Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka lampa uliczną wybrać? Jakie musi spełniać wymagania? Ile kosztuje?

2022-12-28
Jaka lampa uliczną wybrać? Jakie musi spełniać wymagania? Ile kosztuje?

Oświetlenie uliczne stanowi niezbędny element życia zarówno lokalnej społeczności na osiedlach domków jednorodzinnych, jak i bloków, a także istotną część aranżacji miejskich ulic. Warto zatem dopasować konkretny model pod względem designu, a przede wszystkim trwałości, mocy, a także obowiązujących przepisów. Lampy uliczne sprawiają, że w danym miejscu można poruszać się bezpiecznie, nawet po zmroku. Niekiedy nawet wspaniale podkreślają wygląd ulicy i sprawiają, że staje się ona wręcz magiczna. Zatem jaka lampa uliczna będzie najbardziej ekonomiczna i efektowna?

Oświetlenie uliczne wymagania, jakie musi spełniać?

Oświetlenie uliczne w przeciwieństwie do tego, które znajduje się w ogrodzie, musi spełniać ściśle określone wymogi. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu się ono znajduje czy zostało umieszczone przy ulicy, w sąsiedztwie przejścia dla pieszych, czy może w mniej uczęszczanej, bocznej uliczce. Sporo też zależy od tego, jaki model lampy znajduje się na ulicy. Coraz częściej spotkać można wersje ledowe, które odznaczają się niskim zużyciem energii oraz dłuższą żywotnością. Do tego uruchamiane są w odpowiednim momencie, gdy na dworze robi się ciemno. Jest to oczywiście dostosowane do pory roku. Dzięki temu koszty wynikające ze zużycia energii znacząco się zmniejszają. Z reguły poza wersjami ledowymi można spotkać lampy rtęciowe, solarne oraz wyładowcze, czyli metalohalogenkowe. Przyjmuje się, że uliczne zużycie energii, które przypada na osobę, wynosi 0,1kWh. Do tego dochodzi również sygnalizacja świetlna, która zużywa energię na poziomie 0,005kWh. Sam dobór oświetlenia na drodze i ulicy określa się specjalnymi normami. W ich skład wchodzi m.in. natężenie ruchu, a także klasa oświetlenia, miejsce oraz wielkość miasta. Wszystkie te wartości określane są przez europejskie normy i powinny być ściśle przestrzegane przez projektantów miejskiego oświetlenia. Różnią się one znacząco od tego, jakie oświetlenie powinno znaleźć się w domu czy punktów świetlnych umieszczony w ogrodzie.

Oświetlenie uliczne przepisy

W przypadku oświetlenia ulicznego należy działać według przepisów prawa. To one precyzyjnie określają, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby lampy uliczne były funkcjonalne, a do tego odpowiedniego spełniały swoją rolę. W tym przypadku wygląd jest sprawą drugorzędną. Światło na drodze ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo zarówno pieszym, jak i pojazdom. Inne punkty świetlne znajdą się w alejkach parkowych, a także przy samej drodze. Bez względu na to, czy są to małe miasteczka, czy może duże miasta, zarządcy muszą się stosować do regulacji zawartych w normach z serii PN-EN 13201:2007 określane mianem „Oświetlenia dróg”. Dokument obejmuje cztery obszerne arkusze, które precyzyjnie określają wszystkie zależności związane z oświetleniem ulicznym.

PKN-CEN/TR 13201-1:2007 „Oświetlenie dróg. Część 1: Wybór klas oświetlenia”,

PN-EN 13201-2:2007 „Oświetlenie dróg. Część 2: Wymagania oświetleniowe”,

PN-EN 13201-3:2007 „Oświetlenie dróg. Część 3: Obliczenia oświetleniowe”,

PN-EN 13201-4:2007 „Oświetlenie dróg. Część 4: Metody pomiarów parametrów oświetlenia”.

W pierwszej części zawarte są informacje, które umożliwiają dobór odpowiedniej klasy oświetlenia. W drugiej części znajdują się natomiast kwestie, które określają wymagania dotyczące kwestii fotometrycznych dla każdej z klas oświetleniowych, co uwzględnieniem potrzeb zarówno w kwestii użytkowników dróg, jak i uwarunkowań środowiskowych. W trzeciej części natomiast znajdują się wytyczne, które ujednolicają metody obliczeniowe podczas projektowania oświetlenia znajdującego się na ulicy. W czwartej części znajdziemy informacje, które określą metody wykonywania pomiarów oświetlenia dróg oraz warunków, w jakich muszą być one przeprowadzone. Dostępne są także kwestie dotyczące wyboru urządzeń służących do wykonywania pomiarów. Dzięki temu ich ocena będzie jak najbardziej rzetelna. Wszystkie te normy będą wyjątkowe ważne dla każdej osoby, która będzie projektować lampy uliczne.

Lampa uliczna wymiary

Lampa uliczna powinna być przede wszystkim stabilna. Dzięki temu wszyscy uczestnicy drogi, bez względu na pogodę będą mogli czuć się bezpiecznie. Jej wysokość według norm określana jest na minimum 2,5 metra. Oczywiście wiele zależy od tego czy jest to wersja ozdobna latarni, czy klasyczny model. Odległość między poszczególnymi punktami zależy od tego, w jaki sposób uczęszczana jest droga, a co za tym idzie, ile światła potrzebuje. Do tego wiele miast decyduje się na zamocowanie żarówki lub całej obudowy w wersji led. Dzięki temu zużycie energii jest zdecydowanie niższe. Warto wspomnieć, że oświetlenie LED o mocy 100W z powodzeniem zastąpi żarówki sodowe o mocy 200W oraz halogenowe o wartości 500W! Do tego ta nowoczesna forma oświetlenia jest chętniej wybierana, a przy tym nie wymaga częstej wymiany żarówki. Zatem na pytanie ile wat ma lampa uliczna, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wiele zależy od wersji, którą wybierzemy. Przy projektowaniu oświetlenia miejskiego nie tylko normy mają fundamentalne znaczenie, ale również sam koszt latarni. W mniejszych i bardziej zamożnych miasteczkach lub w parkach czy na rynku dobiera się z reguły bardziej ozdobne propozycje, które są oczywiście droższe. Wówczas pokryte są one elementami, które nawiązują bezpośrednio do architektury lub klimatu, który panuje w danym miejscu. Również ledowe wersje można spotkać w takim wariancie. Zatem ile kosztuje lampa uliczna? Jej koszt waha się na poziomie od 1100 zł za jedną sztukę. Oczywiście mowa o tych najprostszych wersjach, które w zasadzie można spotkać przy każdej ulicy, większych i mniejszych miast. Lampy uliczne to ważny element dróg i ulic. Bez odpowiedniego oświetlenia częściej dochodziłoby do poważnych wypadków, również tych z udziałem pieszych. Dlatego najmocniej oświetlone są drogi często uczęszczane, a mniejsze uliczki czy parki mają lekko przygaszone światło. Dzięki temu miasto nie zużywa dużo energii, a mimo to zapewnia swoim obywatelom odpowiednio oświetlone ulice.

Nasze wpisy

loader
pixel