Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żarówki LED - jaka to oszczędność?

2023-07-26
Żarówki LED - jaka to oszczędność?

Zapewnienie właściwego źródła światła jest bardzo ważne nie tylko w budynkach użytkowych, ale też w domach prywatnych. Tradycyjne żarówki są coraz częściej zamieniane na rozwiązania generujące mniejsze zużycie prądu. Do takich należą żarówki typu LED. Energooszczędne źródła światła mają wiele zalet, nie tylko jeśli chodzi o ekonomiczność. Aktualnie wybór żarówek LED jest bardzo duży, dzięki czemu użytkownicy decydujący się na takie rozwiązanie mogą dopasować je do wystroju wnętrza pod względem designu i barwy światła. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o popularności żarówek typu LED, jest jednak zużycie energii, o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Jaka oszczędność może wyniknąć z zamiany klasycznych żarówek na energooszczędne żarówki LED?

Dlaczego warto wymienić żarówki tradycyjne na żarówki LED?

Oświetlenie LED staje się coraz popularniejsze również wśród właścicieli domów prywatnych. Jeszcze do niedawna żarówki i diody LED kojarzyły się głównie z halami produkcyjnymi czy budynkami użytkowymi. Wykorzystywano je przede wszystkim na dużych powierzchniach, by dobrze doświetlić pomieszczenia bez ponoszenia zbyt dużych kosztów związanych z energią elektryczną. Ceny żarówki LED są nieco wyższe niż rozwiązań tradycyjnych, jednak zakup zwróci się prędko, dzięki dużej oszczędności energii. W celu zaspokojenia oczekiwań i potrzeb konsumentów pojawiają się coraz nowsze rodzaje żarówek LED, które zapewniają nie tylko oszczędność, ale też właściwy strumień światła. Korzystanie z żarówek LED oszczędza nie tylko pieniądze, ale też czas. W przypadku żarówek tradycyjnych ich wymiana jest dosyć częsta. Czas świecenia żarówek klasycznych jest o wiele krótszy niż żarówek LED. Powoduje to nie tylko większe koszty, ale też częstą wymianę, która może być uciążliwa, szczególnie gdy źródła światła umieszczone są w trudnodostępnych miejscach. Jakie jeszcze zalety żarówek LED warto poznać?

Żarówki energooszczędne – ekologiczne źródła światła

Dlaczego jeszcze warto wymienić żarówki tradycyjne na lampy LED? Warto przyjrzeć się bliżej kwestiom związanym z ekologią i troską o środowisko. Różnica polega między innymi na szybkim zużyciu żarówki tradycyjnej, co jest związane z częstszymi zakupami i generowaniem większej ilości śmieci. Żarówki LED działają o wiele dłużej, nie trzeba ich tak często wymieniać, i wyrzucać zużytych. Dodatkowo LED są o wiele bezpieczniejsze dla użytkownika niż zwykłe żarówki.

Różnicę zauważyć można już na samym początku, przy procesie produkcji, do której w przypadku żarówek tradycyjnych wykorzystywana jest rtęć. To właśnie brak rtęci decyduje o tym, że żarówki ledowe są bezpieczniejsze dla środowiska i dla człowieka. Żarówkę łatwo jest stłuc, co doprowadziłoby do uwolnienia się toksycznej dla nas substancji. Tego ryzyka nie ma w technologii LED. Żarówki LED mają dłuższy czas świecenia, co oznacza jeszcze większą oszczędność. To docenią zarówno właściciele dużych obiektów, wymagających właściwego doświetlenia, jak i osoby, które chcą tanio i skutecznie oświetlić dom. Ilość prądu, jaką pobiera żarówka LED, jest o wiele mniejsza niż w przypadku rozwiązań tradycyjnych, co samo w sobie sprawia, że koszty eksploatacji również ulegają zmniejszeniu. Biorąc pod uwagę dłuższą pracę żarówki LED, zauważyć można, że oszczędność bierze się też z rzadszej wymiany. Do niedawna panowało przekonanie, że żarówka tradycyjna świeci mocniej i zapewnia lepsze doświetlenie. Dziś można powoli obalić stereotypy z tym związane. Nowoczesne żarówki LED stanowią bardzo dobry zamiennik tradycyjnych źródeł światła. Moc żarówki łatwo można dostosować do swoich oczekiwań i potrzeb wnętrza. Różne rodzaje żarówek LED i bogaty wybór sprawiają, że można dobrać je do każdego wnętrza. Z technologii LED warto skorzystać również przy oświetlaniu terenów na zewnątrz budynku.

Oświetlenie LED do kuchni, łazienek i przedpokoju

W zależności od mocy żarówek LED dobrać można je do dowolnego pomieszczenia w domu. Podczas wyboru brać pod uwagę warto różne barwy i tony światła, co ma duże znaczenie między innymi w łazience. Obecnie modeli żarówek LED jest pod dostatkiem również, jeśli chodzi o kształty. Każde pomieszczenie w domu można oświetlić przy pomocy źródeł światła LED. Modele te sprawdzą się nie tylko jako lampy sufitowe. Żarówki LED doskonale nadają się też do punktowego doświetlania pomieszczeń. Popularne są na przykład taśmy LED do podświetlania dołów szafek wiszących. Rozwiązanie to sprawdzi się między innymi w przedpokoju, Pomieszczenie to cechuje się zazwyczaj mniejszą powierzchnią, nie wymaga też mocnego strumienia światła. Kuchnia i łazienka to miejsca, gdzie potrzeba żarówki LED emitującej mocne światło, w chłodnej lub ciepłej barwie, w zależności od wystroju pomieszczenia.

Ile prądu pobiera żarówka tradycyjna i dlaczego warto stawiać na diody LED?

W przypadku żarówek LED najbardziej ceniona jest oszczędność, którą niesie ze sobą ich użytkowanie. Dlaczego warto wymienić żarówki tradycyjne na rozwiązania LED? Porównując zużycie energii żarówek wolframowych, które jeszcze do niedawna stanowiły główne źródło światła w większości domów, do oświetlenia typu LED, zauważyć można ogromną różnicę w poborze. W przypadku 40-watowej żarówki tradycyjnej zużycie wynosi 0,04 kWh. Żarówki LED równolegle zużywają 0,005 kWh. Mimo mniejszego zużycia energii, które pozwala na oszczędność, technologia LED nadal doskonale sprawdza się jako żarówki dużej mocy, będące w stanie w pełni doświetlić każde pomieszczenie. Żarówki LED potrafią zaspokoić potrzeby właścicieli mniejszych i większych przestrzeni. Różne rodzaje żarówek LED dopasować można do wystroju wnętrz oraz zapewnić optymalne doświetlenie nawet trudno dostępnych miejsc. Bardzo wiele argumentów przemawia za tym, by wymienić żarówki na ledowe. Ekonomiczność, oszczędność kosztów energii elektrycznej, dłuższa trwałość żarówek LED, która sprawia, że nie trzeba często wymieniać przepalonych i wstawiać nowych, co bywa uciążliwe. LED to lepszy, bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska odpowiednik żarówki wolframowej.

Jak przeprowadzić utylizację żarówki LED?

Do produkcji żarówek LED nie wykorzystuje się rtęci. Dzięki temu ich utylizacja jest o wiele łatwiejsza niż po zużyciu żarówki tradycyjnej. Obecnie w bardzo wielu miejscach spotkać można pojemniki na zużyte żarówki ledowe. Żarówki jest łatwo wymienić po ich zużyciu – modele ledowe nie stwarzają żadnych problemów zarówno przy montażu, jak i przy utylizacji. Żarówki LED kilkanaście lat temu dopiero zdobywały swoją popularność, można było je spotkać głównie w dużych obiektach, takich jak magazyny czy hale produkcyjne. Dziś żarówki LED wyparły tradycyjne rozwiązania nawet z prywatnych domów. Konsumenci cenią sobie ich ekonomiczność, oszczędność pieniędzy i czasu, jaką zapewniają, oraz bogaty wybór dostępnych modeli, ułatwiający dobór żarówki do każdego pomieszczenia.

Powiązane kategorie

Nasze wpisy

loader