwo dobrać je do stylu wnętrza. Kinkiety są cenione nie tylko za stylowy wygląd, ale też za prostotę montażu. Bogaty wybór kinkietów łazienkowych sprawia, że stają się one coraz popularniejsze wśród konsumentów. Równomierne oświetlenie lustra mogą zapewnić również zwykłe lampy ścienne o podłużnym kształcie, umieszczone po obu stronach lustra. Warto pamiętać, że punktowe oświetlenie w łazience powinno idealnie współgrać z głównym strumieniem światła, emitowanym przez lampy wiszące i sufitowe.

Lampy łazienkowe odporne na działanie wilgoci

Osoby zastanawiające się, jaką lampą oświetlić lustro, powinny pamiętać o tym, że łazienka to pomieszczenie, w którym wilgoć nieustannie osiada na każdej możliwej powierzchni. W związku z tym warto wybrać lampę odporną na działanie wilgoci czy gorącej pary. W ten sposób zapewnimy sobie długotrwałą i owocną eksploatację wybranego modelu doświetlenia lustra. Ważna jest przede wszystkim szczelność obudowy oraz jej powłoka. Lampy pomimo działania wilgoci powinny pozostawać w niezmienionym stanie oraz dobrze chronić żarówki. Wybierając oświetlenie boczne lustra łazienkowego, należy mieć na uwadze również ogólny wystrój pomieszczenia. Każdy element oświetlenia w łazience powinien harmonijnie pasować do całości. Jakie modele lamp nadadzą się najlepiej do oświetlenia okrągłego lustra, a co sprawdzi się lepiej przy modelach prostokątnych?

Perfekcyjne oświetlenie okrągłego lustra — na jakie modele lamp warto postawić?

Istnieje wiele modeli lamp, które sprawdzą się do oświetlenia okrągłego lustra. Nie musimy stawiać wyłącznie na oświetlenie boczne. Równie dobrze może sprawdzić się oświetlenie punktowe zamontowane na dole. Okrągłe lustro łazienkowe stanowi nieco większe wyzwanie niż klasyczny, prostokątny model. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze lamp, warto przeanalizować takie kwestie, jak rozmiar lustra oraz jego położenie. Duże zwierciadła wymagają lepszego doświetlenia, dlatego jeśli postawimy na oświetlenie od dołu, powinno ono zajmować odpowiedni obszar. Przy dużym lustrze okrągłym doskonale sprawdzą się taśmy ledowe. Alternatywą dla nich będą kinkiety znajdujące się po obu bokach.

W przypadku małego, okrągłego lustra postawić można na pojedyncze lampki boczne. Dodatkowe oświetlenie lustra należy też dobierać pod względem jego położenia. W sytuacji, gdy łazienka jest duża, przestronna i wzbogacona o spore okna, a lustro znajduje się w ich pobliżu, możemy skupić się tylko na lekkim doświetleniu. Tak samo, gdy lustro znajduje się tuż pod lampą wiszącą, stanowiącą główne źródło światła łazienkowego. W przypadku małych, ciemnych łazienek o niewielkich oknach, konieczne jest perfekcyjne oświetlenie łazienkowe, zarówno główne, jak i to punktowe, znajdujące się przy lustrze. Stawiać należy na lampy o odpowiedniej mocy, jednak nie należy pomijać względów estetycznych, nie bez znaczenia jest też barwa emitowanego światła. Jaką wybrać do łazienki?

Jaka barwa światła będzie najlepsza, by dobrze oświetlić lustro łazienkowe?

Jeśli zależy Ci na tym, by czynności związane z higieną i makijażem wykonywać w komfortowych warunkach, do oświetlenia lustra wybierz żarówki emitujące światło o barwie neutralnej, która maksymalnie imituje światło dzienne. Zarówno chłodny, jak i ciepły strumień światła będzie przekłamywać kolory, co jest szczególnie problematyczne dla osób, które w łazience wykonują dzienny makijaż. Funkcjonalne oświetlenie łazienkowe ma ułatwiać wszelkie codzienne czynności, jakie wykonujemy w tym pomieszczeniu.

Kinkiety umieszczone po bokach lustra — uniwersalne źródło światła do lustra o każdym kształcie

Kinkiety przydadzą się zarówno do oświetlenia okrągłego lustra, jak i do modeli o prostokątnym kształcie. Duże znaczenie ma w tym wypadku wielkość lustra. Duże zwierciadła powinny być doświetlane z obu stron. Jeśli lustro jest niewielkich rozmiarów, wystarczy zamontować oświetlenie tylko z jednej strony. Kinkiety to tego typu oświetlenie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego charakteru i funkcji, jaką pełni. Warto też zwrócić uwagę na to, że lampy te są bardzo dekoracyjne i dodają łazience uroku. Osoby, które preferują nowoczesne rozwiązania, mają do wyboru również taśmy LED o neutralnej barwie światła.

Powiązane kategorie

Nasze wpisy

loader