Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie żarówki energooszczędne wybrać?

2023-07-05
Jakie żarówki energooszczędne wybrać?

Ekonomiczne wydatkowanie energii elektrycznej bywa ratunkiem dla domowego budżetu. Oszczędność nie powinna iść jednak w parze ze słabym doświetleniem wnętrz. Właściwa moc żarówki i barwa światła dopasowana do funkcji danego pomieszczenia oraz potrzeb domowników, to podstawa komfortowego odpoczynku czy usprawniania różnego rodzaju prac. Wśród ekonomicznych źródeł światła niezmiennie od lat wymieniane jest oświetlenie LED, które na dobre wyparło korzystanie z tradycyjnych żarówek. Rynek oświetlenia nieustannie się jednak modernizuje, przez lata pojawiło się o wiele więcej opcji. Duży wybór alternatyw dla żarówek tradycyjnych sprawia, że właściciele domów, którym zależy na ekologicznym i oszczędnym doświetlaniu wnętrz, mają w czym wybierać. Popularnym rozwiązaniem jest między innymi halogenowa żarówka energooszczędna. Czym różni się ona od klasycznych żarówek wolframowych? Czym halogeny różnią się od żarówki LED? Wybierając ekonomiczne źródła oświetlenia do wnętrz i ogrodów, można spotkać się z różnymi wątpliwościami. Warto pogłębić swoją wiedzę, by nabyć najlepsze rozwiązania o odpowiedniej mocy świetlnej i niskim poborze energii.

Czym żarówki ledowe różnią się od żarówek tradycyjnych? Co daje zmiana na żarówki LED?

Rezygnacja z klasycznych żarówek przynosi same zalety nie tylko dla środowiska, ale też dla domowego budżetu, co da się bardzo szybko odczuć, zmieniając wszystkie źródła światła w domu na energooszczędne żarówki. Cena modeli ledowych jest nieco wyższa niż klasycznych żarówek, jednak nie należy się tym sugerować. Biorąc pod uwagę kwestie takie jak żywotność żarówek tradycyjnych, która jest o wiele krótsza od rozwiązań typu LED, to wyższa cena energooszczędnych modeli nie powinna odstraszać. Największą różnicę zauważyć można w poborze energii elektrycznej.

Żarówki energooszczędne LED — inne zalety

Modele energooszczędne, takie jak żarówki typu LED, są preferowanym rozwiązaniem również z innych względów. Jednym z nich jest oczywiście dłuższa żywotność, która również wpływa na minimalizowanie kosztów związanych z odpowiednim doświetleniem wnętrz. W przypadku żarówki LED można jednak też mówić o oszczędności czasu. Ze względu na to, że da się ją eksploatować o wiele dłużej od klasycznych żarówek, nie zachodzi potrzeba częstego rozkręcania lamp i wymieniania przepalonych środków. Ma to szczególne znaczenie w przypadku trudnodostępnych miejsc, na przykład wysoko osadzonych lamp w zabudowie kuchennej. Żarówki typu LED różnią się również budową, która nie zawiera rtęci, w przeciwieństwie do rozwiązań tradycyjnych, dzięki czemu ledowe modele są bezpieczniejsze dla użytkownika.

Co jeszcze przemawia na korzyść oświetlenia typu LED? Żarówki te łatwo jest zutylizować. Można je oczywiście oddać w specjalnych punktach zajmujących się utylizacją, ale te zazwyczaj znajdują się na obrzeżach miast. Za to w wielu popularnych sklepach budowlanych – często w galeriach handlowych w samym centrum – znajdują się pojemniki przeznaczone do ich oddawania, co ułatwia pozbycie się zużytych ledówek. Żarówki typu LED to opłacalne rozwiązanie, które niesie ze sobą niemal same zalety. Warto jednak zawsze pamiętać, że nie jest to jedyna opcja do wyboru. Równie popularne są żarówki halogenowe. Na czym polegają różnice między nimi i na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować?

Żarówki LED a żarówki halogenowe — co je różni i gdzie z nich korzystamy?

LED żarówki cieszą się bardzo dużą popularnością już od wielu lat. Do pewnego momentu stanowiły one główny sposób na ekonomiczne oświetlenie dużych powierzchni. Świetlówki energooszczędne LED spotkać można było w budynkach użytku publicznego, a także w magazynach i halach produkcyjnych, gdzie konieczne jest dostateczne doświetlenie stanowisk pracy w celu jej optymalizacji i usprawnienia. Wykorzystywanie żarówek energooszczędnych w dużych fabrykach pozwalało również na ograniczenie wydatków związanych z oświetleniem. Żarówki typu LED od dawna już przestały być kojarzone wyłącznie z dużymi powierzchniami i zakładami pracy. Dziś są one często spotykane w domach prywatnych, jako stała, ekonomiczna alternatywa dla żarówki klasycznej. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się halogenowa żarówka energooszczędna. Żarówka ta również ma swoje plusy, między innymi naśladowanie barwy światła zbliżonej do słonecznej czy precyzyjna kontrola natężenia jasności wypuszczanego strumienia światła, jednak według ekspertów to zwykłe LED żarówki są atrakcyjniejsze dla budżetu oraz przyjaźniejsze dla środowiska. Zarówno żarówki, jak i świetlówki LED wykorzystują niemal maksimum pobieranej energii, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako energooszczędne źródła światła. Działanie żarówki LED jest skuteczne, a dodatkowo ekologiczne, ze względu na emitowanie mniejszej ilości ciepła.

Jakie żarówki wybrać? Żarówki LED vs halogeny

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę czas świecenia żarówki. Drugorzędnymi sprawami, jakimi należy kierować się przy wyborze żarówki, jest montaż oraz barwa i strumień światła. Żarówki LED sprawdzonych producentów charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Żarówka tradycyjna świeci o wiele krócej, co powoduje, że musimy częściej kupować zamienniki. Częsta wymiana przypalonych żarówek jest bardzo niekorzystna nie tylko dla domowego budżetu, ale też dla środowiska. Krótka żywotność zwykłych żarówek wiąże się z generowaniem większej ilości śmieci. Do źródeł światła, które można uznać za bardziej ekologiczne, wiele osób zalicza też jednak halogeny. Czym różni się ten typ żarówek od klasycznych rozwiązań? Halogeny pozwalają w pełni kontrolować strumień świetlny. Odpowiednie parametry umożliwiają ściemnianie żarówek i emisję światła zbliżonego do naturalnego światła słonecznego. Żarówki halogenowe są również trwalsze. Ten rodzaj żarówki powoli jednak zaczyna być wypierany przez nowocześniejsze, bardziej ekonomiczne i przyjaźniejsze dla środowiska źródła światła LED. Żarówki halogenowe wciąż można spotkać w wielu domach, jednak to ledy zaczynają wysuwać się na pierwszy plan. Pod tym względem warto iść z duchem czasu, o ile specjalne właściwości halogenów nie są tym, czego nam potrzeba w danym pomieszczeniu (np. sypialni).

Najlepsze energooszczędne żarówki — ekologiczne źródła światła dla domów prywatnych

Odpowiednie żarówki LED sprawdzą się jako alternatywa halogenów. W żarówkach halogenowych można było dostosowywać strumień światła do aktualnych potrzeb. Dzięki temu żarówki energooszczędne emitowały strumień światła o właściwym natężeniu i barwie. Obecnie żarówki LED również coraz częściej dają taką możliwość. Światło żarówki LED wbrew stereotypom nie musi być chłodne. Ledowa żarówka emituje taki sam strumień światła, jak halogenowa żarówka tradycyjna, wystarczy wybrać opcję o kolorze światła dostosowanym do swoich potrzeb. Czas świecenia żarówki ledowej jest dłuższy od halogenu, co sprawia, że rozwiązanie to jest bardziej przyjazne dla środowiska. Źródła światła LED będą najlepszym wyborem, jeśli chodzi o właściwe doświetlenie domu i ogrodu.

Powiązane kategorie

Nasze wpisy

loader