Pasek Informacyjny
Ładuję informacje...
pixel
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Które żarówki są najbardziej energooszczędne? Jakie wybrać?

2022-10-10
Które żarówki są najbardziej energooszczędne? Jakie wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż żarówek energooszczędnych w swoim domu. Dzięki temu znacząco oszczędzają na rachunkach za prąd, a także na samym zakupie tego typu produktów. Warto zatem przestawić się na wersje energooszczędne, które dają naprawdę przyjemne światło przez długi czas. Zatem jeśli stoisz przed takim wyborem, warto dowiedzieć się, który model jest najbardziej energooszczędny, a tym samym najlepiej sprawdzi się w Twoim domu! Zatem jakie żarówki energooszczędne kupić?

Żarówki energooszczędne - jakie wybrać?

Oświetlenie energooszczędne coraz śmielej wypiera z rynku tradycyjne żarówki. Nic dziwnego - mimo tego, że są to wersje relatywnie drożdże, inwestycja bardzo szybko się zwraca. Warto oczywiście dopasować jej moc do danego urządzenia. Dzięki temu zyskasz pewność, że będzie to opłacalny zakup. Sprawdźmy jednak jaki produkt będzie idealny do Twojego domu.

Żarówki energooszczędne charakteryzują się tym, że dają przyjemne i jasne światło, mimo tego, że pobierają przy tym mniej prądu. Natomiast tradycyjne modele potrzebują jej bardzo dużo, a przy tym jedynie 5% idzie na oświetlenie pomieszczenia, natomiast reszta pożytkowana jest na jej rozgrzanie. Nie należą zatem do ekonomicznych rozwiązań. Do tego w szybki sposób może dojść do ich przepalenia. Wówczas na szkle od wewnątrz pojawia się ciemny nalot, który osłabia światło żarówki. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku energooszczędnych modeli. Przez cały okres działania dają dokładnie takie samo, przyjemne, jasne światło.

Warto wiedzieć, że żarówki określane jako ekologiczne, czyli te z mniejszym zużyciem energii mają bardzo zróżnicowane ceny. Możesz zatem znaleźć wersje, które kosztować będą 5 zł, a także i te po nawet 40 zł za sztukę. To zróżnicowanie zależne jest od ich mocy oraz oczywiście firmy. Najtańsze są świetlówki spiralne, natomiast do najdroższych zaliczyć można diodowe żarówki LED. Więc już na pierwszy rzut oka można się zorientować jaką żarówkę wybrać. Co do mocy, aby dobrze zobrazować ich opłacalność, warto porównać je do tradycyjnych żarówek, zatem typowe energooszczędne wersje ze średniej półki pobierają prąd o wartości 15 W i świecą takim samym światłem, jak modele klasyczne o mocy 75 W. Co do ledów, ta różnica jest jeszcze wyraźniej widoczna, przy wersji 6 W, tradycyjna świetlówka potrzebować będzie aż 60 W, żeby świecić równie intensywnie, jak świetlówka ledowa.

Jakie żarówki energooszczędne do domu warto wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jakie żarówki są najbardziej energooszczędne, warto poznać zalety każdej z nich. Dzięki temu wybierzesz konkretnie te modele, które faktycznie sprawią, że w Twoim domu zagości przyjemne światło, a do tego będą one przyjazne planecie. Sprawdźmy zatem, jak długo świecą poszczególne rodzaje.

Zwykłe żarówki przy ciągłym świeceniu, wystarczą na około 41 dni. Natomiast wersje ledowe czy energooszczędne mogą świecić o wiele dłużej. W przypadku ledów jest to okres aż 6 lat! Dlatego tak chętnie wykorzystywane są w trudno dostępnych miejscach, takich jak oczko wodne, ogród czy taras. Co do wytrzymałości każdej z nich również świetlówki ledowe plasują się na pierwszej pozycji. Ich trwałość określana jest aż do 30 lat, świetlówek energooszczędnych do 15 lat, natomiast klasyczne żarówki wytrzymują jedynie rok góra dwa lata. Różnica między nimi jest zatem wręcz kolosalna. Dlatego przyjmuje się, że nawet wyższy koszt modelu energooszczędnego, jest bardziej opłacalny, ponieważ pozostanie on z nami na długi czas. Warto zatem pokusić się o wymianę wszystkich żarówek w swoim domu, najlepiej oczywiście na ledy, ale jeśli wolisz tańszą wersję, również energooszczędne świetlówki pozwolą Ci zredukować rachunki za prąd oraz zadbać o planetę. Warto to jednak zrobić z głową. Poczekaj zatem, aż klasyczne modele, które obecnie masz w domu, zakończą swój żywot i dopiero wówczas sięgnij po zupełnie nowe świetlówki. Do tego należy sprawdzić, jak zutylizować żarówki. Przed zakupem świetlówek energooszczędnych zapoznaj się z etykietą, która faktycznie pozwoli Ci określić, ile mocy będzie ona potrzebowała, aby przyjemnie oświetlić Twój dom.

 

 

Żarówki energooszczędne - jak używać?

Wiemy już, które żarówki są najbardziej energooszczędne. Warto jednak sprawdzić, jak ich używać, aby faktycznie były w pełni ekologiczne. Najlepiej sprawdza się oczywiście wyłączanie prądu, wtedy kiedy nie jest on potrzebny. Warto także wspomnieć, że ten model nie niszczy się przy częstym włączaniu i wyłączaniu, co z kolei jest obciążające dla klasycznych świetlówek. Skoro znamy też rodzaje żarówek energooszczędnych oraz jakie dają możliwości, korzystanie z nich na zewnątrz czy w domu z pewnością sprawi, że w naszej kieszeni pozostanie zdecydowanie więcej pieniędzy. Znakomicie sprawdzą się na zewnątrz, gdzie z reguły niezbyt często wymienia się świetlówki, a także w domu np. w podwieszanym suficie, gdzie ich wymiana jest po prostu trudniejsza. Jeśli zatem zdecydujesz się na ich zakup, postaw najpierw na takie miejsca, a później dokup resztę do lamp, żyrandoli i kinkietów. Gwarantujemy, że będziesz zadowolony, a Twoje mieszkanie kompletnie się odmieni i nabierze nowych barw. Warto wspomnieć, że ledy, czyli absolutni faworyci w dziedzinie energooszczędności, pozwalają na dopasowanie różnych kolorów żarówek, co oczywiście znacząco zwiększa ich atrakcyjność, zwłaszcza w oczach klienta.

Nasze wpisy

loader